Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
techniky
Naučte se ověřené techniky, které vám skutečně pomohou porazit stres.

01. 04. 2020

01. 04. 2020

Relaxační techniky jsou skvělým nástrojem, jak stres zvládat.

Co je to stres?

Stres bývá často definován jako odpověď organismu na psychickou nebo fyzickou zátěž. V případě stresu organismus zareaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů, které způsobí zvýšení srdeční činnosti, zvýšení tepu a tlaku, svaly jsou připraveny k akci, a naopak trávicí soustava se uklidňuje.

Tělo se připravuje na reakci „boj nebo útěk“, jejíž cílem je ochrana člověka. Co děláme v případě nebezpečí? Vydáme se do boje nebo utečeme. Po této reakci ale poměrně rychle dochází k vyčerpání energetických zásob organismu, a proto je nutná regenerace.

Stresory v každodenním životě

Díky stresovým reakcím je tedy možné přežít. A právě tato reakce je společná i zvířatům, která díky ní přežívají v přírodě. Stres je běžnou součástí života v moderní společnosti a není možné, aby člověk na každý stresor reagoval bojem nebo útěkem. Často se proto stává, že jsme pod vlivem působícího stresoru nuceni setrvat.

Bohužel často i dlouhodobě, což se projeví mnoha zdravotními obtížemi, které často v první chvíli ani do souvislosti se stresem, nedáváme. Tato nemocnění mohou být různého charakteru a souhrnně je označujeme jako psychosomatická onemocnění. Typické jsou žaludeční vředy, bolesti hlavy, tlak na hrudi, zrychlená srdeční činnost, ztížené dýchání aj.

Obranné mechanismy

Ideální by samozřejmě bylo, vyhnout se stresu nebo působící stresor z našeho života odstranit. Ale tak jednoduché to samozřejmě není. Někdy proto dochází k procesům, kdy člověk mění nahlížení na stresovou situaci prostřednictvím obranných mechanismů. Které jsou ty nejznámější?

  • Bagatelizace (zlehčování a podceňování),
  • Popření (před stresorem zkrátka zavřeme oči, odmítáme uvěřit a chováme se, jako by neexistoval),
  • Racionalizace (nepřijatelné chování vysvětlujeme přijatelným způsobem),
  • Přemístění (nepříjemné, často negativní emoce, např. vztek, agrese, jsou přesunuty na náhradní objekt),
  • Útěk do fantazie (tzv. denní snění, prožívání nereálných představ) aj.
K TÉMATU  Kuskus, jáhly, cizrna, bulgur: rostlinná strava je trendy! Vynecháváte maso z jídelníčku? Nahradí ho beze zbytku luštěniny! Které jíst a kolik?

Jak zvládat stres

Stresu se bohužel nelze zcela vyhnout, protože mezi stresory patří i Vánoce, změna zaměstnání, narození dítěte či dovolená. Díky mnoha technikám, lze stres zmírňovat. a my si některé z nich blíže představíme.

Relaxační techniky

Relaxační techniky jsou velmi užitečným pomocníkem pro zmírnění stresu a napětí a výhodou je, že je zvládne naprosto každý.

Řízená představivost

  • Pohodlně se posaďte a zhluboka a pomalu nadechněte. Uklidněte tělo i mysl.
  • Zavřete oči a představte si sami sebe na nějaké oblíbeném či krásném místě, kde jste byli nebo které byste chtěli navštívit.  
  • Zaměřte se hlavně na senzorické vjemy (vůně, zvuky aj.).
  • Zůstaňte v představě tak dlouho, dokud se nebudete cítit odpočatě a uvolněně.
  • Začněte svou mysl vracet zpět do reality.Otevřete oči a vraťte se zpět o něco uvolněnější.

Progresivní svalová relaxace

  • Zaujměte pohodlnou polohu a klidně a zhluboka dýchejte.
  • Pokud jste uvolnění, vnímejte svoji pravou nohu. Napněte svaly na pravé noze a zatněte je tak, jak jen to bude možné. Po deseti sekundách uvolněte svaly pravé nohy. Poté třicet sekund jen odpočívejte.
  • Přesuňte pozornost k levé noze a celý postup opakujte.
  • Tímto způsobem pomalu uvolněte celé tělo.

Relaxační hudba

Poslech pomalé, klidné a uklidňující hudby nebo zvuků pomáhá zmírňovat stres a odstraňovat napětí. Výběru relaxační hudby se meze nekladou. Je jen na konkrétním člověku, jaký typ relaxační hudby zvolí. Někdo relaxuje při zvuku deště, jiný při pomalém jazzu.

Mindfulness

Mindfulness neboli technika všímavosti nabývá u nás v posledních letech na oblibě. Základní myšlenkou této techniky je právě všímání si toho, co se kolem nás právě děje. Je zbytečné řešit co bylo a co bude. Důležité je prožívat život právě teď a tady.

Jógové techniky

Jóga, to není jen cvičení, ale životní styl. Cílem jógových technik je nalezení životní rovnováhy. Oblíbená a velmi jednoduchá relaxační technika je tzv. Savasana.

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

  1. Lehněte si na záda s nohama mírně od sebe.
  2. Ruce položte podél těla, dlaně nechte vzhůru.
  3. Zhluboka a pomalu dýchejte (z břišní oblasti).
  4. Zavřete oči a vnímejte všechny části těla a dopřejte jim naprosté uvolnění. V této pozici zůstaňte 5-15 minut. Protáhněte se a pomalu se posaďte.

Bylinky pomáhají

První pomocí v období stresu, nervozity, podrážděnosti může být také šálek kvalitního bylinného čaje. Už v dobách našich babiček byla oblíbená meduňka, chmel či heřmánek. Vhodné jsou již připravené bylinné směsi, které stejně dobře pomohou i nespavcům.

Zdravý životní styl jako prevence stresu

I když to pro mnohé bude znít jako klišé, díky zdravému životními stylu jsme schopni stresu lépe odolávat. Zdravý životní styl není ale jen o spoustě zeleniny a naprosté abstinenci. Dostatek aktivního pohybu, dostatek kvalitního spánku, pestrý a vyvážený jídelníček, eliminace stresu a pozitivní myšlení je to, co naše tělo udrží dlouho v kondici.

Stres může i pomáhat

Stres může být i prospěšný, např. při zkoušce nebo při pracovním pohovoru. Určitá míra stresu může být v některých situacích prospěšná, protože člověka stimuluje k lepším výkonům. Tento pozitivní stres se odborně označuje jako „eustres“ a je jedním z motivačních mechanismů, díky kterým člověk dosahuje lepších výsledků.

Na druhou stranu, překročí-li hranice stresu určitou míru, hovoříme už o tzv. „distresu“, což je právě ten typ stresu, který ohrožuje naše zdraví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak zvládnout stres. Kompletní manuál na obranu proti škodlivým emocím

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poradíme vám, jak zvládnout mírný průběh covid-19 v domácích podmínkách, co na něj nezabírá nebo kdy už je nutné vyhledat lékařskou péči. Navíc přidáme odpovědi na několik dalších klíčových otázek.
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Co takhle navštívit podmořský svět a vidět zblízka delfíny, tuleně nebo běluhu? Zasmějte se a podívejte se na překvapené děti, které zaskočí reakce mořských tvorů v akváriu!
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Využití zubní pasty se ani zdaleka nemusí týkat jen natolik běžné činnosti, jakou je čištění zubů. Většina z nás má tubu zubní pasty na umyvadle v koupelně, ale koho by napadlo vyčistit s ní například kohoutky?
Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Tento týden od 2. do 8. září 2024 přináší výrazné astrologické vlivy, které mohou ovlivnit naše každodenní životy. Klíčovým momentem bude novoluní ve znamení Panny, které otevírá dveře novým začátkům a možnostem. V tomto článku vám přinášíme podrobný horoskop pro každé znamení, který vám pomůže připravit se na to, co vás čeká. Zjistěte, jaké výzvy a příležitosti vám hvězdy přinášejí, a jak nejlépe využít tento týden pro svůj osobní i profesní růst.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
Avokádo se stalo součástí našich jídelníčků, kdy z něj můžeme připravit výtečné guacamole, využít jej jako náhražku másla nebo použít jako základ na zdravou pomazánku. Jenže avokádo skvěle neposlouží jen v kuchyni, jeho využití sahá daleko za kulinářskou sféru. Víte, k čemu všemu se vám může doma hodit?

Výběr článků

Petr Hapka, významný český skladatel, by oslavil 13. května 2024 své osmdesáté narozeniny. Své umělecké kořeny má v hudební rodině a vzdělání z pražské konzervatoře. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje hudbu k filmům, televizním seriálům, divadelním představením a také vlastní hudební projekty. Hapka je známý svým jedinečným skladebným stylem, který ovlivnil mnohé generace.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?

Nepřehlédněte

Všichni moc dobře víme, že vlivem času se naše tělo mění. Nejdříve to spatříme na pokožce, která začne postupně a docela viditelně ochabovat, ztrácet svou pevnost a sílu. To samé se však děje se svaly v celém našem těle, přičemž výjimkou nejsou ani svaly pánevního dna včetně vagíny, které je třeba posilovat nejen pro lepší pocit z intimních prožitků, ale i z důvodu prevence v rámci inkontinence a dalších obtíží. A právě o tréninku věrné kamarádky bude tento článek. Na co se během cvičení zaměřit?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek