Psychoterapie jsou i v dnešní době bohužel stále středem mnoha předsudků. Jak již bylo zmíněno, člověk se domnívá, že navštěvovat psychoterapeuta je ostuda nebo že to o něm vypovídá jen to, že je bláznem. Jenže vezměme si Spojené státy – zde má svého terapeuta každý druhý a bláznů se zde najde stejně jako u nás (čili jen hrstka). Úkolem těchto odborníků je ulevit nám a vyhnat z hlavy zmatek, který v nás už možná dlouhé roky koření.
Pomluvy nejsou to jediné, co nám stojí v cestě k psychoterapeutovi
Bylo by však mylné se domnívat, že pomluvy jsou to jediné, co nám stojí v cestě či brání návštěvě psychoterapeuta. Také je kamenem úrazu domněnka, že všechno zvládneme sami. Ne, opravdu nemusíme vědět všechno, nemusíme znát naše další kroky. A je naprosto v pořádku být zmatený z toho, že v nás nevědomost koluje. Jen je jí postavte a proberte ji. Podělte se o ni s někým dalším, kdo vnese do života jiný pohled a možná přesně řekne, kam další kroky mají směřovat.
Stejně tak by vám v návštěvě psychoterapeuta nemělo zabraňovat zjištění, že máte dostatek přátel kolem sebe, kterým se můžete svěřit. Je sice hezké mít partu lidí kolem, ale ne všechno se jim nebojíme říct. Jsou věci, o kterých nechceme mluvit ani s přáteli, abychom se v jejich očích nedostali na nižší příčku. Svou skutečnou identitu se někdy snažíme ukrývat i před těmi, jež označujeme za nejbližší.
Co nám také často brání je naše vlastní ego. Domněnka, že se staneme slabochem, pokud se rozhodneme jít na terapii. Jak ale bylo zmíněno, je to dnes něco zcela běžného, čeho se nemusíme obávat. O problémech duše se musí mluvit a neměly by se dostávat do ústraní, kde začnou jen nabývat na své velikosti.
Kdy na psychoterapii zamířit?
Psychoterapie zkrátka a dobře není tabu a je skvělé, že se mezi námi najde stále více těch, kteří se o léčbě duše nebojí mluvit. Tím se jen bortí důvody, které nám překáží v cestě k odborníkovi.
Pokud nad návštěvou psychoterapeuta stále ještě uvažujete, možná si chcete potvrdit, že k odborníkovi jdete z opravdu správných důvodů. Níže proto uvádíme seznam situací, kdy se k němu většinou míří takřka bez rozmyslu když:
- Chcete řešit problémy v mezilidských vztazích (či problémy v partnerství jako takovém).
- Se nacházíte v životní krizi, ať už se jedná o tu vztahovou, osobní nebo pracovní.
- Vás začínají pohlcovat úzkosti nebo strach plynoucí z různých situací (což vás následně omezuje ve vašem běžném životě).
- Se potřebujete vyrovnat s tím, co se stalo v minulosti.
- Se máte chuť poznat a dále se rozvíjet.
- Jste zjistili, že máte konflikty s cizími, druhými lidmi (nebo když si berete všechno osobně a jste až příliš vztahovačným člověkem).
- K sobě cítíte odpor, jste na sebe protivní, nemáte se rádi, což se výraznou měrou projevuje na vašem sebevědomí, jež je velmi nízké.
Co vás na psychoterapii čeká?
Jinými slovy existuje mnoho důvodů či situací, v nichž se vyplatí navštívit odborníka. Pokud se rozhodnete se lépe poznat, naučte se rozeznat své potřeby nebo pochopte své emoce. Možná si pokládáte otázku, co vás na prvním “sezení” bude vlastně čekat. Máte očekávat rady nebo spíše jen pochopení? A bude to stejné jako v amerických filmech, kde se psychoterapie vedou ze dvou pohodlných křesel?
Ve skutečnosti bude psychoterapeut tím, kdo vás bude poslouchat. Nemyslete si, že automaticky odpovídá na otázky, které si pokládáte. Bude spíše vaším pomocníkem či průvodcem na cestě k tomu, abyste odpověď našli sami v sobě.
Velmi často se v souvislosti s psychoterapií zmiňuje známé přísloví říkající, že pokud dáš člověka rybu, nasytíš jej na celý den. Ale naučíš-li jej rybařit, nasytíš ho na celý život. Psychoterapeut se dostává do pozice toho, kdo vás naučí rybařit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT