Nezbytný melatonin se tvoří ve tmě
Důsledek vývoje lidské civilizace, kdy naši předci spali v noci ve zcela tmavém prostředí, je třeba respektovat i po tisících let. Nadbytek světla a nedostatek tmy, což je zvláště případ velkých měst, má na obyvatele stále více negativních dopadů. Klíčovou roli při synchronizaci našich vnitřních biologických hodin sehrává totiž hormon melatonin. A ten se tvoří pouze v úplné tmě. I relativně malé množství světla dokáže jeho tvorbu snížit nebo dokonce zastavit. Přitom tento hormon neřídí jen spánek, ale má i další důležité úkoly. Podle posledních výzkumů pravděpodobně působí jako prevence proti vzniku rakoviny, zpomaluje proces stárnutí a pomáhá proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě.
Města světelný smog dosud neřeší
Jediným argumentem, který by mohl přimět města, aby řešila problém nočního osvětlení, může být ekonomika. Bohužel, daleko důležitější věc – zdraví obyvatel – pro ně dosud není významným faktorem. Eliminovat světelný smog je přitom jednoduché. Například instalací správného druhu venkovního osvětlení. Svítidla mají přece osvětlovat chodník a ulice, a ne svítit do nebe a do oken. Regulovat se dají i reklamní plochy. Všechny musí někdo povolit a ten by měl dbát, aby soukromí obyvatel mělo přednost před obchodním sdělením. Také sváteční osvětlení by mohlo o půlnoci zhasnout. Zatím je však ochrana spánkového režimu a přirozeného biologického rytmu na každém z nás.
Omezte noční světla u domu a v bytě sviťte jen tam, kde je potřeba
Jestliže máte na domě venkovní lampu s čidlem, vyměňte ji za takovou, která svítí na zem. Vyzařované světlo by mělo mít teplou barvu co nejvíce se blížící barvě ohně. Zdroje s teplou bílou barvou mají označení barevné teploty 2700 K a nižší. Vyhýbejte se moderním a silným LED reflektorům s denní bílou nebo studenou bílou (4000 K a výše).
Žaluzie a závěsy jsou potřebným kompromisem
Užitečným pomocníkem v boji proti světlu pronikajícímu večer do obydlí jsou rolety, žaluzie nebo závěsy. Je to sice kompromis, který zabraňuje přirozenému probuzení, ale něco za něco. V přírodě dává signál k probouzení ranní svítání. V prostředí měst s narušeným cyklem střídání světla a tmy se o tento přirozený signál připravujeme. Nahradili jsme je budíkem. Ale když si máte vybrat, zda se probouzet pokaždé, když blikne do okna reklama, raději ty žaluzie a ranní zvonění. Je to lepší, než nespat vůbec.
Samozřejmostí, kterou snad není ani potřeba dále rozvádět, je matrace. Pohodlná matrace je další nezbytnou věcí, bez níž kvalitního spánku nedosáhnete.