Pondělí , 28. 07. 2025

Viktor

Jak vypadá správná péče o pokojovky v zimě?

Rostliny nerozeznávají čtyři roční období jako my lidé, ale pouze dvě. Ovšem od podzimu až do jara mají pokojové rostliny období takzvaného vegetativního klidu. Je chladno a brzy se stmívá, proto rostlinky přestávají tak rychle růst a kvést a prožívají zimní spánek.
pokojovky v zimě
Rostlinky rozlišují dvě období. Přes zimu mají období odpočinku.

17. 11. 2022

Dejte si pozor na topení a průvan

Pokojovky v zimě by se neměly hnojit ani přesazovat. Navíc nepotřebují ani tolik vody. Zároveň je však důležité, mít všechny rostlinky od konce září až do konce dubna na nejsvětlejším místě v bytě. Čím více světla budou mít, tím samozřejmě lépe. Ideálním místem je pro ně okno orientované na východ. Nemusíte je umisťovat jen na parapet, stačí, aby byly poblíž okna. Dejte si ale pozor na to, abyste pokojovku neumístili do blízkosti radiátoru nebo do průvanu. Tak byste svou rostlinku mohli zahubit.

S vodou šetřete

Už jsme zmínili, že pokojovky v zimě nepotřebují ani tolik zalévat. Je lepší vodou šetřit, protože přelití by jim mohlo výrazně uškodit. Většině rostlin postačí, když je budete zalévat dvakrát až třikrát za měsíc.

TIP: Nikdy ale nepoužívejte ledovou vodu, jen tu pokojové teploty a alespoň 48 hodin odstátou. Zdali rostlina potřebuje více vody, než jí dáváte, poznáte tak, že do zeminy strčíte prst. A pokud je ještě dva až tři centimetry pod povrchem úplně vyschlá, je dobré rostlinu zalít.

Zvlhčujte vzduch

Většina pokojových rostlin má také ráda vlhkost. Proto je můžete místo zalévání spíše rosit. Případně použijte zvlhčovač vzduchu, který umístíte přímo do středu květináče.

Jste zvyklí své rostliny sprchovat? V zimě raději sprchu vynechejte. Tu jim dopřejte zase až v květnu. Jenže i na rostlinky se bohužel práší. Proto nezapomeňte listy jednou za měsíc nebo za dva otřít navlhčeným hadříkem.

pokojovky
Jednou za čas rostlinky otřete vlhkým hadříkem od prachu.

Hnojte až na jaře

Nikdy rostliny během  podzimu a zimy nehnojte. Rostliny, jak jsme uvedli na začátku, procházejí obdobím vegetace. Nadměrné hnojení by jim mohlo uškodit. Jestliže jste ale dosud rostliny vůbec nehnojili, ještě máte čas to stihnout. Ale hnojivo nařeďte mnohem více, než se píše na obalu.

K TÉMATU  Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Snažte se pokojovky v zimě netraumatizovat

Nezapomínejte rovněž na to, že rostliny nemají rády teplotní výkyvy. Většině pokojovek se nejlépe daří při teplotě mezi 15 až 21 stupni Celsia. Budete-li mít doma přes zimu teplotu vyšší, pak je nutné rostliny i častěji rosit nebo zalévat. Ale jakmile doma máte 24 stupňů a jednou za den otevřete okno a rázem máte v místnosti 19, pak mohou zažít teplotní šok a uvadnou.

Zbavte rostliny odkvetlých listů

Před zimou je také dobré rostliny zbavit žlutých listů a odkvetlých květů. Tak bude mít rostlina více síly a zároveň bude i zdravější. Řez se hodí i na povzbuzení rostliny.

pokojovky
Pokojovky v zimě odpočívají, proto přestaňte hnojit a omezte zálivku.

Jak na škůdce a plíseň?

Někdy se bohužel nevyhnete různým chorobám nebo škůdcům. Ty se objevují například tehdy, pokud rostliny nadměrně zaléváte, používáte nevhodnou zeminu nebo ze zcela jiných, neidentifikovatelných důvodů. Pokud se s takovým problémem vaše rostliny potýkají, neváhejte použít vhodný chemický přípravek na odstranění škůdců nebo nemocí. Volte ovšem takové přípravky, které nejsou škodlivé pro domácí mazlíčky ani děti. Většina těchto přípravků totiž není vhodná k používání v uzavřených místnostech.

Při výběru proto dávejte pozor, aby byl prostředek co nejekologičtější a pro lidi a zvířata zdravotně nezávadný. Pořídit si můžete například vizuální lapač škůdců. Prodávají se v podobě modrých nebo žlutých plastových trojúhelníků s nevysychavým lepidlem. Žlutý trojúhelník odchytne molice, mšice nebo smutnice, modrý slouží k zahubení třásněnek. Lapač jednoduše zapíchnete do květináče nebo zavěsíte na rostlinu pomocí slabšího drátku.

TIP: Pokud nechcete používat žádný přípravek, pak stačí do substrátu nalít trochu, přibližně 100 ml, mléka.

Jestliže rostliny, respektive zeminu napadla plíseň, což se stává vlivem přelití, pak ji co nejopatrněji odstraňte.

bylinky
I vaše bylinky uvítají co nejvíc světla.

Pokojovky v zimě otáčejte

Občasné otáčení rostlin je taktéž velmi důležité. Proč? Protože rostliny mají tendenci vytahovat se za sluncem a naklánět se. Když ale rostlinu každý den otočíte o jednu čtvrtinu či polovinu, zachová si stejný tvar a bude růst rovně.

K TÉMATU  Tipy, jak si bezpečně pronajmout byt

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Co nám pokojové rostliny říkají, když…

Přírodní hnojiva: Víte, čím vším můžete nakrmit pokojovky?

Zdroje článku:
www.pokojovky.co, www.dumazahrada.cz, primanapady.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kvalitní pohorky oceníte nejen během výpravy na nejvyšší vrchol Tater, ale i při výstupu na Sněžku nebo na výletě k nejbližšímu hradu či zámku.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.
I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Fenomén českých televizních seriálů z období totality přetrval do dnešních dnů, a důvodů pro to je více. Ti starší se dívají často z nostalgie, mladší diváci sledují dobu, kterou nezažili, a srovnávají s dneškem. Ovšem dobrým důvodem, proč se vysílají a jsou v oblibě, je také nesporná kvalita mnoha tehdy natočených děl.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Připravit vše potřebné pro dítě na dva týdny do malého kufříku je velmi složitá věc. Proto bychom se měli při balení snažit, aby dítěti nic nechybělo, ale aby v kufru nemělo ani zbytečně moc nepotřebných věcí. Existují seznamy věcí, které si na letní tábor má dítě vzít, ale co opravdu potřebuje a bez čeho se neobejde? Vezměte si papír a tužku a sepište si seznam.
Strečink je jednoznačně nezbytnou součástí jakéhokoli tréninku či cvičení. Pomáhá zvyšovat flexibilitu a rozšiřovat možnosti pohybu těla. Správně byste měli strečink provádět jak před, tak i po cvičení. Před tréninkem je třeba tělo trochu prohřát a připravit na zátěž, aby nedošlo ke svalovým křečím. Po cvičení musíte zase svaly trochu zklidnit. A právě to dokáže správný strečink.
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Proměňte svůj domov či byt v harmonickou oázu, kterou nebudete chtít už nikdy opustit. Udržování prostoru v Zenu není jen o stylu.
Stárnutí je přirozený proces a jeho první známky můžeme sledovat už po 25. roce života. Objevují se první vrásky, v pleti ubývá kolagen a elastin, buňky se pomaleji regenerují. Správnou péčí ale můžeme vše výrazně zpomalit. Vsaďte proto na luxusní produkty Asombroso, značky známého návrháře Osmanyho Laffity.

Výběr článků

Léto láká k vodě, na grilovačky a párty s přáteli, ale pracovní povinnosti nepočítají s prázdninami. Jak tedy zůstat produktivní i během horkých měsíců, kdy byste nejraději trávili čas venku? Tento článek vám přináší praktické rady a tipy, jak efektivně plánovat čas, udržet si příjemné pracovní prostředí a zvládnout pracovní úkoly s lehkostí i během letních dní.
Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
Život zpěvačky Victorie Velvet vyhasl ve věku čtyřiceti let. Tato talentovaná umělkyně, narozená v Jihoafrické republice, vyrostla od svých patnácti let v České republice, kde také zahájila svou úspěšnou pěveckou kariéru. Její život však skončil tragicky, když ji v jejich turecké vile zavraždil její manžel David Tom Blyth.

Nepřehlédněte

Trápí vás otlačené prsty nebo puchýř na patě, když strávíte večer v lodičkách? Potí se vám v botě chodidla? Tyhle vychytávky vám poradí, jak na to. I ponožky se dají chytře schovat do jakékoli obuvi. Ale využít se dají i úplně jinak. Inspirujte se jednoduchými nápady, které ušetří vaše chodidla!
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek