Sobota , 23. 11. 2024

Klement

PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti

Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.
PCOS: hormonální onemocnění je častou příčinou neplodnosti
zdroj: 123RF.com

07. 01. 2020

Proč a jak PCOS vzniká?

PCOS postihuje 8-10 % žen v reprodukčním věku, což je poměrně velké číslo. Mezi těmi, které se léčí s neplodností, je to však až 20 %. Příčinu lékaři nejsou schopni zatím plně objasnit. Jen se ví, že charakteristikou syndromu je zvýšená tvorba mužských pohlavních hormonů (především testosteronu). A také to, že onemocnění bývá dědičné. Hormonální nerovnováha přirozeně zasáhne i menstruační cyklus a způsobí neplodnost. U většiny žen s tímto syndromem totiž vajíčko vůbec nedozraje, a tak se neuvolní z vaječníků. Nedojde k ovulaci, protože menstruace v podstatě vymizí. Některé ženy sice menstruaci mají, ale velmi nepravidelnou.

Příznaky PCOS mohou být různé

Ani gynekolog si někdy nedá do souvislosti některé potíže své pacientky s PCOS. Seznam příznaků onemocnění sice existuje, ale ne všechny ženy trpí všemi. Především se na vaječnících vytváří větší počet malých cyst, může jich být dvanáct i více. Mimo nepravidelného nebo neexistujícího menstruačního krvácení to dále je tvorba akné, přibírání na váze nebo vznik cukrovky. Ženám se mohou více mastit vlasy a také mohou nadměrně vypadávat. Na druhou stranu je častým důsledkem tohoto syndromu i nadměrné ochlupení v typicky mužských partiích, tedy na hrudníku, v oblasti knírku, na rukou či nohou, a také zhrubnutí hlasu. Dochází i ke kornatění tepen, spánkové apnoe, a dokonce toto onemocnění může vést i ke zvýšenému riziku rakoviny děložního čípku. Někdy se na PCOS přijde až v důsledku několika samovolných potratů. U žen trpících tímto syndromem jich je o 30–50 % více, než při běžném otěhotnění.

Jak syndrom zjistit?

Lékař by měl nejprve zhodnotit při běžném vyšetření, zda netrpíte některým symptomem, který je typický pro PCOS, ať je to akné, padání vlasů nebo nadměrné ochlupení. Pak by vás měl poslat na laboratorní vyšetření. Krevním testem se zjistí přítomnost zvýšeného množství testosteronu v krvi a poměr dalších hormonů, které jsou důležité pro správné fungování ženského organismu. Zároveň se vyloučí onemocnění štítné žlázy. Zároveň by měl přijít ultrazvuk vaječníků, kde by měly být viditelné malé cystičky, které nejsou jen tak rozeseté, ale pravidelně rozmístěné do tvaru náhrdelníku po obvodu každého vaječníku.

K TÉMATU  Tajemství ženšenu: Proč je pro nás nepostradatelný?

Jak léčit PCOS. Existuje prevence?

Protože onemocnění nelze úplně vyléčit, zaměřuje se léčba na potlačení symptomů. Jinou léčbu podstoupí ženy, které již nechtějí mít děti, jiná čeká na ty, které si přejí otěhotnět. K základům léčby patří změna životního stylu. Při nadváze se doporučuje zhubnout, aby BMI klesl pod 27 kg/m2. Je třeba zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu, hodně spát a upravit stravu podle dietních doporučení. Mnoho žen trpících PCOS, které chtějí otěhotnět, využívá cvičení podle legendární Ludmily Mojžíšové. Pomáhá také speciální typ jógy.
Pro podporu otěhotnění lze užívat volně prodejné potravinové doplňky k podpoře ovulace s inositolem. To je látka, kterou si tělo nevyrábí a vajíčka ji potřebují k dozrání. Dalšími pomocníky jsou koenzym Q10 a vitamin D. Farmakologická léčba pak patří do rukou lékaře, který předepisuje podle potřeby například přípravky s progesteronem nebo jiné.

Poslední možností je chirurgická léčba, tzv. drilling ovárií. Provádí se laparoskopicky při celkové narkóze. Povrch vaječníků se popálí, a tím se může na určitou dobu (ale ne nastálo) navodit u 70–75 % žen ovulace. Cystičky se totiž časem většinou zase objeví. Zajímavé informace o PCOS, včetně blogu a žen, které se tímto syndromem trápí, najdete na webu capatka.cz , který zřídila lékařka, jež se s PCOS potýká již od puberty.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Léto, období jako stvořené k seznamování a flirtování. Není divu, že se lidem zapalují lýtka a potěšení hledají v náruči nové lásky. Jenomže po prvotní zamilovanosti přichází na scénu něco vážnějšího. Muži a ženy se navzájem oťukávají a zjišťují, že ne vždy se k sobě hodí.
Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Představte si, jaké by to bylo, kdybyste měli každý den úsměv na tváři. Kdyby se vám dařilo v práci, ve škole, ve vztazích a měli byste krásné zdraví. Ano, tohle všechno je možné a to za pomocí pozitivního myšlení. Už jen tohle všechno může být velkou motivací, abyste začali myslet pozitivně! Protože ty výsledky stojí opravdu za to. Jak ale na to? Jak se od stresu, smutku a strachů dostat k lepšímu myšlení?
Strom ginkgo biloba je svými účinky proslulý již po staletí. Využíval se v tradiční čínské a ajurvédské medicíně. V Asii, odkud pochází, je v některých místech dokonce uctívaný.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Jak upravovat meme obrázky nebo fotky přímo v aplikaci WhatsApp? Jak změnit font textu? Jak si pohrát s nahraným záznamem zvukové zprávy? Zkuste tyto tipy.
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.

Výběr článků

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.

Nepřehlédněte

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek