Pondělí , 21. 07. 2025

Vítězslav

PLAVÁNÍ – 3 výhody plavání s několikaměsíčním miminkem

Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
plavání
Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí.

16. 08. 2023

16. 08. 2023

Výhody kojeneckého plavání pro maminky

Jste mezi lidmi…

Izolace na mateřské potažmo rodičovské dovolené je bohužel velkým tématem. Maminky se cítí odstrčené od ostatních dospělých, kteří chodí do práce, někdy i od ostatních maminek, které mají třeba jiný režim nebo jiný přístup. Na kojeneckém plavání se dostanete mezi maminky, které alespoň v něčem budou na podobné vlně jako vy. Jistě tak nebude problém najít společné téma či se, byť jen trochu, cítit zase mezi lidmi, zapojená ve společenském dění.

Jste v pohybu…

Profesionální sportovkyně ale i rekreační milovnice pohybu přijdou na svých koníčcích s malým děťátkem zkrátka. Alespoň na nějaký čas. Přeci jen chvíli trvá, než se tělo srovná po porodu, než si zvykne fungovat i při minimálním množství energie a spánku, než se maminka s miminkem natolik sžije, že má myšlenky i na něco jiného, než je vyměňování plen a kojení.

Kojenecké plavání se dá většinou navštěvovat od čtyř či šesti měsíců života dítěte, což je zhruba období, kdy už mamince začne být dětský pokoj s postýlkou těsný. Na podávání velkých sportovních výkonů většinou ještě není mnoho času, chuti ani prostoru, nicméně právě plavání s miminkem vám může pomoci dostat se trochu do kondice.

Pohyb ve vodě není náročný, ale vězte, že po první lekci budete naprosto vyčerpaná. Do pohybu se zase dostanou jiné svaly, než které používáte při přebalování a nošení miminka a vyplavené endorfiny vám zajistí dobrou náladu.

Jste organizovaná…

Při mateřské si minuty podávají dveře s hodinami a ty zase se dny. Vyměnit plenu, odnést koš, vyprat prádlo, vyměnit plenu, nakrmit dítě, uvařit, vyndat myčku, naplnit myčku, vyměnit plenu, nakrmit dítě… Jednotvárnost dokáže doslova tavit mozek a zabíjet myšlenky. Začíná být úplně jedno, jestli je úterý odpoledne nebo sobota dopoledne. Nicméně stačí jedna pravidelná akce, jako je třeba plavání kojenců, a rázem na tom záležet bude. Vaše dny dostanou řád a vy budete mít nějaký „svůj“ program. A rázem bude o čem doma vyprávět.

K TÉMATU  Pády na chodnících: spory trvají přes rok, odškodnění dosahuje stovek tisíc. Víte, na co máte nárok a co je třeba dělat, když se něco stane?

Výhody kojeneckého plavání pro miminko

Seznámení s vodou…

Po devíti měsících, které dítě strávilo plaváním ve vaší děloze, je pro něj voda doslova domácí prostředí. Pohyb ve vodě je pro něj přirozený a jelikož voda nadlehčuje, tak i příjemný a snadný. Přes zvou znalost „vodního prostředí“ se s ní ale teď přeci jen setkávají za trochu jiných okolností, a proto je zapotřebí jít na vše pomalu. Je potřeba ho s vodou znovu seznámit a ukázat mu, že je přátelská.

Ve vodě se dá zlobit, dají se dělat bubliny a cákat, ale přitom je potřeba, aby se dítě také naučilo vodní živel respektovat. Na kojeneckém plavání se podporuje například i samostatné plavání pod vodou směrem k hladině a podporuje se pud sebezáchovy chytáním okraje bazénu. Děti tak budou vědět, jak se ve vodním prostředí chovat, ale zároveň se ho nebudou bát, což je pro život velmi důležitý základ.

Seznámení s vrstevníky…

Plavání s kojenci rozhodně není o tom, že by se maminky posadily na okraj bazénu a nechaly děti cachtat se svými vrstevníky. To možná v pozdějším věku. I malá miminka si ale všímají dětí kolem sebe, a to je důležité. Nebudou si sice spolu hrát, ale mohou se na sebe dívat, smát se, mohou na sebe cákat. Během aktivit, které se s dětmi dělají v rámci plavání, budou mít možnost se ostatních dětí dotknout, chytit je za ruku nebo třeba jen sledovat, co dělají. A to je pro dítě, které je jinak převážně doma s maminkou, rozhodně nové a zajímavé.

Seznámení s novými pohyby…

Vývoj každého dítěte je individuální. Takový pokrok, jaký dítě udělá za svůj první rok života, už nikdy později neudělá. A proto je potřeba ho v každém novém pohybu podporovat, posilovat správné svaly, napomáhat mu objevovat, co všechno dokáže.

K TÉMATU  40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Plavání je pro motorický vývoj dítěte velkým posuvníkem, ve vodě mají totiž mj. možnost prozkoumat svaly, které „na suchu“ běžně nezapojí. Což ale neznamená, že nebudou po plavání unavení. Přesně naopak! Plavání je pro malá miminka velká zátěž, takže už po půl hodince ve vodě mohou být unavení. A ne nadarmo se říká, že ve vodě vytráví. Kromě posunů po motorické stránce, tak může plavání zlepšit i spánek a stravování dítěte.

MOHLO BY SE VÁM HODIT

5 tipů, jak naučíte své dítě plavat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Už máte zkušenost s rybičkami? Nebo své první akvárko teprve zakládáte? Ani v jednom případě se nemusíte ničeho bát. Chovat krevetky mohou klidně i začátečníci. Navíc jsou doslova a do písmene pastvou pro oko.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Vždy mi záleželo na rodině a chtěla jsem žít poctivě a být šťastná. Jednou jsem ale ulítla a nikdy jsem na svůj omyl nemohla zapomenout. I když jsem se snažila, nakonec jsem to neunesla a dnes nemám rodinu žádnou.
Většina lidí si myslí, že nový rok je ideální startovací čárou pro nové začátky. Proto si dávají předsevzetí, která pak ale ve většině porušují. Jak na to, aby vám předsevzetí vydrželo? A nejste-li zrovna povaha, která má pevnou vůli, má vůbec smysl si nějaká předsevzetí dávat?
V historii člověka se mobbing a bossing vyskytoval vždy. Jde o pocit ohroženosti, díky kterému musíme novou osobu zastrašit. Mohla by nám totiž vzít naše pozice, být lepší, než my. Tak je třeba jí tak znepříjemnit práci, aby to pokud možno vzdala sama. Nejste zdaleka sama, pokud jste podobný přístup zažila. Lze se mobbingu bránit?
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Do období menopauzy se ženy dostávají mezi 45. – 60. rokem, jde o období plné změn a také o období, kdy žena může začít přibírat na váze. I když se budete stravovat stále stejně a dělat všechno stejně, je možné, že najednou nedopnete kalhoty a celkově se vám změní postava. Což nemusí být úplně příjemné.

Výběr článků

„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.

Nepřehlédněte

Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Nedělení atmosféra bude uvolněná a veselá, říká astroložka Naďa Šmídová. Co dalšího přináší její horoskop na dnešní víkendový den?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek