Středa , 22. 05. 2024

Emil

Nesprávné sezení je hazard se zdravím. Sportem to po celém dni nedoženete. Právě naopak

Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Nesprávné sezení je hazard pro naše tělo. Jak správně sedět a proč
Zdroj: 123RF.com

Nesprávné sezení nám ničí zdraví

Kouření, alkohol, drogy, dlouhodobé vystavení slunci, špatná strava a přejídání jsou sebezničující. To asi dnes víme už téměř všichni. Podle nejnovějších studií na seznam podobných ničitelů zdraví můžeme zařadit i nesprávné sezení.

Zatímco ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když pasivně sedíme a celá váha horní poloviny těla je zatěžuje.

Dlouhé sezení škodí zdraví

Většina z nás tráví v sedě i více než 10 hodin denně – počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize atd. Asi se nemusíme moc dlouho zamýšlet, abychom si uvědomili, že na takový “nápor” nebylo lidské tělo stvořeno. Páteř, svalový korzet i oběhový systém přitom značně trpí.

Málokdo ale ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy = enzym, který štěpí tuky. Důsledky však mnoho z nás na sobě určitě pozoruje.

Sezení je zákeřně nebezpečné?

V aktuální studii bylo ohrožení zdraví dlouhým sezením studováno na téměř 150-ti tisících obyvatel v různých koutech světa (v Kanadě, Austrálii a zejména v USA). Marc Hamilton, Ph.D., profesor biomedicínských věd na University of Missouri v Columbii, jeden z vědců této studie, dokonce nazval čas strávený na židli jako “zákeřné nebezpečí.”

Vědci došli po provedení studií k jasnému závěru. Lidé, kteří trávili více času v sedě, měli vyšší riziko úmrtí než lidé aktivní. A to nezávisle na dalších známých rizikových faktorech jako je kouření, obezita či vysoký krevní tlak.

Proč je sedavý způsob života nebezpečný

Co je vlastně nesprávné sezení? V sedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly. To vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu. Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

K TÉMATU  Kam v Česku na zmrzlinu? Těchto 7 míst vás osvěží nejlépe

Díky zpomalení lymfatického a krevního oběhu, dochází mimo jiné i k omezení vyplavování důležitých enzymů do krve, pasivní sezení na židli má za vinu i problémy s trávením a metabolismem tuků.

Ten se, kvůli nedostatečnému uvolňování štěpícího enzymu lipázy, nerozkládá a nespaluje, ale krví se dostává zpět do oběhu a je ukládán v tepnách i v podkoží. Není divu, že mnohé studie prokázaly, že lidé, kteří příliš sedí, trpí dvoj-až trojnásobně častěji obezitou, onemocněním srdce a diabetes.

Co dělat? Hlavně nesedět pasivně!

V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na 5-ti minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje.

Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, negativní dopady dlouhého sezení na naše zdraví jsou totiž tak radikální, že ani půl hodiny cvičení denně není dostatečné k jejich překonání. Lépe na tom nejsou ani sportovci: jednostranné zatížení způsobené stejnou intenzivní sportovní činností.

Sportem to nevylepšíte

Někteří moji klienti si myslí, že svému zdraví prospějí, když si po celodenním sezení v kanceláři či v autě dají večer pořádně do těla,“ říká fyzioterapeut Dušan Lavrinčík.

„Pro tělo je to po mnohahodinové fyzické nečinnosti takový šok, že se všechny svaly ještě úporněji stáhnou a problémy se mohou zafixovat. Paradoxně s nimi pak mám na stole více práce než s nesportovci,“ dodává. Daleko efektivnější je se v kanceláři každou hodinu na pár minut zvednout ze židle a krátce se projít či protáhnout.

Pojem aktivní sezení

Zvykněte si na aktivní sezení. Pokud jste někdy zkoušeli delší dobu sedět na rehabilitačním míči, jistě víte, že to není jen tak. Jde o značnou zátěž. Při dynamickém sezení totiž tělo bezděky namáháme, jako bychom cvičili.

K TÉMATU  Pouliční malby: oživuje tohle umění ulice města nebo je to vandalismus?

Díky drobným pohybům se nejen zapojují svaly, které mají držet páteř ve správné poloze, ale také náš centrální nervový systém dostává potřebné informace a sám se poté snaží případné chyby korigovat. Na stejném principu aktivního sezení fungují i speciální zdravotní židle.

Miniaturní pohyb už je něco

I miniaturní balancování a vyvažování mění pasivní sezení na aktivní pohyb svalů v oblasti zad, beder a břicha. Svaly jsou díky tomu účinně zpevňovány. Klasické židle naopak svou konstrukcí více či méně napomáhají pasivně sedět v poloze, kdy svaly kvůli nečinnosti ochabují.

Tak co? Uděláte nějakou změnu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Jak nakupovat oblečení, abychom zbytečně nezatěžovali planetu? A kde ho kupovat? A kolik vlastně potřebujeme oblečení? Velkým módním řetězcům sice ještě neodzvonilo, ale stále roste počet těch, kteří dávají přednost úplně jiné módě a razí heslo, že méně je někdy více.
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Zavodnění lidského těla je problém, se kterým v dnešní době bojuje mnoho lidí z moderního světa. Příčin může být hned několik. Zbavit se přebytečné vody je přitom velmi snadné. Podívejte se na příznaky zavodnění a na pár tipů, díky kterým se vody lehko zbavíte.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Vzácný pohled na odvážnou Jitku Čvančarovou! Herečka a vášnivá příznivkyně otužování se nechala vidět ve zcela nečekaném světle při svém novoročním dobrodružství na vrcholu Sněžky. Jaký je příběh za touto odvážnou fotografií a co na ni říkají fanoušci?

Výběr článků

Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Nikdy jsem nepatřila mezi ženy, které vyhledávají jiné partnery a nevěra jim nic neříká. Vlastně jsem se vždy považovala za zastánkyni věrnosti. Po svatbě jsme se nastěhovali do řadovek. Tam jsme se seznámili i s našimi sousedy.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.

Nepřehlédněte

Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek