Jak jsme na tom se znečištěním vzduchu u nás?
Situace u nás není ještě tak dramatická. Změnilo se to po roce 1989, kdy přišla opatření v energetice a dalších průmyslových odvětvích, a došlo ke snížení zamoření vzduchu látkami jako oxid siřičitý nebo oxid dusíku. V 70. a 80. letech ovšem patřilo znečištění ovzduší na našem území mezi nejhorší v Evropě! Není to ale nic v porovnání například s indickou metropolí Dillí. Místní obyvatelé přijmou denně z ovzduší stejnou dávku škodlivin, jako kdyby vykouřili 50 cigaret. V současnosti patří k největšímu problému kvality ovzduší v Česku hlavně znečištění prašnými částicemi. Problémem je také oxid dusičitý.
Co je to vlastně smog
Smog je znečištění atmosféry, způsobené činností člověka. Obsahuje dým, průmyslové výpary a škodlivé plyny. Vzniká za nepříznivých větrných podmínek, při inverzi, kdy se škodliviny kumulují v určitých místech ve městech nebo průmyslových oblastech. Smog především zhoršuje astma a působí i další dýchací potíže. Nejhůře ohrožené osoby jsou děti a těhotné ženy. Neblahý vliv má smog také na lidi s kardiovaskulárním onemocněním a každého, kdo je oslaben stresem, špatným stravováním, probíhající nemocí nebo kouřením.
Lze se před smogem chránit?
Předcházení je obtížné, ale pokud budete sledovat smogové zpravodajství, můžete neblahé působení smogu eliminovat na minimum. Stav ovzduší se mění právě v závislosti na počasí, takže jsou dny, kdy vám pobyt venku na vzduchu prospívá, a dny, kdy je lepší venku příliš nepobývat. Spolehlivý zdroj stavu ovzduší u nás je web Českého hydrometeorologického ústavu. Pokud hrozí smogová situace, zkuste omezit dobu pobytu venku a nevyvíjejte na vzduchu velkou fyzickou aktivitu, která vede ke zvýšení intenzity dýchání. Omezte také větrání. Větrejte krátce a intenzivně, nenechávejte pootevřená okna na dlouhou dobu. Přirozeně doma neprovádějte činnosti, spojené s větší potřebou větrat, jako kouření, práce s barvami, spreji apod. Pokud chcete být skutečně důkladní, pořiďte si čističku vzduchu, která filtruje a čistí interiérový vzduch. Díky účinné filtraci zachytí většinu alergenů a škodlivin, včetně roztočů a pylu. Během smogové situace se také vyplácí zvýšit příjem tekutin.
Jak pomoci ke snížení smogu?
A jak můžete sami přispět ke snížení problému jménem smog? Netopte dřevem a už vůbec ne odpadem, nespalujte nic, co do kamen nepatří. Zkuste snížit teplotu ve vytápěných místnostech o jeden stupeň, a efekt bude za celou topnou sezonu znatelný. A třiďte odpad, ať do spalovny neputuje to, co nemusí!