Pohlavní nemoci se přenáší tělními tekutinami
Pokud mluvíme o pohlavních onemocněních, mluvíme o takzvaných venerologických chorobách, které jsou zpravidla přenášeny tělními tekutinami. I když k jejich nákaze nejčastěji dochází nechráněným pohlavním stykem, není výjimkou ani nákaza prostřednictvím krevní transfúze nebo prostřednictvím kontaktu s krví nemocného člověka.
Na základě tohoto faktu lze konstatovat, že vysoce rizikovou skupinou jsou narkomani, kteří často používají stejné infekční jehly.
Pohlavní nemoci patří k vůbec nejrizikovějším a nejvíce nebezpečným. Důvodem toho je předně fakt, že jsou z počátku naprosto bezpříznakové. Mnozí lidé dlouhou dobu nevědí, že jsou přenašečem. Často se tak pouští do nechráněného pohlavního styku a ohrožují tím nevědomky někoho dalšího.
Jaké jsou typické příznaky pohlavních nemocí a jaká je jejich následná léčba?
Obecně platí, že každá pohlavní nemoc má trochu jiné symptomy. Některé příznaky jsou však naprosto totožné. K nim patří například výtok z pochvy nebo močové trubice, kožní změny (hlavně v okolí genitálií a konečníku) nebo zčervenání těchto míst, případně svědění intimních partií.
Co se týče léčby, opět platí, že každá z nemocí se léčí jinak. Zatímco některé vyléčit lze, jiné patří bohužel do kategorie “nevyléčitelné”. Prvním krokem při léčbě bývá sexuální zdrženlivost, aby se předešlo k nákaze dalších lidí. Poté se postupuje podle toho, jaké onemocnění bylo člověku diagnostikováno.
Mnohdy se nasazují do boje i bylinky, který jsou velmi efektivními a pomyslnými pěšáky, jež v boji často uspějí.
Nejčastější pohlavní nemoci
Chlamydie
Pokud bychom měli být konkrétní a zmínit nejčastější pohlavní nemoci, které nás sužují, zmínili bychom chlamydii. Mluvíme o pohlavní chorobě, která je jednou z těch, jež se nepřenáší jenom pohlavním stykem, i když je to pohlavní nemoc. Její prvotní fáze bývá naprosto bezpříznaková, i z toho důvodu je velmi nebezpečná. V pozdějších stádiích se velmi podobá chřipce, tudíž jí to na rizikovosti jenom přidává.
Jelikož je velmi těžké nemoc diagnostikovat, zvyšuje se tím riziko vzniku neplodnosti, což je častý následek tohoto onemocnění.
Kapavka
Další velmi často diagnostikovanou pohlavní nemocí je kapavka, kterou přenáší nejmenovaná bakterie. Společně s touto nemocí se obvykle objevuje i zánět močového nebo pohlavního ústrojí či zánět spojivek. Také se mohou vyskytnout příznaky až příliš podobající se angíně.
V tomto případě však mluvíme o onemocnění, které se léčí poměrně snadno. Stačí do boje nasadit antibiotika a dodržovat sexuální půst.
Syfilis
V našem seznamu by v žádném případě neměl chybět syfilis. Opět mluvíme o pohlavní nemoci, která je velmi nebezpečná. Opět však mluvíme o onemocnění, jež nemusí být nutně způsobeno pohlavním stykem. K jejímu přenosu dochází i skrze drobná zranění na kůži. Dostat ji tak mohou i ti, kteří drží sexuální půst nebo kteří ještě neměli pohlavní styk.
Syfilis je onemocněním mnoha stádií. Během té poslední je organismus člověka natolik poškozen, že člověk nemusí vůbec přežít. I proto mluvíme o tak rizikovém onemocnění. Syfilis totiž napadá nervovou soustavu, kromě toho také pohybovou soustavu, kůži a dále i vnitřní orgány.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT