Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
klíšťatům
Klíště je asi nejobávanější věc, kvůli které se bojíme chodit do lesa a volné přírody.

23. 06. 2022

Proti klíšťatům jako takovým toho moc nezmůžeme. Není možné je vyhladit z povrchu zemského a sedět kvůli nim doma? To je hloupost. I klíšťata mají, jako všechno živé, své slabé stránky. A existuje pár věcí, které jim přímo k smrti nechutnají.

Proč se jich ale vlastně tolik bojíme?

Co je borelióza a encefalitida

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, které se projevuje v místě kousnutí klíštětem zarudlým flíčkem, který se neustále zvětšuje. Také často mívá světlý střed. Provází ji příznaky, jako jsou bolest v krku a bolest svalů a kloubů. Většinou se léčí s pomocí penicilinových antibiotik. Jenže není-li rozpoznaná včas, je její léčba o mnoho náročnější.

klíště
Místo po kousnutí klíštětem pečlivě sledujte.

Klíšťová encefalitida je zase virovým onemocněním a znamená zánět mozkových blan, a s ním si rozhodně není radno zahrávat. Jejími příznaky jsou migrény, světloplachost, poruchy hybnosti, řeči nebo například ztráta orientace. Žádná léčba doposud neexistuje, pokud klíšťovou encefalitidou onemocníte, pak můžete léčit jenom její symptomy. Na druhou stranu se proti ní můžete očkovat. Proti lymské borelióze se zatím očkovat nedá.

Čtyři jednoduché zásady

Ale ještě nepanikařte. Ne každé klíště je infikované, proto k nim přistupujte s rozumem. A především se držte několika zásad:

  1. V lese nebo na louce, pokud možno, se držte jenom na pěšinách a již vytvořených cestách, kde není tak vysoká tráva. Klíšťata se obvykle údajně vyskytují jen v trávě, která je vysoká maximálně do jednoho metru.
  2. Pokud vyrážíte do přírody, správně se oblékněte. Kraťasy a tílko v černé barvě pravděpodobně nebude to nejvhodnější oblečení. Je zapotřebí si na sebe brát především světlé oblečení (tak klíště ihned rozpoznáte), a také by mělo být hladké, aby se klíště nemělo čeho chytit. A v neposlední řadě je důležité brát si tričko s dlouhým rukávem a kalhoty. Nejlépe také uděláte, když si na sebe vezmete i vyšší, například kotníkové boty nebo holinky.
  3. Vždycky a za každých okolností nezapomeňte použít repelent. Ten si nastříkejte nejenom na kůži, ale i na oblečení, vlasy a boty.
  4. Chystáte-li se použít i opalovací krém s UV faktorem, pak se nejprve natřete jím a až pak si na sebe nastříkejte repelent.
K TÉMATU  Vánoce ve znamení udržitelnosti. Dejte dárek nejen blízkým, ale i přírodě

Ovšem už naše babičky a prababičky věděly, jak se mají před klíšťaty chránit. Rozhodně po ruce neměly moderní repelenty tak, jako je máme my, a přesto klíšťatům účinně odolávaly. Jak toho docílily?

1. Rozmarýnový repelent

Především používaly ty správné bylinky. Například takový rozmarýn dokáže hotové zázraky. Z čeho tak soudíme? Tak především je rozmarýn bylinkou, kterou klíšťata skutečně nenávidí. Jeho vůně je odpuzuje. A vy přece chcete klíšťata odpudit. Vyrobte si proto proti klíšťatům rozmarýnový repelent.

Na něj budete potřebovat:

  • přibližně 150 g sušeného nebo čerstvého rozmarýnu (lepší je však sušený)
  • 1 litr vody
  • 2 lžíce obyčejného octa

Směs octa, rozmarýnu a litru vody povařte přibližně půl hodiny ve vroucí vodě. Jakmile tekutina zchladne, přeceďte ji do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Kdykoliv pak budete vyrážet do přírody, nezapomeňte se repelentem nastříkat. Použít ho můžete jak na kůži, tak i na oblečení.

bylinky
Je několik bylinek, které klíšťata přirozeně odpuzují.

Fenykl je další zázračnou bylinkou. Stačí ho jen jemně rozetřít mezi prsty, a pak si ho vsuňte do kapsičky od košile nebo od kalhot. Čas od času si na fenykl vzpomeňte a zase ho promněte mezi prsty. Klíšťatům rozhodně chutnat nebudete.

2. Tinktura z vratiče obecného

Už jste si někdy doma připravovala vlastnoruční tinkturu? Že ne? Pak začněte ještě dnes.

Jak na to?

Hrst květů vratiče obecného (nebojte, seženete ho na internetu i ve specializovaných prodejnách) smíchejte se třemi prolisovanými stroužky česneku. Obě ingredience zalijte 150 ml vysokoprocentního alkoholu a tekutinu přelijte do uzavíratelné nádoby. Nechte ji tři týdny macerovat na stinném, avšak teplém místě. Po uplynutí doby tinkturu přeceďte přes velmi jemné plátýnko nebo například kapesník a repelent proti klíšťatům je na světě.

vratič
Vratič obecný, latinsky Tanacetum vulgare.

Tinkturou se vždy před procházkou do lesa nezapomeňte lehce potřít. Můžete ji natírat či nastříkat na ta samá místa jako například parfém.

K TÉMATU  Horko může být i na techniku. Jak připravit svůj smartphone na dovolenou

3. Směs citrónů a pomerančů

Do jednoho litru vroucí vody nakrájejte na plátky dva citróny a dvě limety. Vařte na mírném ohni přibližně jednu hodinu. Ovoce poté vyjměte, roztok nechte jednu hodinu odležet, pak ho přelijte do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Místo limet nebo citrónů můžete použít například i grapefruit.

4. Hřebíček s alpou

Alpa je skutečně zázračná věc. Fracovku používaly naše babičky a prababičky už odnepaměti a dobře věděly proč.

Když smícháte jednu lahvičku Alpy s třiceti hřebíčky a necháte je louhovat aspoň po dobu dvaceti čtyř nebo čtyřiceti osmi hodin, budete mít dokonalý přípravek proti klíšťatům.

hřebíček
Věděli jste, že hřebíček má takovou moc?

5. Šalvějový repelent

Máte-li po ruce šalvěj (možná roste vašim babičkám na zahrádce), neváhejte si jí hrst utrhnout a použít ji na přípravu čistě přírodního repelentu proti klíšťatům.

Šalvějový repelent vyrobíte následovně:

Do zavařovací sklenice nasypte celou hrst léčivky a nastrouhejte do ní i kůru ze dvou kusů citrusů, například z citrónu a limety. Suroviny zalijte například vroucím dětským olejíčkem. Nezapomínejte však na to, že bylinka musí být celá ponořená. Opět nechte olej tři týdny odpočívat na stinném a teplém místě, a pak ho sceďte.

Olejíček se krásně roztírá a navíc budete vonět po šalvěji. Co víc si můžete přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
www.drmax.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Klára, osmatřicetiletá žena, se podělila o svůj příběh, který zná víc žen, než by si přály přiznat. Byla milenkou ženatého muže a každý den doufala, že se stane zázrak. Že opustí rodinu a zvolí ji. Místo toho se topila v nejistotě a tichu, které bolelo víc než pravda samotná.
Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Iva Frühlingová, známá zpěvačka a bývalá modelka, otevřeně mluví o svém polyamorním vztahu s manželem Janem Veselým. Její upřímnost mnohé pobouřila, ale Frühlingová věří, že jejich vztah je založen na svobodě a respektu. Jak se jim daří žít v harmonii a co znamená polyamorie pro jejich rodinu?
Ani letošní léto se neobejde bez tradičních vln veder. Pro letošek meteorologové navíc předpovídají, že teploty mohou být extrémní. A ne každý si může nainstalovat klimatizaci, která by proti vedrům účinně pomohla. Jak si tedy poradit i bez klimatizace a náročných investic? Jak správně větrat v horkém bytě a čím nejlépe stínit?
Začalo jaro, a s ním přichází i chuť na grilování. Posedět na zahradě u stolu je jedna věc, ale venkovní kuchyně nabídne jedinečnou atmosféru a stane se centrem posezení pro teplé víkendy nebo večery. Prohlédněte si galerii a inspirujte se!
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Sváteční atmosféra je o víc než jen vánočním stromečku a dárcích. Jak vykouzlit tu pravou vánoční pohodu? Dnešní článek na Dámské Lize přináší osvědčené tipy, které vám pomohou vytvořit nezapomenutelnou atmosféru na Štědrý den. Od kouzelného osvětlení po voňavé lahůdky, zjistěte, co by nemělo chybět ve vašem vánočním repertoáru a jak si užít tento magický čas s rodinou a přáteli.
Kreativitě při balení dárků se žádné meze nekladou. Taštička vám sice ušetří čas, na druhou stranu, pěkný balíček v balícím papíru se stuhou nic nenahradí. Když se na balení trochu vyřádíte a přijdete s něčím originálním, vždycky to bude úspěch, a navíc do vaší práce s balením otisknete i svou snahu, a to se vždycky cení. Inspirujte se nápady na balení dárků ve videu.
Sluneční alergií trpí každý pátý člověk. Její projevy se mohou u každého z nás lišit, avšak alergie na sluníčko vždy představuje komplikaci, která nám může zkazit dovolenou i celé letní období. Víte, jak se proti ní chránit?
Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.

Výběr článků

Správně sestavená kuchyň je rájem pro každého kuchtíka, protože ušetří spoustu času, ale i kroků. Ovšem takové plánování kuchyně není vůbec jednoduché. Od čeho byste se měli odrazit? Jak sestavit kuchyň tak, aby dávala smysl?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Kauza brutálního týrání malého jezevčíka, na kterou na sociálních sítích upozornila podnikatelka Erika Eliášová, vyvolala v České republice obrovskou vlnu rozhořčení. Případ odhalil nejen neuvěřitelnou krutost páru, který psa utýral, ale také poukázal na slabost zákonů týkajících se ochrany zvířat. Sociální sítě hrály klíčovou roli v šíření tohoto příběhu, který znovu otevřel diskuzi o potřebě tvrdších trestů pro pachatele těchto nelidských činů.

Nepřehlédněte

Ve věku 27 let zemřela Güler Erdogan, držitelka titulu Miss Europe-Kosovo. Její život vyhasl po osudném pádu z nadjezdu při útěku před policií. Incident, který se odehrál ve městě Giresun v Turecku, nyní vyšetřují tamní úřady. Případ vzbudil mezinárodní pozornost a znovu otevřel otázku nebezpečí alkoholu za volantem.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek