Neštovice jsou virového původu a je mnohem lepší, když dostanou tuto nemoc malé děti. Čím mladší dítě, tím jsou příznaky nemoci mírnější. Velkou výhodou neštovic je to, že pokud je jednou v životě chytnete, víckrát už je nedostanete. Jestliže jste neštovice jako děti prošvihli, můžete se dnes proti nim nechat dokonce i očkovat.
V dospělosti je toto onemocnění velmi nebezpečné pro těhotné ženy a muže v plodném věku. Naštěstí pokud se pupínky osype malé dítko, nejedná se o závažnou a dlouhodobou nemoc.
Co jsou to neštovice?
Jedná se o virové onemocnění, které zasahuje lidi, ale také zvířata. U lidí se objevují neštovice plané nebo pravé. Pravé neštovice jsou vysoce nakažlivé a bohužel mají velmi vysokou úmrtnost. Naštěstí se proti této nemoci vyvinulo očkování a díky němu se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Plané neštovice se mezi lidskou populací objevují dodnes.
Tato nemoc je označovaná za dětskou nemoc, jelikož se skoro každý člověk nakazí již v útlém věku. Jakmile je dotyčný v kontaktu s touto virózou, může počítat s tím, že se organismus velmi oslabí, začnou se projevovat příznaky jako je rýma, nachlazení, zvýšená teplota, nevolnost a po několika dnech se na těle objeví malé červené flíčky.
Puntíky, flíčky, pupínky
Tyto pupínky se začínají objevovat nejčastěji v oblastech hrudníku, krku či zad. Nejdříve se ukáže jeden až tři pupínky, a pak se často stává, že se flíčky zase ztratí. Můžete si tedy myslet, že se jednalo o potničky nebo reakci pokožky na kousnutí hmyzem. Ale u neštovic se do týdne začnou opět pupínky vracet. A pak už nejde jen o pár ojedinělých teček na kůži. Během výsevu pupenů přibývá velkou rychlostí. Za pár hodin se jich může na těle vyrojit až desítky.
Příznaky nemoci
Kůže pacienta bývá podrážděná, pupínky velmi svědí a tělo je celkově oslabené. Člověk s neštovicemi je často unavený, spavý, nevrlý, pociťuje nechutenství a v prvních dnech nemoci se také mohou objevovat vysoké teploty. V ojedinělých případech patří k prvotním příznakům také zvracení a bolesti hlavy.
Léčba a péče
Pokud máte doma nemocné dítě s neštovicemi, měli byste mu dopřát klid na lůžku, dostatek tekutin a také vitamínů. Tělo, i když to na první pohled nemusí tak vypadat, bojuje s virem. Teploty se doporučují mírnit běžnými medikamenty z lékárny a na postižená místa na kůži můžete nanést pudr.
Pudr zajistí to, že výsev pupenů nebude pro dítě tolik nepříjemný a svědivý. Proti svědivosti můžete aplikovat také kapičky, které se používají při alergické reakci, například u bodnutí hmyzem. V lékárnách je k zakoupení také homeopatikum, které zmírní vysévání pupínků.
Nedoporučuje se dítěti pobyt na slunci. Nejen, že je kůže oslabená, ale také se tělo na slunci zapotí. Pot rozšiřuje pupínky všude po těle. Stejně tak i voda! Proto během prvních asi pěti dnů není vhodné dítě koupat.
Jak dlouho musí být dítě v karanténě?
Dítě bývá nakažlivé již asi 3 dny před prvním výsevem pupínků. Doporučuje se být s dítětem doma od doby, kdy se objeví první pupínky, až do desátého dne nemoci. Pupínky se v průběhu nemoci mění. Z červeného nenápadného puntíku se za čas stane flíček se žlutým puchýřkem uprostřed. Tento puchýřek je naplněný žlutou vodičkou, která je také velmi nakažlivá. Proto je potřeba dítě udržet mimo kolektiv až do zaschnutí puchýřků.
Zpět v kolektivu
Dítě se může po deseti dnech klidu doma vrátit zpět do kolektivu. Pupínky na těle budou stále, ale budou zaschlé, a budou se postupně ztrácet. I po doléčení neštovic však může být dítě mírně oslabené. Mohou se objevit příznaky nachlazení a rýmy. Doporučuje se dodávat mu proto dostatek vitamínů a minerálů pro posílení imunity i celého organismu.
Pokud jste neštovice zvládli, můžete si gratulovat, jelikož se dost pravděpodobně již nikdy nevrátí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Učíme děti samostatnosti: Kdy je pravá chvíle odstěhovat dítě z ložnice?