Pokud přemýšlíte nad tím, jakou rostlinu budete nově pěstovat ve své zahrádce, pupalka dvouletá rozhodně stojí za zvážení. Co je velice zvláštní a zajímavé, je to, že rozkvétá až pozdě večer – z jejích jasně žlutých květů se tak můžete radovat až v noci. Mnozí botanici ji označují za noční svíci, protože právě v době, kdy všechno kolem utichá a uléhá ke spánku, ona se probouzí a ukazuje všem nočním návštěvníkům cestu.
Kromě toho se jí také přezdívá i večerní růže, královna nocí nebo také večerní petrklíč.
Pupalka se pyšní i mnoha zdravotními benefity
Ještě, než přejdeme k jejímu pěstování, stojí za zmínku jedna věc, a sice pyšní se řadou zdravotních benefitů. V tradiční lidové medicíně se využívá jako celek – použitelné jsou tedy jak listy, tak i semena, květ a kořen.
K jejím zdravotním benefitům patří kupříkladu to, že bojuje velice efektivně se stresem a posiluje imunitní systém. Dodává tělu energii nebo ulevuje od mnoha ženských potíží. Pokud vás tedy k jejímu pěstování nepřesvědčilo to, že bude v noci pomyslným ukazatelem směru, její zdravotní benefity nyní rozhodly.
Jak pěstovat pupalku dvouletou
Mnozí botanici si ji nemohou vynachválit. Je to nejen krásná a zajímavá rostlina, která se pyšní blahodárnými účinky na lidské zdraví, ale také je zcela nenáročná na pěstování. Dobře snáší sucho, i když raději byste ji měli sem tam zalévat. Pozor si dejte na přemokření, to jediné ji může zahubit.
Při sázení pupalky volte spíše místo, kde je hlinitopísčitá půda. Stanoviště by zároveň mělo být slunné, na sluníčku se rostlině nadmíru daří.
Se sázením vyčkávejte až do letních měsíců – semena rostliny se sází zpravidla v červenci. Pokud to v červenci nestihnete, čas máte ještě do konce září – to je však nejzazší měsíc. U pozdějšího setí by už semena nemusela dobře naklíčit.
Rostlina už do zimy vytvoří takovou přízemní růžici listů, vykvete ale až druhým rokem v období jejího sázení.
Pupalka dvouletá v květináči
I když to tak možná vypadá, pupalku nemusíte pěstovat jenom na zahradě v záhonu. Můžete ji zasadit i do květináče. Krásně vám ozdobí okenní parapety třeba v obývacím pokoji. Rozhodli jste se k tomuto kroku? Vyberte hlubokou nádobu – v té se rostlině bude skvěle dařit.
Při výběru správného místa volte spíše slunné stanoviště. Nejlepší místo je třeba terasa, balkon nebo střešní zahrady. Když však rostlinu necháte na okenním parapetu, kam za ní sluníčko bude moct, uděláte také dobře.
O pupalce dvouleté:
Již bylo zmíněno, co je její zvláštností. Co však zmíněno nebylo, tak to, že květy pupalky uvadají po čtyřiadvaceti hodinách. Květy velice příjemně voní a otevřou se vám kolem šesté hodiny večerní, kdy očekávají, že je opyluje noční hmyz.
Pokud byste se chtěli vydat po stopách této rostliny, najdete ji volně kvést kupříkladu na teplých stráních nebo velice často podél železničních tratí. Daří se jim i na březích řek a potoků, také v lomech nebo v rumištích a na staveništích. V posledních letech však stále častěji okupují i zahrádky u rodinných domků.
Pupalka je léčivou rostlinou. Už dlouhá léta se využívá velice aktivně v lidové medicíně. Za jejími zdravotními benefity stojí především velký obsah esenciálních nenasycených mastných kyselin.
Zatímco nyní se z této rostliny dělá hlavně pupalkový olej, který ulevuje od mnoha zdravotních neduhů, dříve se používal především odvar z kořene a listů. Ten se používal například při léčbě astmatu a při jiných dýchacích potížích. Naklepané listy zase posloužily jako obklady na onemocnění kůže a nálevy z květů ulevovali od nepříjemného kašle, který lidem nedal v noci spát.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny
Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin