Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Rostlinné kmenové buňky využívají sílu přírody. Pochází z jabloně, která téměř vyhynula

Rostlinné kmenové buňky patří mezi nejnovější objevy se skvělým potenciálem řešit běžné problémy spojené se stárnutím pokožky. Jejich vývoj se dere kupředu až vzrušujícím tempem a na rozdíl od živočišných kmenových buněk neexistuje ani žádný etický či právní argument proti jejich použití v kosmetice. Už na první pohled slibují naprosto neodolatelné výsledky. Mohou ale rostlinné kmenové buňky z ovoce, květů či jiné vegetace udržet krásu a mladí každé pleti? Pojďme se do tohoto tématu ponořit a zjistit to.
kmenové buňky
Příroda je mocná čarodějka.

25. 05. 2023

25. 05. 2023

Vývoj nejde zastavit a tak všude kolem nás se dnes a denně objevují novinky, které představují průlom v jednotlivých oblastech. Samostatnou kapitolou je i beauty sekce, jejíž hvězda jen tak nezeslábne. A tak jasně, kdo by nechtěl mít obličej bez vrásek, vypadat pořád krásně jako ve dvaceti a chlubit se zdravě vyhlížející pletí? Na to konto pochopitelně reagují nejen výrobci různých přístrojů, ale také kosmetiky. Ostatně je to už nějaký ten čas, kdy světlo světa spatřily kmenové buňky, o kterých nikdo v té době neměl ani tušení, a přitom se zdálo, že jsou díky svým účinkům tak bezchybné. I dnes mají stále větší a širší potenciál a je velmi pravděpodobné, že se časem posunou zase o level výš.

Jak se rostlinné kmenové buňky pěstují?

Rostlinné kmenové buňky se obvykle vyrábějí v laboratořích, kde jsou drženy v kontrolovaných podmínkách bez zásahu pesticidů, znečištění nebo jiné ekologické zátěže. To zajišťuje, že extrahované kmenové buňky jsou tak čisté, jak jen mohou být. Z tohoto důvodu také jsou mnohem udržitelnější, než jak je tomu u tradičních metod – spotřebovává se totiž méně vody a vzniká podstatně menší procento odpadu.

Kmenové buňky z rostlin jsou považovány za „dediferencované“, což znamená, že jim byly odstraněny jejich specializované vlastnosti. Normálně by totiž tyto vlastnosti buňce řekly, aby vyrostla do kořene, stonku nebo listu. Namísto toho se tyto kmenové buňky pěstují ve velkých suspenzních komorách, kde rostou v masách a shlucích místo řetězců. Toto shlukování totiž vede ke změnám v genetických vlastnostech buněk, z nichž výzkumníci shromáždí nejvíce proliferující buňky pro další kultivaci.

Kromě toho, že jsou geneticky jedinečné, mají rostlinné buňky kromě rychlého růstu a množství antioxidačních sloučenin také schopnost sebeobnovy. Díky tomu jsou vysoce žádané v kosmetickém průmyslu a spoustu ohlasů si získávají i u těch, kteří je již vyzkoušeli. Ingredience získané z běžně pěstovaných rostlin jsou však často omezeny problémy se sklizní a dostupností. Přesto, protože rostlinné kmenové buňky jsou kultivovány v laboratořích, tyto problémy nejsou překážkou. Navíc odborníci jsou schopní regulovat kvalitu rostlinných kmenových buněk takovým způsobem, že svým zákazníkům vždy zaručí jen to nejlepší.

K TÉMATU  Módní trendy 2020: Zlaté sedmdesátky jsou zpět

Kde najdeme jejich prvopočátky?

Příběh rostlinných kmenových buněk se poprvé začal psát u švédské jabloně z 18. století. Jablka z odrůdy zvané Uttwiler Spätlauber byla jedinečná v tom, že i když ještě rostla na stromě, vykazovala téměř nadpřirozené samoléčebné schopnosti. Při poškození došlo k rychlé regeneraci jejich slupky, zatímco jiná jablka by byla značně poničená a trvale poškozená. Této neobvyklé omlazovací schopnosti si vědci všimli až v době, kdy bylo téměř pozdě. Odrůda jablek Uttwiler Spätlauber totiž byla téměř vyhynulá, v té době už rostlo méně jak dvacet stromů, což bylo zoufale málo. I tak se ale povedlo a rostlinné kmenové buňky byly o pár let později na světě.

Jak fungují rostlinné kmenové buňky?

Aby bylo jasno, rostlinné kmenové buňky nejsou skutečnými živými kmenovými buňkami, ale spíše tím, co se v nich nachází (tedy takzvané aka extrakty). Rostlinné kmenové buňky v produktech tedy nejsou technicky živé, ale to neznamená, že nepůsobí jak slibují. Ve skutečnosti nabízí mnoho pozitivních viditelných účinků – především snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a zarudnutí.

Celkově mohou rostlinné kmenové buňky a extrakty obsažené v produktech docílit zdravěji vypadající pleti. V kombinaci s lidskými kmenovými buňkami vědci zároveň zjistili, že jablečné buňky mohou nejen zvýšit celkovou přirozenou produkci kmenových buněk, ale mohou také podpořit hojení pokožky, která trpí vráskami, striemi či poškozením vlivem slunce.

jabloň
Příběh rostlinných kmenových buněk se začal psát díky švédské jabloni.

Jaké rostliny se používají?

Zatímco rostlinou, která zahájila většinu výzkumů, byla právě švédská jabloň, pro extrakci rostlinných kmenových buněk se používá velké množství ovoce, květů, zeleniny a dalších rostlin. Jedná se zejména o rajčata, šeřík, bobulovité plody, řasy, hroznová semena či zázvor, které patří mezi vegetaci poskytující rostlinné kmenové buňky. Mnoho z nich má obvykle různé výhody. Například výtažky z kmenových buněk zázvoru prokázaly jakýsi zmatňující efekt, který zmenšuje póry, zatímco extrakty ze vzácné švýcarské jabloně Uttwiler Spätlauber jsou účinné proti vzniku očních vrásek.

K TÉMATU  Jak nejlépe pečovat o pleť, když je vám 20+, 30+, 40+, 50 a více? Zkuste naše tipy!

Aktuálně se podle všeho jednou z nejslibnějších rostlin, která se nyní používá v různých výzkumech, jeví Leontopodium alpinum (Plesnivec alpský). Tato rostlina obsahuje extrémně silné protizánětlivé vlastnosti, stejně jako řadu různých antioxidantů. Při použití v testovacích laboratořích se navíc prokázalo, že kmenové buňky z plesnivce podporují tvorbu kolagenu a redukují hloubku vrásek, stejně tak snižují viditelné projevy způsobené sluncem a stárnutím.

Jaké jsou výhody kmenových buněk? 

  • Pomáhají vyhlazovat vzhled pokožky
  • Podporují plnější a zdravější vzhled pokožky
  • Sjednocují barevný tón pokožky
  • Udržují hydrataci po delší dobu během dne
  • Snižují výskyt vrásek, tmavých skvrn a velkých pórů
  • Zlepšují hyperpigmentaci a snižují riziko poškození pleti sluncem
  • Zpomalují stárnutí pokožky

Čím více času je věnováno výzkumu kmenových buněk z různých druhů květin, keřů a stromů, tím víc se neustále nacházejí další příznivé účinky a zdokonaluje se také jejich použití v kosmetických produktech. Dnes je k dispozici řada rostlinných výtažků, které dokážou pomáhat aknózní pleti, chránit jemnou pokožku před poškozením UV zářením a oxidačním stresem, podpořit buněčnou reprodukci i tvorbu kolagenu. 

Jak se kmenové buňky budou vyvíjet v budoucnosti?

