Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Psychoterapie není tabu. Proč ji vyzkoušet?

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
psychoterapie
Psychoterapie není tabu. (Foto: 123RF)

06. 10. 2021

Psychoterapie jsou i v dnešní době bohužel stále středem mnoha předsudků. Jak již bylo zmíněno, člověk se domnívá, že navštěvovat psychoterapeuta je ostuda nebo že to o něm vypovídá jen to, že je bláznem. Jenže vezměme si Spojené státy – zde má svého terapeuta každý druhý a bláznů se zde najde stejně jako u nás (čili jen hrstka). Úkolem těchto odborníků je ulevit nám a vyhnat z hlavy zmatek, který v nás už možná dlouhé roky koření.  

Pomluvy nejsou to jediné, co nám stojí v cestě k psychoterapeutovi 

Bylo by však mylné se domnívat, že pomluvy jsou to jediné, co nám stojí v cestě či brání návštěvě psychoterapeuta. Také je kamenem úrazu domněnka, že všechno zvládneme sami. Ne, opravdu nemusíme vědět všechno, nemusíme znát naše další kroky. A je naprosto v pořádku být zmatený z toho, že v nás nevědomost koluje. Jen je jí postavte a proberte ji. Podělte se o ni s někým dalším, kdo vnese do života jiný pohled a možná přesně řekne, kam další kroky mají směřovat.  

Stejně tak by vám v návštěvě psychoterapeuta nemělo zabraňovat zjištění, že máte dostatek přátel kolem sebe, kterým se můžete svěřit. Je sice hezké mít partu lidí kolem, ale ne všechno se jim nebojíme říct. Jsou věci, o kterých nechceme mluvit ani s přáteli, abychom se v jejich očích nedostali na nižší příčku. Svou skutečnou identitu se někdy snažíme ukrývat i před těmi, jež označujeme za nejbližší.  

Co nám také často brání je naše vlastní ego. Domněnka, že se staneme slabochem, pokud se rozhodneme jít na terapii. Jak ale bylo zmíněno, je to dnes něco zcela běžného, čeho se nemusíme obávat. O problémech duše se musí mluvit a neměly by se dostávat do ústraní, kde začnou jen nabývat na své velikosti.  

K TÉMATU  Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Kdy na psychoterapii zamířit? 

Psychoterapie zkrátka a dobře není tabu a je skvělé, že se mezi námi najde stále více těch, kteří se o léčbě duše nebojí mluvit. Tím se jen bortí důvody, které nám překáží v cestě k odborníkovi.  

Pokud nad návštěvou psychoterapeuta stále ještě uvažujete, možná si chcete potvrdit, že k odborníkovi jdete z opravdu správných důvodů. Níže proto uvádíme seznam situací, kdy se k němu většinou míří takřka bez rozmyslu když: 

  • Chcete řešit problémy v mezilidských vztazích (či problémy v partnerství jako takovém).  
  • Se nacházíte v životní krizi, ať už se jedná o tu vztahovou, osobní nebo pracovní.  
  • Vás začínají pohlcovat úzkosti nebo strach plynoucí z různých situací (což vás následně omezuje ve vašem běžném životě). 
  • Se potřebujete vyrovnat s tím, co se stalo v minulosti.  
  • Se máte chuť poznat a dále se rozvíjet.  
  • Jste zjistili, že máte konflikty s cizími, druhými lidmi (nebo když si berete všechno osobně a jste až příliš vztahovačným člověkem). 
  • K sobě cítíte odpor, jste na sebe protivní, nemáte se rádi, což se výraznou měrou projevuje na vašem sebevědomí, jež je velmi nízké. 

Co vás na psychoterapii čeká? 

Jinými slovy existuje mnoho důvodů či situací, v nichž se vyplatí navštívit odborníka. Pokud se rozhodnete se lépe poznat, naučte se rozeznat své potřeby nebo pochopte své emoce. Možná si pokládáte otázku, co vás na prvním “sezení” bude vlastně čekat. Máte očekávat rady nebo spíše jen pochopení? A bude to stejné jako v amerických filmech, kde se psychoterapie vedou ze dvou pohodlných křesel? 

Ve skutečnosti bude psychoterapeut tím, kdo vás bude poslouchat. Nemyslete si, že automaticky odpovídá na otázky, které si pokládáte. Bude spíše vaším pomocníkem či průvodcem na cestě k tomu, abyste odpověď našli sami v sobě.  

K TÉMATU  Jak dětem zajistit bezpečnou cestu do školy. Kam nahlásit problém

Velmi často se v souvislosti s psychoterapií zmiňuje známé přísloví říkající, že pokud dáš člověka rybu, nasytíš jej na celý den. Ale naučíš-li jej rybařit, nasytíš ho na celý život. Psychoterapeut se dostává do pozice toho, kdo vás naučí rybařit.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Párová terapie: co byste o ní měli vědět

Rozvody na denním pořádku. Co stojí za nimi dnes stojí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Česká republika nabízí mnoho krásných míst pro letní dovolenou. Ať už hledáte relaxaci u vody, aktivní turistiku v horách, nebo objevování historických památek, najdete zde něco pro každého. V tomto článku vám představíme nejzajímavější destinace pro letní dovolenou v ČR, které zahrnují Lipno, Český Krumlov, Krkonoše, Moravský kras, Lednicko-valtický areál, Pálavu, České Švýcarsko a Máchovo jezero. Připravte se na letní dobrodružství plné nezapomenutelných zážitků.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?

Výběr článků

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.

Nepřehlédněte

Návrat dětí do školy po Vánočních prázdninách může být pro rodiče výzvou. Náš článek se zaměřuje na praktické tipy, jak podpořit své děti ve studijním procesu. Přinášíme konkrétní rady, které pomáhají vytvořit pozitivní a podporující prostředí pro úspěšný návrat do školní rutiny. Jak jsou na tom vaše děti?
Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek