Převlékáte postel, až když je cítit?
Sáhněte si do svědomí, jestli převlékáte postel až v okamžik, kdy už je cítit potem. V létě to může být klidně už za pár dní, v zimě vám pak povlečení může „vydržet“ až tři týdny. V každém případě je to ale špatně. Pokud převlékáte postel v intervalu delším nežli jeden týden, dobrovolně se pak o své lůžko dělíte nejen s houbami a plísněmi, ale také s roztoči. Sice je okem nevidíte, ale můžete se spolehnout, že tam někde jsou.
Jak často měnit povlečení?
Správně byste měli měnit povlečení každý týden. Uvědomte si, že v posteli strávíte v průměru osm hodin každý den. Zatímco nerušeně spíte a spokojeně se převalujete, ulpívají na polštáři, prostěradle i na peřině šupinky kůže, pot, kožní maz i lupy. Tohle všechno pak tvoří ideální prostředí pro celou řadu choroboplodných zárodků a alergenů, kterých se lze zbavit jen tak, že povlečení vezmete a vyperete.
Zbytečně ohrožujete své zdraví
Mávnout rukou nad tím, jak často převlékáte postel a spokojit se s přesvědčením, že dokud nesmrdí, je to vlastně v pohodě? Vůbec ne. Nedostatečná frekvence převlékání ložního prádla může ohrozit vaše zdraví. Většina lidí si bohužel neuvědomuje, že spánek ve společnosti plísní, bakterií, hub a roztočů může mít negativní dopad na jejich zdravotní stav. Na pozoru by se měli mít především alergici nebo lidé trpící kožními potížemi.
Potíte se nebo spíte nazí?
Jiná pravidla pro převlékání postele platí pro jedince, kteří se hodně potí, spí nazí nebo se před ulehnutím do postele neosprchují. Patříte-li mezi ně, ložní prádlo byste měli měnit dokonce ještě častěji.
Všech nezvaných hostů se zbavíte pouze tehdy, vyperete-li povlečení správně. Pamatujte, že čím vyšší teplota, tím lepší. Povlečení proto perte na nejvyšší možnou teplotu, kterou vám umožňuje štítek na ložním prádle, nejméně by to mělo být 60 °C.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce
Hygge je oblíbený trend bydlení, který vychází z přírody. Jak takový domov vypadá a co vám přinese?