Neděle , 05. 05. 2024

Klaudie

Jak obnovit přirozenou krásu vlasů? Vyzkoušejte metodu No poo!

Každá z nás touží po zdravých a dokonalých vlasech. Získat je však mnohem snazší, než se na první pohled může zdát. Stačí jen vsadit na metodu No poo, která se nejen ve světě blogerek stala trendem. V čem spočívá a jak vám pomůže s vitalitou vašich vlasů?

31. 07. 2020

31. 07. 2020

Není žádným tajemstvím, že spousta žen se potýká se zhoršenou kvalitou vlasů. Lámavost či krepatění vlasů, zvýšená mastnota pokožky, výskyt lupů či dokonce seborey, přesně to nás může motivovat k tomu, abychom hledaly šetrné cesty, které obnoví jejich přirozený půvab. Jednou z velkých výzev, která po čase přinese skutečně sladké ovoce, je metoda No poo, díky níž opustíte svět klasických šampónů. Pojďme se s ní seznámit trochu blíž.

Co je metoda No poo?

Jak už jsme trochu napověděli, metoda No poo (nebo-li no shampoo) je způsob mytí vlasů bez použití šampónu. Pro spoustu žen je něco takového na první pohled zcela nepředstavitelné. Situace se ovšem mění ve chvíli, kdy zjistíme, že i ty nádherně voňavé šampóny našim vlasů příliš nesvědčí. A ano, i ty nejšetrnější, které slibují silné vlasy bez lámavých konečků.

Skutečnost je taková, že klasické šampóny jsou značně abrazivní. Fungují tedy jako silný čistič vlasové pokožky, kterou zbavuje přirozeného kožního mazu. Je však důležité si uvědomit, že kožní maz je z hlediska krásy našich vlasů velkým přítelem. Pokud jej vymyjeme, pokožka v důsledku své funkce jej začne produkovat znovu.

A tím se roztáčí kolotoč neustále mastných vlasů, které poté myjeme obden, v nejhorším případě každý den. Opomenout nesmíme ani fakt, že šampóny jsou zpravidla bohatým zdrojem škodlivých složek, počínaje sulfáty, silikony a nevhodnými konzervanty konče. A právě jejich přítomnost je častým důvodem problémů s vlasovou pokožkou a také zhoršené kvality vlasových vláken. 

Bezšampónová metoda No poo je jakýmsi protipólem mytí vlasů, na které jsme běžně zvyklé. I přestože není zcela jednoduché s ní začít, vyplatí se počáteční strasti překonat. Krásné a zdravé vlasy máte s její pomocí doslova na dosah.

K TÉMATU  Co pleti škodí na podzim a jak se o ni správně starat?

Jak začít s metodou No poo?

Předně je samozřejmě nutné rozloučit se s veškerými klasickými šampóny a postupně nechat své vlasy přivykat na alternativní pomocníky. Ze všeho nejdřív se vyplatí dopřát svým vlasům malý detox, se kterým hravě pomůže jedlá soda. Vzhledem k jejímu vysokému pH ovšem není vhodná na pravidelnou péči. K výrobě takového oplachu postačí lžička sody smíchaná s 250-300 ml vody. Směs poté důkladně vmasírujte do vlasů a pečlivě opláchněte. Pro vyrovnání pH a také zacelení vlasů je následně nutné využít oplach ve formě jablečného octa nebo citrónové šťávy (v poměru jedné lžičky ve spolupráci s 250-300 ml vody), který však z vlasů již nevymývejte.

Vytvořte si nový rituál pro běžné mytí

Jakmile máte počáteční fázi za sebou, zajisté vás bude zajímat, na jaké produkty vsadit v rámci běžného mytí, s nimiž nepustíte do vlasů nežádoucí chemii. Možností je mnohem více, než se může zdát. Co se týče surovin, které doma zpravidla máte vždy po ruce, jednoznačně boduje žitná mouka či vaječný žloutek. Vyzkoušet však můžete také populární jíly, bylinné směsi či prášky, na které řada žen nedá dopustit. 

Jíly

V metodě No poo je velmi ceněný zejména marocký jíl Rhassoul, který je proslulý svými čistícími a pečujícími účinky. Šetrně a přitom efektivně zbavuje pokožku hlavy mastnoty, aniž by narušil její přirozenou funkci. Vlasy hezky posiluje, vyživuje a kromě toho je ideální pro vlasy se sklonem k maštění. Jeho použití je jednoduché. Smíchejte 2 až 3 lžíce jílu (v závislosti na délce vlasů) s 200 ml vody. Směs aplikujte na mokré vlasy a po pěti minutách působení smyjte vodou. Závěrem nezapomeňte na octový či citrónový roztok, jímž by vždy měla končit péče o vaše vlasy. 

K TÉMATU  Imunitu dětí byste měli podporovat i doma

Bylinné prášky

V rámci metody No poo můžete využít i řadu bylinných směsí, kterých je na trhu celá řada. Každá taková směs přináší vlasům specifické účinky podle obsažených přírodních látek. Co je ovšem spojuje, jsou antimykotické a antibakteriální vlastnosti. Za zmínku určitě stojí například bhringraji, který posiluje vlasové vlákno, podporuje růst vlasů a kromě toho podporuje jejich přirozenou barvu i kvalitu.

Je také skvělou prevencí proti šedivění. Pokud vás však trápí zejména potíže s vlasovou pokožkou či krepaté vlasy, zajisté oceníte třeba brahmi – prášek s rostlin, jež jsou známé svou schopností hloubkové regenerace. Úžasný je také shikakai, který kombinuje vlastnosti šampónu a kondicionéru. Pomáhá zesilovat vlas, hydratuje suché vlasy bez života a snižuje jejich lámavost, zároveň hezky vyživuje vlasovou pokožku. Připravuje se a také aplikuje zcela stejně jako jíl. 

Co když chcete vlasům dopřát něco navíc?

Pokud si chcete své vlasy mimo běžné mytí hýčkat i v momentě, kdy se nesete na vlně metody No poo, určitě do své péče zařaďte kvalitní a přírodní vlasové oleje, které udrží ve vlasových konečcích vodu a tím zamezí jejich vysoušení, lámání i třepení. Výborné jsou však také oplachy (například z heřmánku či pískavice) nebo vysoce výživné masky, které si jednoduše vyrobíte z medu, žloutku, avokáda či kefíru. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nemáte čas na kadeřnici? Vlasy si můžete ostříhat doma! Máme pro vás snadný trik, jak na to!

Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
Tato 25letá hvězda v podstatě předělala celý svůj styl hudby, módy, děl, ale stále je to stejná Miley Cyrus, kterou jsme znali a milovali od jejích dnů Hannah Montany. Přestože je Miley sama o sobě slavná již více než deset let, existuje spousta faktů, které někteří z vás možná neví.
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Výběr článků

Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?
Co vás čeká tento pracovní týden? Čemu se raději vyhnout a co můžete očekávat? Některý den je vhodný na péči o vaše zdraví, jiný zase pro vypuštění vašich emocí. Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.

Nepřehlédněte

Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek