Především pokud jste začínajícím pěstitelem, možná vám dělá výběr správných odrůd trochu problém. Nevidíte rozdíly mezi ranými nebo pozdními bramborami a ptáte se, jaké jsou nejlepší odrůdy brambor pro pěstování a kdy je do země zasadit. Na veškeré otázky si nyní odpovíme!
Brambory vybíráme podle odrůdy i varného typu
Při výběru brambor máte několik možností. Obecně platí, že je vybíráme podle odrůdy a podle varného typu. Ať už budete vybírat podle toho či onoho, vždy klaďte důraz na certifikovanou sadbu. Díky certifikaci můžete být klidní, protože víte, že takové sadbové brambory neobsahují žádné viry ani choroby a že jste zakoupili skutečně kvalitní kousky pro budoucí úrodu.
Brambory podle varného typu
Existují čtyři varné typy brambor, a to:
- Varný typ A
- Varný typ B
- Varný typ C
- Varný typ D
V případě prvního zmíněného mluvíme o bramborách, které se hodí hlavně do salátů nebo pro vaření ve slupce takzvaně “na loupačku”. Hlízy těchto brambory jsou po varu pevné a tuhé, nemoučnatí a ani se nerozváří.
Co se týče varného typu B, mluvíme o univerzálním typu brambor, který se hodí jak do salátů a gulášů, tak do polévek nebo pro restování. To se o varném typu C říct nedá, tento je vhodný zase pro přípravu kaší nebo bramborových těst (používá se například na bramboráky nebo na bramborové placky).
A varný typ D? Tento typ se používá výhradně při výrobě lihu. Jsou velmi moučnaté a rozvařují se.
Brambory podle odrůdy
Dále si můžete vybrat brambory podle odrůdy. Dnes rozeznáváme následující odrůdy brambor:
- Rané brambory
- Polorané brambory
- Pozdní brambory
Případně se můžete setkat ještě s velmi ranými odrůdami.
Co se týče raných brambor, jedná se o brambory, které jsou určené ryze k rychlé spotřebě. Je pro ně typická tenká slupka, která se velmi snadno loupe. Rané brambory se většinou konzumují už během léta a jsou určeny k rychlé spotřebě (nejsou vhodné k několikaměsíčnímu skladování ve sklepě).
Mezi rané brambory patří například odrůdy, jako je Rosara, Adéla nebo Belana. Velmi oblíbené jsou brambory odrůdy Dali, které jsou velice chutné, a dokonce vhodné pro dlouhodobé skladování, což u raných brambor není zvykem.
Polorané brambory jsou určené k dlouhodobému uskladnění. Doba jejich vegetace je zhruba sto až 130 dnů. Většinou se sadí na pole a celé léto se chodí okopávat, aby zkraje podzimu byla úroda opravdu maximální. Mezi velmi oblíbené odrůdy patří například Agria, Antonia nebo také Concordia, která je stabilní, s pravidelným oválným tvarem a mělkými očky.
A pozdní brambory? Ty jsou určené především pro průmyslové pěstování. Sem spadá odrůda Jelly, která má velký výnos vzhledných velkých hlíz. Pyšní se opravdu vysokou kvalitou a spadá do varného typu B. Její skladovatelnost je dlouhodobá.
Jak skladovat vypěstovanou úrodu?
Odrůdu brambor jste si pravděpodobně už zvolili. Ale jak správně skladovat následnou úrodu, aby nám co nejdéle vydržela?
Jak již bylo zmíněno, k dlouhodobému skladování nejsou určeny rané nebo velmi rané brambory. Ty se konzumují už během parného léta a jsou určeny především k rychlé spotřebě. Ale co v případě ostatních odrůd brambor, které spadají mezi polorané nebo pozdní?
Po sběru brambor je důležité je přebrat. Ke skladování se totiž hodí jenom zdravé plody, které nejsou ukopnuté nebo napadené škůdci či shnilé. Pokud při sběru narazíte na “nehezké kousky”, do sklepa je s těmi dobrými nedávejte. Velmi brzy by napadly ostatní a v zimě byste neměli, co jíst.
Při sběru se zároveň snažte plodiny čistit. Jsou většinou od hlíny nebo listů, tak ať si do sklepa nepřitáhněte nepořádek.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu
Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření