Pátky zbožňujeme, protože se těšíme na celé dva dny volna. Soboty jsou také skvělé, protože nemusíme myslet na práci a čas většinou trávíme tak, jak chceme my, a ne jak chtějí ostatní. V sobotu jsme rádi, že další den máme také volno. Vždyť to je přece skvělé! Jenže pak se v neděli probudíme a možná zjistíme, že ten den volna možná není tak dokonalý, jak jsme si ho vysnili. Protože po neděli zákonitě přichází pondělí.
Nedělní večer jako hotová noční můra
Sunday Blues je odborný termín psychologů, který je vyjádřením pro to, co v neděli někteří z nás cítí a prožívají. Špatná nálada, lehké svírání žaludku, úzkost. Protože víme, že v pondělí se na nás zase začnou valit povinnosti ze všech stran. Dva dny volna končí a pět pracovních dnů je před námi. Ještě horší úzkost můžeme prožívat ve chvíli, kdy se živíme něčím, co nás bytostně nebaví. Když musíme vstávat brzy ráno. Nebo když nám žaludeční neurózu přivodí jen letmá myšlenka na našeho šéfa či šéfku.
Udělejte si rozvrh na další týden
Podle odborníků by ale nedělní večer neměl sloužit k tomu, abychom řešili naše pocity. Abychom se zaobírali něčím, co nám nedělá dobře ani radost. Neděle je den, kdy bychom měli naše mentální síly šetřit.
Nedělní večer ovšem můžeme využít i k tomu, abychom si naplánovali rozvrh na další týden. K čemu to je dobré?
- Plánování týdenního rozvrhu vám dá pocit, že svůj čas a veškeré činnosti máte pod kontrolou.
- Klidně si můžete připravit i nákupní seznam. Nebo třeba oblečení, které si budete chtít v jednotlivé dny v týdnu obléct.
Nejste-li něčeho takového vůbec schopní, pak vás pravděpodobně úzkost paralyzovala a vy jen stále dokolečka přemýšlíte o tom, že zítra už je pondělí.
Procházka pomůže téměř okamžitě
- V první řadě je ovšem velmi důležité uvědomit si, že vůbec syndrom Sunday Blues máte.
- V druhé řade s ním musíte chtít něco dělat.
A skutečně se s tím něco dělat dá. Kromě toho, že si naplánujete rozvrh na další týden a připravíte si čisté oblečení, pomůže i pohyb, a to jakýkoliv. Není důležité, jestli si zacvičíte doma u televize, půjdete si zaběhat, projedete se na kole nebo jestli vyrazíte na hodinu ven na procházku kolem domu nebo do přírody. Zkrátka a jednoduše se musíte hýbat. To vám jednoznačně pomůže a ne zítra, za týden nebo za měsíc. Pomůže vám to téměř okamžitě.
Místo alkoholu bylinkový čaj
Nepijte žádný alkohol. Někteří z nás zahánějí úzkost a strach z pondělí alkoholem. To ale není ten úplně nejlepší nápad. Samozřejmě si můžete dát skleničku vína nebo jedno pivo, ale ne každý jen u jednoho zůstane. Pak jsou z toho tři, čtyři a ráno se s bolestí hlavy a nepříjemným pocitem v ústech proklínáte. Raději si dejte bylinkový čaj na uklidnění. Rozjitřené nervy vám zklidní čaj z dobromysli, chmele, třezalky (tu nesmějí těhotné ženy) nebo meduňky. Zklidňující účinky má i bazalka.
Rozhodně nepracujte
Občas nedělní úzkost zaháníme prací. To ale také není úplně ideální varianta. Možná si říkáte, že když spoustu práce stihnete v neděli, v pondělí ráno se probudíte s lepším pocitem. Jenže takhle to nefunguje. Prací o víkendu si zaděláváte na syndrom vyhoření. Pokud skutečně potřebujete s něčím pohnout, vyhraďte si na to půl hodiny, maximálně hodinu. Víc ne.
Najděte si svou oblíbenou relaxaci
Hodinu až dvě před spaním věnujte jenom tomu, co vám dělá radost (vysedávání v hospodě se nepočítá). Ani už nesportujte, to před spaním není vůbec zdravé. Raději si najděte poklidnou činnost, která nezahrnuje internet, televizi a mobil. Čtěte si, poslouchejte svou oblíbenou hudbu. Udělejte si horkou koupel s bylinkami a esenciálními oleji. Meditujte. Vyzkoušejte dechová cvičení. Zahrajte si s rodinnou nějaké stolní hry nebo třeba malujte či něco vytvářejte.
Bez internetu a telefonu
Podle průzkumů to vypadá, že syndromem nedělního blues trpí v západním světě více než polovina lidí. Za nedělním strachem a úzkostí stojí takzvaný neurokortex, tedy mozková kůra. Práci máme totiž tendenci vnímat jako negativní, něco, co nás stresuje nebo nudí. Jenže víkend máme na to, abychom se od myšlenek na práci zcela oprostili. Máme dělat jenom to, co chceme a co nás baví. Nemáme myslet na nic nehezkého a na práci už vůbec ne.
Podle odborníků často pomáhá například i to, že se zcela odpojíte od svého pracovního telefonu a od internetu. A pochopitelně i od svého pracovního e-mailu. Vše, co nevyřešíte do pátku, nechte na pondělí. Aspoň dva dny v týdnu si zasloužíte odpočinek. A pokud vám to přece jen nedá a budete se ubíjet myšlenkami na pondělí a pracovat, ženete se doslova a do písmene do záhuby. Dříve nebo později se zhroutíte a pak už na pondělí myslet nebudete. Protože se může snadno stát, že zůstanete bez práce. A to nejspíš nechcete.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Syndrom zlomeného srdce: Opravdu láska dokáže fyzicky bolet?