Saturejka, víte aspoň, jak vypadá? Tato velice populární středomořská rostlina si nachází cestu do mnoha českých domácností, proto si pojďme popsat, jak ji vypěstovat tak, abychom ji zužitkovali na maximum, nejen při vaření.
Pěstuje se už od středověku
Jak pěstovat saturejku – otázka, kterou si pokládali již v dávném středověku. Už tehdy totiž zjistili, že se jedná o velice aromatické koření. A nejen to, saturejka je také léčivá bylinka.
S postupem let si tato rostlina získala mnoho označení a přezdívek. Kupříkladu ve Spojených státech o ní říkají, že se jedná o fazolové koření, protože se zpravidla přidává do fazolových a jiných luštěninových pokrmů.
Důvod je prostý – saturejka totiž zabraňuje nadýmání a usnadňuje trávení, což se v případě konzumovaných luštěnin víc než hodí. Tímto však výčet zdravotních benefitů ani zdaleka nekončí.
Saturejka a její vliv na zdraví
Než přejdeme k tomu, jak saturejku hravě pěstovat a těšit se z její úrody, podíváme se blíže na její vliv na zdraví. Berte to jako takové důvody, proč ji vlastně do zatím prázdného truhlíku zasadit.
Za zmínku stojí především její složení. Nachází se v ní řada vitamínů, včetně vitamínu C, který z lidského imunitního systému vytváří pevné rytířské brnění, skrze které neprojde ani jeden vir či bakterie. Navíc je její součástí množství minerální soli.
V kombinaci s dalšími látkami saturejka předchází nejen zmiňovanému nadýmání, ale také má protiprůjmové účinky a zabraňuje tvorbě plynů v zažívacím traktu. Podporuje chuť k jídlu, má močopudný účinek a působí antisepticky. A nesmíme zapomenout ani na to, že prý mužům dodává sexuální sílu a ženám chuť k milování. Jestli je toto pravdou, to už si musíte ověřit sami.
I když najde uplatnění hlavně při vaření, saturejka se užívá i ve formě nálevu. Takto zpracovaná bylina může sice nepatrně zvýšit krevní tlak, ale také lehce stimuluje činnost trávicího traktu a posílí organismus jako celek.
Dokonce se ukazuje, že má jistý vliv na zdárném zvládnutí onemocnění dýchacích cest, jimž přináší úlevu. I proto se přidává do různých čajů či bývá součástí přísad do koupelí.
Jak pěstovat saturejku
Saturejku, stejně jako jiné podobné byliny, je možné pěstovat na zahradě nebo i za oknem, pokud venku panuje chladná zima. Je však třeba počítat s tím, že může dorůst až do výšky půl metru, proto pokud si ji umístíte domů, dopřejte jí dostatek prostoru.
Mluvíme o jednoleté bylině, která je silně aromatického charakteru, a která se zhruba v červenci začne obsypávat drobnými narůžovělými květy (mohou mít jemně fialový nádech). Abyste rozrostení dosáhli, musíte saturejce poskytnout dostatek světla i tepla. Myslete na to, že miluje sluníčko jako každá bylinka. A stejně jako každá bylinka, ani saturejka nesnáší přemokření. Proto k jejímu zalévání přistupujte s opatrností a než jí poskytnete další tekutiny, doporučujeme sáhnout do substrátu a zjistit, jestli ještě nemá vodu k dispozici.
Až si saturejku zasadíte, nebojte se jí do zeminy přidat hrubý písek. Pokud ji budete sázet do záhonu, dbejte na to, abyste jí poskytli kyprou, hlinitopísčitou půdu, která je navíc dobře propustná, ale na živiny nepříliš bohatá.
Pozor na škůdce
Při pěstování saturejky v květináči se většinou nesetkáte se škůdci, ale pokud ji umístíte do záhonů, bohužel právě oni budou těmi, kdo může pěstování zmařit. Velkým problémem bývají mšice, ale také mravenci či na první pohled neškodný bělásek zelný.
Je ale pravdou, že mnozí pěstitelé saturejku sadí schválně do záhonů, a to i mezi ostatní bylinky, protože svým silným aroma prý zmiňované škůdce odpuzují.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?
Bylinky na hubnutí: Zelení pomocníci, kteří usnadní cestu za štíhlou linií