Pokračující studie na rostlinných kmenových buňkách už nyní ukazují mnoho příznivých výsledků. Do budoucna však chtějí odborníci využívat proti stárnutí i živé rostlinné kmenové buňky, což je v tuto chvíli nemožné. Odhaduje se, že pokud kmenové buňky budou živé, měly by přinášet ještě víc výhod proti stárnutí. Otázkou ale je, jak se vyřeší způsob, aby účinné látky mohly pronikat co nejhlouběji do pokožky. Je zřejmé, že je třeba dalších výzkumů, ovšem už teď vše vypadá velmi slibně.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kmenové buňky: Účinný pomocník v kráse nebo klamavý trend?

Třicet, čtyřicet, padesát. Co platí na vrásky v každém věku

Zdroje článku:
https://imageskincare.com/blogs/skincare-blog/5-things-you-need-to-know-about-stem-cells-in-skin-care
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Ve věku 31 let tragicky zemřel zpěvák Liam Payne, známý z populární skupiny One Direction. Podle zahraničních médií spadl z hotelového balkonu v Buenos Aires.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Venkovní umění dokáže vyčarovat obdiv. Na skulptury ze dřeva a z kamene narazíme nejčastěji v parku nebo u lesní stezky. Co říkáte na tyhle?
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
Čas od času takové jednání musí absolvovat každý z nás. Někdy je to vyřešení rodinného nebo partnerského problému, ale daleko častěji se týká pracovních záležitostí. Chce s vámi mluvit nadřízený nebo máte vy pokárat svého podřízeného. Potřebujete se připravit tak, aby rozhovor proběhl bez zbytečných konfliktů a hádek.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.

Výběr článků

Honba za štíhlou a sexy postavou pokračuje, i když léto už je dávno za námi. Lidé se zkrátka chtějí udržovat v kondici. S nedávnými vánočními svátky však byla píle trochu mařena vynikajícím cukrovím a samými smaženými pokrmy. Během tohoto období na sklonku roku je třeba vykázat opravdu pevnou vůli, díky které odoláte i alkoholu. Především ten je při cvičení jedním velkým tabu.
Každý z nás chceme, aby nám potraviny doma co nejdéle vydržely – a pokud možno v tom nejčerstvějším stavu. Obzvláště při nárůstu cen, který v poslední době zažíváme, nikdo nechce zbytečně plýtvat a vyhazovat rychle se kazící jídlo.
Letní nebe je plné záhad a tento týden není výjimkou. Připravte se na týdny, kdy nám planetární konstelace přinesou nejen výzvy, ale i příležitosti k růstu. Novoluní v charismatickém Lvu otevírá dveře k novým začátkům, zatímco retrográdní Merkur nás nutí k přehodnocení komunikace a plánů. Venuše poblíž hvězdy Regulus přináší do popředí otázky lásky a hodnot. Co nám hvězdy tento týden přichystaly? Ponořte se do našeho horoskopu a objevte, jak se připravit na astrální tanec, který ovlivní každé znamení zvěrokruhu.

Nepřehlédněte

Po dokončení školy jsem se chtěla osamostatnit a odejít z domu, protože jsem toužila po nezávislosti. Vždycky jsem si přála bydlet sama a společně s mojí kamarádkou jsme si tohle plánovaly asi od třetí třídy na základní škole. Náš sen se splnil, ale idylka netrvala věčně. Kdybych to tušila, nikdy bych do toho nešla.
Marek Ztracený se po dvouleté koncertní pauze vrací na pódia s velkolepým Zpátky tour, které odstartuje v červnu 2025. Přestože se stáhl z hudební scény, aby se věnoval rodině, nyní je zpět plný energie a připravený fanouškům nabídnout nezapomenutelný zážitek. Spolu s ním na turné vystoupí i zpěvačka Kateřina Marie Tichá a záchranář Marek Dvořák, kteří dodají celé akci speciální rozměr.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek