Drtivá většina populace je naočkovaná, což znamená, že lékařské ordinace jsou ostatním opět otevřeny. Do hry se tedy opět dostávají preventivní prohlídky, které jsou jednou z možností, jak předcházet celé spoustě závažných onemocnění. I když jste preventivní prohlídky za poslední rok zameškávali, přesto je dobré sem i po roce zajít. Pokud za uplynulý rok k nějakému onemocnění došlo, které zatím není běžným okem postřehnutelné, lékař zahájí včasnou léčbu.
Důkladné prohlídky, které mají smysl
Mnozí zaměstnanci jsou toho názoru, že preventivní prohlídky nejsou zrovna zapotřebí. Kdyby mi něco bylo, poznal bych to, říkají si. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Je to podobné jako s automobilem. Do servisu se chodí kvůli kontrole, aby se předcházelo vzniku potíží, případně aby se zavčasu přišlo na to, co je v nepořádku.
V případě člověka je to velice podobné. Díky docházení na pravidelné kontroly je větší pravděpodobnost toho, že se závažnému onemocnění předejde. Anebo při odhalení se může včas zakročit. Proto se neinspirujte ostatními, kteří chodí k lékaři až ve chvíli, kdy je něco bolí. Prevence je rychlejší, levnější a účinnější, než léčení nemoci v pozdějším nebo pokročilém stádiu.
Na preventivní prohlídky máte ze zákona nárok
Čeští zaměstnanci v porovnání s jinými lidmi ze světa mají navíc tu výhodu, že jsou jim preventivní prohlídky hrazeny z placeného zdravotního pojištění, které za ně zaměstnavatel odvádí. Pokud k lékaři nechodíte, protože se obáváte, že byste to museli platit, pak se pletete. To dokonce není to jediné, co vám zdravotní pojištění hradí.
Když však zůstaneme u preventivních prohlídek, ze zákona máte nárok na takovou návštěvu lékaře jednou za dva roky (u dětí do tří let a dorost je to častější). V rámci prohlídky se provádí vyšetření zraku, sluchu, moči, také cholesterolu a glykémie. U lidí nad čtyřicet let se provádí i vyšetření na kardiovaskulární onemocnění, což je jedno z největších rizik dnešní doby. V rámci prohlídek se kontroluje očkování a mnozí lékaři provádí i vyšetření kůže, prsů a varlat z důvodu obav o onkologické onemocnění.
Máte nárok i na screeningová vyšetření
V rámci svého zdravotního pojištění můžete podstoupit i screeningová vyšetření, ke kterým se přistupuje v akreditovaných centrech a na příslušných pracovištích. Například screening prsu je hrazen jednou za dva roky lidem od pětačtyřiceti let, screening tlustého střeva je pro osoby starší padesáti let hrazen jednou ročně, později jednou za dva roky.
Obecně ale platí, že preventivní vyšetření se v průběhu let mění, a to v závislosti na věku pacienta. Zatímco ženy do pětatřiceti let podléhají jednou za dva roky stomatologickému vyšetření a vyšetření moči, později se přidává vyšetření EKG a mamografické vyšetření. U mužů se vedle stomatologie a vyšetření moči později přistupuje i k laboratornímu vyšetření sérového kreatinu a provádí se i testy okultního krvácení ve stolici.
Pozor na lékaře lajdáky
Není na škodu vědět, na co máme jakožto zaměstnanec či poplatník zdravotního pojištění nárok. Ne všichni lékaři totiž k preventivním prohlídkám přistupují tak, jak mají. Poctivě. Někteří jsou opravdu lajdáci a lékařskou péči zanedbávají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři