Pátek , 11. 04. 2025

Izabela

7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
číst
Proč bychom měli číst? Už jen proto, že kniha vypadá lépe než mobil.

30. 05. 2022

Četba neslouží jen k ukrácení dlouhé chvíle, nebo abychom se ponořili do příběhu, který bychom třeba samy rádi zažili. Číst znamená prožívat. Čtení nás pozitivně ovlivňuje i jinak.

Čtením získáváme empatii

Mnohým ženám, ale i mužům, empatie zkrátka chybí. Nedokážou se vcítit do kůže druhých, a tak mnohdy reagují nepřiměřeným nebo nevhodným způsobem. Čím víc ale budeme číst, tím lépe a rychleji se do druhého člověka vcítíme.

číst
Ztrácíme empatii, kterou nám ale knížky dokážou vrátit.

Z knih plyne spoustu ponaučení, dostáváme se díky příběhům do situací, které bychom možná sami nikdy neprožili. Učí nás uvědomovat si, jak se druzí k ostatním chovají a jak bychom se měli nebo neměli chovat my sami. Z knih si vštěpujeme cenné poznatky, které snadno uplatníme v každodenním životě.

Kdo v životě nepřečetl jedinou knížku, má obrovskou nevýhodu. Anebo žije tak bohatým životem, který mu vydá za padesát knih ročně. Ale takových lidí je dozajista méně než těch, kteří žijí život obyčejný, jen s občasným vzrušením a adrenalinem, případně s pár vyhrocenými situacemi ročně. Čtěte, bude z vás lepší člověk.

Rozšiřujeme si slovní zásobu

A to jak v psané, tak mluvené formě. Díky pravidelnému čtení mluvíme spisovněji, obratněji, a také květnatěji. To samé by se dalo říct o psaní. Porovnáte-li psaný text člověka s velkou slovní zásobou a s malou, rozdíl bude patrný na první pohled. Nejenže člověk, který čte, bude psát stylisticky lépe a bez gramatických chyb, ale také bude věty úplně jinak skládat.

Ostatně kdo za každou druhou nebo třetí větou používá „Voe“ a „Eeee“, lze o něm říci, že nejspíš hledá vhodné slovo, ale nenachází ho, a tak použije ta slova a citoslovce, na které je zvyklý. Ale nepůsobí to dobře. S přáteli sice můžete mluvit, jak chcete, ale když mluvíte se svým nadřízeným, kolegy v práci nebo s kýmkoliv jiným ve společnosti, některá slova se hodí nechat stranou.

A jak nejlépe se v mluvě vycvičit? Samozřejmě prostřednictvím knih. A tím nemáme úplně na mysli komiksy a obrázkové knihy určené pro děti.

K TÉMATU  Mít teď větší hlad neznamená něco špatného. Je třeba jen zvolit jiný druh stravy! Vyměňte letní jídelníček za podzimní. Proč a jak?

Jsme chytřejší

Z knih, ač třeba klidně beletristických, se dozvíte spoustu nových informací a postřehů. Pokud čtete non-fiction knihy a knihy odborné, pak je skutečně pravdou, že jste s každou knihou chytřejší a chytřejší. Jenže to nejde tak úplně samo. Co čtete, samozřejmě musíte i vnímat.

Je pochopitelné, že si nezapamatujete všechno, ale i když vám v hlavě ulpí jen pět nebo deset procent informací, máte vyhráno. Navíc kdo čte, nemá problém se s lidmi bavit ani ve zcela neznámé společnosti. Hovory o počasí už jsou dávno pasé, lepší je začít konverzaci nějakým lepším tématem, například o knihách, anebo o tom, co jste se zrovna nedávno dočetli v Attenboroughově knize o klimatických změnách.

Lépe se soustředíme

Máte problém se soustředěním? Pak si můžete zajít do lékárny pro vhodné doplňky stravy. Anebo… sáhněte po knize. Film ani seriál vás soustředění nenaučí, ale kniha, zejména tehdy, pokud vás skutečně zaujme, ano. Pak už jde soustředění samo, a to se vám v životě může hodit. Nejenom při práci, ale například i při meditaci nebo józe. Když budete číst, vše co děláte bude díky tomu efektivnější, bude vám to trvat méně času, a také budete mít ze spousty činností lepší požitek.

Rozvíjíme si představivost

I představivost se v obyčejném každodenním životě hodí. Lidé bez představivosti jsou nudní, nenápadití a neoriginální. Když si fantazii pravidelně rozvíjíme, jsme pak kreativnější, máme lepší nápady, a také nám pomáhá s lepší organizací času.

číst
Čtení rozvíjí vaši fantazii a představivost. Každý denně tolik dobrodružství neprožíváme.

Četba zahání stres

Jste často ve stresu? Každý den se budíte se svíravým pocitem v žaludku a tlakem na hrudi? Máte pocit, že nic nestíháte, a že na vás všechno padá? V tom případě je vždycky prospěšné sáhnout po dobré knize, která vás dokáže odpoutat od všednodenního života a aspoň na půl hodiny denně se do příběhu pořádně ponořit. Uvidíte, že pak se na všechno budete dívat s odstupem a nic už vám nebude připadat tak tragické.

K TÉMATU  Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Pokud si vyšetříte na čtení půlhodinu ráno po probuzení a půlhodinu před spánkem, je to ideální varianta. Ale samozřejmě chápeme, že je to pro někoho spoustu času. Proto si zkuste ráno číst alespoň pět až deset minut a postupně třeba čtení přidávejte.

Skutečně je četba stejně účinná jako například meditace. Je jedno, jestli čtete motivační literaturu nebo horor. Každý z nás má rád něco jiného a číst můžete, co chcete, co vám dělá dobře a u čeho se dokážete soustředit.

Kniha vypadá lépe než telefon

Spousta z nás si čte i v městské hromadné dopravě. A držet v rukou knihu vypadá mnohem lépe, než když koukáme do telefonu. Tím totiž moc nepomáháme ani naší psychice. Na telefonu jsme většinou hlavně kvůli sociálním sítím, sledujeme druhé a jejich životy a přemýšlíme nad tím, jak je možné, že někdo každé ráno tráví v kavárně při dobré snídani a každý druhý měsíc je u moře, zatímco my se celý rok lopotíme v práci a neušetříme si ani na víkend strávený na Šumavě. Jde ale jen o úhel pohledu. Sociální sítě v žádném případě realitu neukazují ani neodráží, knihy ano. Sice může být smyšlená, ale vždycky je v ní víc reality než ve všech sociálních sítích dohromady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Romantické knihy pro teplé jarní večery

5 nejlepších knih na velikonoční dovolenou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Všimly jste si, dámy, že hráči hokeje jsou tak sexy, že pod nimi i ten led taje? Abyste pochopily, co tím myslíme, podívejte se na seznam 10 nejhezčích a nejžhavějších hokejistů posledních let. Věřte, že vaše sny se dostanou na trošku jiný level než doposud.
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Myslíte si, že jste potkala toho pravého, ale okolí je z vašeho vztahu rozpačité. Je starší o více než 20 let? Je mladší o více než 10 let? Člověk by řekl, že v dnešní společnosti se věkový rozdíl nepočítá. Zdaleka to není pravda. A většinou jsou to ženy, které věkový rozdíl řeší podstatně víc, než muži.
Téměř každá žena se chce líbit. Minimálně sobě, některé i svému partnerovi. Co to pro ni znamená? Mít zejména pěkně upravené vlasy, případně nehty, obličej s jemným make-upem a oblečení, které podtrhne její osobité kouzlo. Problémem je, že spousta žen vůbec netuší, jaký je jejich styl oblékání. A tak různě experimentují – a není to prostě ono.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Počítače a další informační a komunikační prostředky patří dnes k běžnému životu. Nebojte se u svých dětí rozvíjet znalosti a dovednosti také v oblasti těchto technologií. S počítačem nebo tabletem se mohou seznamovat už od batolecího věku. Počítačové hry není třeba zavrhovat, ale chce to jistá pravidla.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.

Výběr článků

Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.

Nepřehlédněte

Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Čeká Vás výlet do zahraničí? Jedete v zimě do Itálie na hory, na exotické Maledivy, nebo pozorovat polární záři na Island? A chcete se cítit bezpečně za všech okolností? Mít jistotu, že když se Vám něco stane, bude Vám zajištěn ten nejlepší komfort a servis, že se o Vás někdo skutečně postará? Pak jednou z nejdůležitějších věcí, kterou musíte před cestou udělat, je uzavřít dobré cestovní pojištění. Jakou pojišťovnu si ale vybrat, aby seděla na míru Vašim potřebám, a přitom Vás cestovní pojištění nevyšlo víc než celá vytoužená dovolená? Na to Vám pomůže najít odpověď srovnávač pojištění Yespojisteni.cz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek