Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Preventivní prohlídky v práci: Na jaké máte nárok?

Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
prohlídka
Na preventivní prohlídky máte nárok. Využijte toho. (foto: 123RF)

09. 02. 2022

Drtivá většina populace je naočkovaná, což znamená, že lékařské ordinace jsou ostatním opět otevřeny. Do hry se tedy opět dostávají preventivní prohlídky, které jsou jednou z možností, jak předcházet celé spoustě závažných onemocnění. I když jste preventivní prohlídky za poslední rok zameškávali, přesto je dobré sem i po roce zajít. Pokud za uplynulý rok k nějakému onemocnění došlo, které zatím není běžným okem postřehnutelné, lékař zahájí včasnou léčbu.

Důkladné prohlídky, které mají smysl 

Mnozí zaměstnanci jsou toho názoru, že preventivní prohlídky nejsou zrovna zapotřebí. Kdyby mi něco bylo, poznal bych to, říkají si. Jenže skutečnost je někde zcela jinde. Je to podobné jako s automobilem. Do servisu se chodí kvůli kontrole, aby se předcházelo vzniku potíží, případně aby se zavčasu přišlo na to, co je v nepořádku.

V případě člověka je to velice podobné. Díky docházení na pravidelné kontroly je větší pravděpodobnost toho, že se závažnému onemocnění předejde. Anebo při odhalení se může včas zakročit. Proto se neinspirujte ostatními, kteří chodí k lékaři až ve chvíli, kdy je něco bolí. Prevence je rychlejší, levnější a účinnější, než léčení nemoci v pozdějším nebo pokročilém stádiu. 

Na preventivní prohlídky máte ze zákona nárok 

Čeští zaměstnanci v porovnání s jinými lidmi ze světa mají navíc tu výhodu, že jsou jim preventivní prohlídky hrazeny z placeného zdravotního pojištění, které za ně zaměstnavatel odvádí. Pokud k lékaři nechodíte, protože se obáváte, že byste to museli platit, pak se pletete. To dokonce není to jediné, co vám zdravotní pojištění hradí. 

Když však zůstaneme u preventivních prohlídek, ze zákona máte nárok na takovou návštěvu lékaře jednou za dva roky (u dětí do tří let a dorost je to častější). V rámci prohlídky se provádí vyšetření zraku, sluchu, moči, také cholesterolu a glykémie. U lidí nad čtyřicet let se provádí i vyšetření na kardiovaskulární onemocnění, což je jedno z největších rizik dnešní doby. V rámci prohlídek se kontroluje očkování a mnozí lékaři provádí i vyšetření kůže, prsů a varlat z důvodu obav o onkologické onemocnění.  

K TÉMATU  Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Máte nárok i na screeningová vyšetření 

V rámci svého zdravotního pojištění můžete podstoupit i screeningová vyšetření, ke kterým se přistupuje v akreditovaných centrech a na příslušných pracovištích. Například screening prsu je hrazen jednou za dva roky lidem od pětačtyřiceti let, screening tlustého střeva je pro osoby starší padesáti let hrazen jednou ročně, později jednou za dva roky. 

Obecně ale platí, že preventivní vyšetření se v průběhu let mění, a to v závislosti na věku pacienta. Zatímco ženy do pětatřiceti let podléhají jednou za dva roky stomatologickému vyšetření a vyšetření moči, později se přidává vyšetření EKG a mamografické vyšetření. U mužů se vedle stomatologie a vyšetření moči později přistupuje i k laboratornímu vyšetření sérového kreatinu a provádí se i testy okultního krvácení ve stolici. 

Pozor na lékaře lajdáky 

Není na škodu vědět, na co máme jakožto zaměstnanec či poplatník zdravotního pojištění nárok. Ne všichni lékaři totiž k preventivním prohlídkám přistupují tak, jak mají. Poctivě. Někteří jsou opravdu lajdáci a lékařskou péči zanedbávají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Home office. Jak vyzrát na nástrahy a zastat stejnou práci doma jako v kanceláři

Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Pečení domácího cukroví má svoje kouzlo, ale letos i cenovku, která zaskočí – náklady na přípravu se zvýšily až o 16 procent oproti loňsku. Podle aktuálních dat nás stojí vánoční pečení více než loni. Důvody? Závratný nárůst cen klíčových surovin, jako je máslo, kakao a cukr, které tvoří základ každého receptu.
Využití zubní pasty se ani zdaleka nemusí týkat jen natolik běžné činnosti, jakou je čištění zubů. Většina z nás má tubu zubní pasty na umyvadle v koupelně, ale koho by napadlo vyčistit s ní například kohoutky?
Český zpěvák Marek Ztracený oznámil na sociálních sítích smutnou zprávu o úmrtí svého otce. I přes těžkou osobní ztrátu splnil jeho poslední přání a zúčastnil se udílení cen Český slavík, kde získal ocenění, které mu ještě stihl přivézt.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Ve věku 95 let nás opustila uznávaná spisovatelka a scenáristka Hermína Franková, známá především díky svému dílu "Dívka na koštěti". Informaci o jejím úmrtí zveřejnil Český PEN klub. Pohřeb proběhne 19. června 2024 ve 13.20 v Malé obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Franková zanechala významný otisk v české literatuře a filmové tvorbě.

Výběr článků

Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Měla jsem vždycky jasnou představu o tom, co budu dělat a jakým směrem se můj život bude ubírat. Jsem cílevědomá, to mám asi po své matce. Vždy jsem věděla, že chci studovat a potom se věnovat tomu, co mě baví a zajímá. Nepřipustila jsem si, že bych mohla dělat obyčejnou práci. Tak nějak jsem si myslela, že manuální práce ani není pro mě.
Česání vlasů nevypadá jako velká věda a na první pohled se zdá, že se na něm nedá nic zkazit. Opak je ale pravdou. To, zda správně používáte svůj hřeben, má vliv například na to, jak moc se vám vlasy mastí, ale i na jejich celkové zdraví a vzhled. Otázka je tedy nasnadě. Češete se správně?

Nepřehlédněte

Zásnuby jsou neopakovatelným a silným životním okamžikem. Jistě víte, že my ženy jej většinou prožíváme mnohem intenzivněji a zásnubní prstýnek jen tak z prstu nesundáme. I když každá máme jiný vkus, někdy se rády řídíme i trendy. Z čeho si budete moci vybrat nadcházející sezónu?
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek