Příčiny nízkého tlaku
Nejčastěji trpí na nízký tlak ženy, zejména ženy štíhlé a vysoké, nebo ženy v období těhotenství. Nízký tlak ale může souviset i s řadou nemocí, především se objevuje při problémech se štítnou žlázou, srdcem nebo při některých onemocněních mozku. Příčin ale může být celá řada, patří sem například:
- alergická reakce
- ztráta krve
- dehydratace
- nedostatek vitamínů a živin
- špatná fyzická kondice
- užívání některých léků
Zatímco při zvýšeném krevním tlaku se cévy roztahují, k nízkému tlaku vede to, že se cévy stahují. Na vině mohou být tedy i nepružné cévy, které nepracují tak, jak by měly.
Na vysoký tlak lékaři obvykle předepisují léky, na nízký tlak se ale tak běžně nepředepisují. Nízký tlak navíc pacienta neohrožuje na životě, tedy ne přímo. Ovšem když vezmete v potaz příznaky nízkého tlaku, ani tento stav by se neměl nikterak podceňovat.
Jaké příznaky souvisí s nízkým tlakem?
Příznaky jsou velmi nepříjemné a nejčastěji se jedná o motání hlavy, mžitky před očima, pocit studených rukou, hučení v uších a o celkovou slabost. Dost často pacienti s nízkým tlakem omdlévají, a právě to je hodně nebezpečné. Pokud totiž pacient omdlí a uhodí se při tom do hlavy, může být zle. Tohle je časté například u seniorů, kteří žijí sami.
K dalším příznakům nízkého tlaku patří závratě, únava, časté zívání, studený pot, bolesti hlavy nebo poruchy v soustředění. Jakmile zpozorujete, že něčím podobným občas trpíte, měli byste se okamžitě svěřit svému lékaři. Není ani od věci pořídit si domů tlakoměr. Vždy, když se vám udělá nevolno, můžete si změřit tlak a několikrát měření zopakovat. S výsledky měření se pak vydejte k lékaři, který dokončí potřebná vyšetření.
Jak si co nejrychleji pomoci?
Krevní tlak můžete při problémech zvýšit, a to nejčastěji tím, že doplníte tekutiny. Nízký tlak totiž velmi často souvisí s tím, že člověk málo pije. Pomáhá také přešlapování na místě nebo překřížení nohou vestoje. Můžete se také posadit a dát si hlavu mezi kolena, tak se do mozku mnohem rychleji nahrne krev a uleví se vám.
Pokud znáte to, že se vám zamotá hlava vždy, když se postavíte, zkuste to jinak. Vstávejte pomalu, a hlavně postupně dělejte jednotlivé pohyby. Prudký pohyb má totiž za následek to, že se vám hlava zamotá a před očima se objeví mžitky. Velmi uleví i studený obklad na čelo.
Jak se léčí nízký tlak?
Nízký tlak se řeší užíváním léků jen v krajních případech. Jako první se vždy doporučuje úprava životosprávy. Je potřeba konzumovat více vitamínů, minerálních látek a důležitý je i pohyb na čerstvém vzduchu. Opravdu podstatný je také pitný režim, doporučuje se tedy jeho zvýšení. A jelikož je zapotřebí při nízkém tlaku dosáhnout toho, aby se cévy více roztáhly a rozšířily, pacientům s nízkým tlakem se doporučuje kofein.
Můžete si tedy dát šálek kávy a k tomu sklenici vody, ještě mnohem lepším řešením je popíjení zeleného čaje. Důležitá je také sůl, a i když normálně bychom měli solit co nejméně, lidé trpící na nízký tlak si mohou jídlo trošku přisolit. Velmi příjemným způsobem, jak si zvednout krevní tlak, je i požití jedné skleničky vína. S vínem se to rozhodně nesmí přehánět, ale třeba pouhá deci vína denně udělá opravdu dobrou službu.
Nízký tlak rozhodně nepodceňujte a příznaky nepřehlížejte. Poraďte se s lékařem, který jistě přijde i na přesnou příčinu. Ta může být pokaždé jiná.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!