Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Přemek Forejt a jeho (ne)povedená reklama na fast food: Místo na suroviny hraje lidem na nervy

Uznávaný a oblíbený šéfkuchař, porotce soutěže MasterChef, odborník přes gastronomii, tím vším se po profesní stránce může Přemek Forejt pyšnit. O to větší šok je jeho spolupráce s nejoblíbenějším fast foodovým řetězcem McDonald's.
přemek
Přemek Forejt v kontroverzní reklamě na McDonald's.

11. 10. 2022

Přemek Forejt působí v olomoucké restauraci Entreé, kde nechává vyniknout svým odborným kulinářským dovednostem a moderním přístupům. Oplývá svou osobitou image, stejně tak tato originální restaurace. Řadí se mezi špičková a vyhledávaná gastronomická zařízení v naší republice, kdy její koncept nesl inspiraci až v samotné Anglii, kde Přemek určitou dobu pobýval.

Překvapivý krok

Od kuchaře takovéto úrovně by veřejnost očekávala mnohé, například otevření obdobných restaurací v dalších městech, působení na televizních kanálech, vedení své vlastní show, možností je mnoho.

Na co by ale Přemka nikdo z nás neodhadoval, tak je jakékoliv spojení s řetězcem rychlého občerstvení. Jenže přesně to se stalo. Najednou nám uznávaný šéfkuchař zpívá, jak je McDonald’s fresh a jak to má rád. Z toho by se jednomu zamotala hlava.

Mc’n’Roll – Přemek Forejt feat. McSuroviny

Spolupráce

Bylo jasné, že hodně lidí svým krokem rozčaruje. On se za svoji spolupráci bije jako lev a nijak se za to nestydí. Fastfood má rád, není důvod ho nepropagovat a nepropůjčit mu svou tvář. Naopak ještě poukazuje na ty, kteří se za svou oblibu v těchto stravovacích zařízeních stydí a své návštěvy v nich se snaží maskovat.

Přemek sice není hollywoodská celebrita, přesto o něm jako o šéfkuchaři máme jisté představy. Člověk má automaticky pocit, že takový gurmán jí jen ta nejvybranější jídla a vaří z těch nejlepších surovin, a že se nikdy neodbyde. Fast foody za vybrané ani nejlepší nepovažujeme, jsou pro nás rychlý a hříšný způsob, jak ukojit hlad.

Sám Přemek přiznává, že doma by si hamburger připravil zcela jinak. I přesto má rád ve stravování pestrost, kterou mu kombinace domácího jídla s fast foodem dokáže nabídnout. Což je jeden z důvodů, proč došlo na tento překvapivý vztah s McDonaldem.

K TÉMATU  Jsme to, co jíme. Kdy a jak nás strava ovlivňuje?

Kde je pravda?

Přemek díky této spolupráci lidem ukazuje, čím se konkrétně v McDonald’s stravujeme. Odhaluje, jaká je skutečnost, nesnaží se zajeté receptury přeměnit nebo vylepšit. S jeho pomocí mohou lidé nahlédnout pod povrch, nebo spíše zcela dovnitř potravin, kterými tak často konejšíme své potřeby. Jeho samotného zajímá zákulisí jednotlivých surovin.

přemek
Přemek v reklamě hraje na suroviny.

Úroveň kvality

Mohlo by se proto zdát, že Přemek se s McDonald’s spojil jen proto, aby kontroloval kvalitu. Což je ale pro jednoho člověka v tak obrovském řetězci nemožné – a současně nic takového nebylo záměrem nikoho z účastníků. Přemek je spíše takový průvodce celého konceptu, vezme strávníky tam, kam se nedostanou.

Poznámka: Věděli jste, že od roku 1992 se v Česku postavilo 102 restaurací McDonald’s?

Pozitiva a negativa

Forejt se nikterak netají tím, že ho spolupráce celkově velmi překvapila. Dle něj si řetězec na nich nehraje a nic nemaskuje. Reakce lidí přesto nejsou pozitivní (a to do fast foodu občas jdeme každý). Tak nějak totiž nečekáme, že nás bude do McDonaldu lákat špičkový kuchař. U hodně svých fanoušku po tomhle Přemek Forejt klesnul a rozhodně si rozmyslí, jestli ještě někdy nechají peníze u něj v restauraci.

Nařknutí z plagiátorství

Nemilou tečkou za celou kauzou je obvinění z plagiátorství. V klipu Mc’n’Roll totiž rapuje a hraje na suroviny, jako by to byly hudební nástroje. Tento nápad by ale měl být odkoukaný z reklamy na německý supermarket Edeka, jehož hvězdou je Marc Rebillet.

Marc Rebillet x Edeka

Oba klipy využívají Playtron, kontrolér, s jehož pomocí je možné zhudebnit jakýkoliv vodivý předmět, tudíž i potraviny. Má podobné nasvícení, styl. Podobností by se našlo hodně. Sami si udělejte úsudek o tom, nakolik vám přijde tento nápad okopírovaný.

K TÉMATU  Helena Vondráčková slaví 77. narozeniny a chystá se na "Dlouhou noc" v pražské O2 aréně

A co samotný McDonald’s? Ten spoluprací s Přemkem Forejtem nikterak netrpí. Klip se díky tomu, jak moc je kontroverzní, stal během chvilky virálním a počty sledování rostou. Na používání Playtronu prý už v dnešní době není nic unikátního a odkoukaná inspirace je prakticky v každém nápadu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pro osvěžující mléčný jahodový shake nemusíte do Fast Foodu. Jak ho připravit doma?

Eva Burešová: Renesanční žena s úsměvem Mony Lisy

Zdroje článku:
www.mediar.cz, www.apetitonline.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Udržitelnost čím dál víc dostává zelenou, a je jedině dobře, že se coby lidstvo snažíme hledat cesty, jak té přírodě o něco odlehčit. Smysl pro udržitelnost se proto propsal i do vánočních svátků – pořadatelé vánočních trhů pracují s obnovitelnou energií, stánkaři prodávají více udržitelných dárků a u řady obchodníků najdete spoustu tipů na dárky, které jsou hezké, a přitom přátelské k přírodě. Vsaďte o letošních, a i těch budoucích Vánocích, na udržitelnost i vy a věnujte přírodě ten nejkrásnější dárek pod stromeček.
Už šestý koučink se nesl hodně v duchu objevování respektive nenacházení osobních hranic Nely. Necháme ale na ní, aby vám ho popsala ze svého pohledu.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Zkoušíme zahnat blbou pachuť dnešní doby pohybem. Když budeme sedět na gauči jako bábovky a sledovat špatné zprávy, rozhodně vám dobře nebude. Čas, který nyní máme, je třeba využít pro dobro věci.
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.

Výběr článků

Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?
Christina Applegate, herečka známá především jako Kelly Bundová ze sitcomu Ženatý se závazky, se odvážně svěřila se svým bojem s roztroušenou sklerózou. Od své diagnózy v roce 2021 otevřeně mluví o výzvách, které tato autoimunitní nemoc přináší, a o svých osobních pocitech, včetně hluboké deprese. Applegate nadále inspiruje mnoho lidí svou upřímností a odhodláním čelit této náročné situaci.

Nepřehlédněte

Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek