Že pocení není zrovna příjemné a že nepříjemně zapáchá, to je věc všeobecně známá. Jenže o čem se mluví už opravdu jen zkrátka je, že pocení nám bere důležité minerály. Mluvíme o fyziologickém procesu, který nám pomáhá regulovat tělesnou teplotu.
Zabraňovat mu je proto nesmyslné, možná až hloupé. Naopak bychom tento proces měli nechat plynout a k tomu doplňovat minerály a stopové prvky, které se společně s tekutinami z těla vylučují. Konkrétně mluvíme o sodíku, vápníku, hořčíku a také draslíku.
Pot není jenom o vodě
Je tedy mylné se domnívat, že vylučovaný pot je jen a pouze vodou. Pot se skládá také ze zmiňovaných minerálů a stopových prvků, taktéž z močoviny a laktátu. Při pocení složky ztrácíme a bez nich lidské tělo bohužel nedovede správně fungovat.
Podle posledních průzkumů z těla odchází především draslík a sodík. S každým litrem odchází zhruba jeden gram sodíku a dvě desetiny gramu draslíku. V obou případech mluvíme o látkách zastupujících řadu funkční v lidském těle. Zatímco sodík pomáhá tělu řádně hospodařit s vodou, draslík udržuje tekutiny v buňkách a podporuje tím správné fungování svalů i nervů.
Ztrácíme i vápník a hořčík
Draslík a sodík se z těla společně s pocením vytrácí nejvíce. To ale neznamená, že tím výčet utíkajících minerálů končí, bohužel ani zdaleka. Kromě zmiňovaného nám z těla utíká i vápník a hořčík. Zatímco ztrátou vápníku se zvyšuje riziko vzniku zubního kazu či nervových a svalových obtíží, nízká hladina hořčíku vyvolává únavu, nízký krevní tlak a může stát i za svalovými křečemi.
V obou případech platí, že lze složky hravě doplnit do těla. Vápník nacházíme běžně v mléce a také mléčných výrobcích, hořčík se ukrývá v oříšcích, luštěninách nebo tmavé listové zelenině.
Změňte svůj jídelníček
I když existuje celá spousta doplňků stravy, nejlépe doplníte potřebné minerály do těla tak, že změníte svůj jídelníček. Vyvážená strava kombinující potraviny, které v sobě vytrácející se látky ukrývají je východiskem ze situace nejen během léta.
Kromě toho stojí za zmínku dostatečné doplňování tekutin. Především tedy minerální vody zakomponujte do svého denního harmonogramu. Podle odborníků však není dobré upnout se pouze na ně. Tvořit by měly pouze třetinu celkového pitného režimu. Jejich doplněním tak mohou být takzvané iontové nápoje bez cukru nebo klasická čistá voda, kterou si lze “okořenit” citronem nebo okurkou.
Jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku?
Závěrem si pojďme zmínit některé potraviny, které mají za úkol mineralizovat lidské tělo. Kromě oříšků, zelené zeleniny nebo luštěnin se vyplatí sáhnout po chřestu, který navíc účinně bojuje proti rakovině tlustého střeva nebo prsu.
Také avokádo není špatné, snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi. Nebo brokolice je trefou do černého – bonusem je, že ničí karcinogeny a také efektivně bojuje proti virům a bakteriím, jež kolem nás stále kmitají jako o závod.
Nesmíme zapomenout ani na česnek, který zanedlouho bude nejeden člověk sklízet ze svých záhonů. Mluvíme o přírodním antibiotiku, které nejen, že mineralizuje tělo, ale také brání organismus před nebezpečnými srdečními chorobami.
A když je to léto, přidejte do svého jídelníčku meloun. I když je z pětadevadesáti procent tvořen pouze vodou, zbytek jsou minerály, které obvykle pocením vypouštíme.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?