Čtvrtek , 17. 10. 2024

Hedvika

Jeden velký otazník kolem naturopatie. Opravdu pomáhá, nebo škodí?

Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
naturopatie
Jste připraveni odhalit léčivou sílu přírody?

06. 03. 2023

Něco z historie

Obor klinické naturopatie, kterou v roce 1936 založil Harry Benjamin ve Spojených státech amerických, je západní směr celostní přírodní medicíny. Její kořeny je ale možné nalézt už v 16., předně pak v 17. století v Německu. První naturopaté byli k výkonu profese školeni evropskými lékaři, kteří se zabývali vodoléčbou, bylinnou medicínou a mnoha dalšími tradičními způsoby léčby. Domovem naturopatie je však Severní Amerika. Právě zde se také nachází spousty naturopatických škol, které jsou vládně akreditovány. Podobně na tom jsou i země jako Kanada, Austrálie nebo Anglie.

Studovat naturoterapii můžete i u nás

I u nás můžete začít studovat naturopatii. Prezenční výuka probíhá většinou pouze od pátku do neděle, a to od září do května nebo června. Také si můžete vybírat mezi různými obory,

  • například klinická naturopatie,
  • klinická nutriční medicína,
  • západní fototerapie
  • nebo jednoleté studium základy klinické naturopatie.

Během studia ovšem musíte absolvovat alespoň 400 hodin povinné praxe.

Naturopatie kombinuje znalosti a tradice přírodního léčitelství společně s poznatky v oblasti přírodní a také nutriční medicíny.

Lidé, kteří se naturopatií zabývají, se nazývají naturopaté a pracují hlavně s diagnostickými technikami, jakými jsou například iridologie, analýza obličejových znaků nebo jazyka.

bylinky
Naturopatie léčí silou přírody.

Principy a cíle

Její princip je vcelku jasný.

  1. Naturopaté říkají, že všechny choroby vznikají nahromaděním odpadních, tedy toxických škodlivin v těle.
  2. Další princip, kterým se řídí, zní, že všechny chorobné příznaky jsou projevem snahy organismu vyloučit tyto toxické látky.
  3. A třetí princip spočívá v tom, že tělo je schopné samo vyléčit všechny choroby, pokud ho nasměrujeme tou správnou cestou. Na tom je ostatně založená celá přírodní léčba.

Cílem naturopatie je zejména pomoci pacientům při řešení jejich zdravotních problémů a zároveň jim radit ohledně účinné prevence v boji proti nejrůznějším chorobám. Na druhou stranu je ale nutné brát v potaz i názor, že naturopatie vás zdravotních problémů nezbaví, spíše je vhodná jako doplňková čili podpůrná léčba k léčbě klasické, založené na dlouholetých výzkumech a vědeckých poznatcích.

K TÉMATU  Jóga v teple? Naše redaktorka to vyzkoušela na vlastní kůži. Hot jóga vás pěkně zahřeje a dobije baterky!

Zásady naturoterapie

Terapeutické zásady pracují s jednou hlavní léčbou a tou je hladovění. Po ní následuje vyvážená dieta, dále hydroterapie, tělesná cvičení, vystavování se slunci, masáže, hygienická opatření a také nejrůznější způsoby psychoterapie. Další zásady jsou také vcelku jasné:

  • Neublížit člověku
  • Léčit silou přírody
  • Léčit celého člověka
  • Lékař je učitelem
  • Prevence nemocí a podpora zdraví

Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) obor Naturopatie splňuje veškeré požadavky, které byly stanoveny v roce 2010. Ty zahrnují odborné směry jako biologie, biochemie nebo patologie.

bylinky
Opravdu je přírodní samoléčba odpovědí na všechno?

Jeden velký podvod?

Bohužel jako vše, co se týká přírodní medicíny a alternativních léčebných metod, i naturoterapie se často setkává s negativními názory, které musíte brát rovněž v úvahu. Mezi některými bývalými naturopaty se objevují tací, kteří tvrdí, že naturopatie je podvod a šarlatánství. Prý jde jen o pouhý byznys, v němž se točí miliardy amerických dolarů.

Mezi dalšími názory se objevují rovněž ty, které tvrdí, že se naturopaté považují za odborníky na lidské zdraví a dokážou v pacientovi vytvořit mylnou domněnku, že umí vyléčit všechny zdravotní neduhy, které se jim zrovna dějí. Někteří dokonce zachází ještě dál a říkají, že naturopatie není bezpečná. Naturopaté nejsou totiž lékaři v pravém smyslu slova, není zapotřebí absolvovat lékařskou fakultu ani stejné zkoušky.

Velkým pochybením v oblasti naturopatie údajně byly naturopatické kliniky, na nichž se ”léčili” onkologičtí pacienti, kteří za tuto léčbu platili nezanedbatelné částky a přitom údajně byli léčeni pouze bylinnými přípravky, které žádný druh rakoviny podle všeho vyléčit nemohou.

Pokud chcete proniknout do tajů naturopatie, pak vezměte v úvahu vše dobré, co se o naturopatii říká, ale i to špatné. Avšak většinou nebývá na škodu kombinovat klasickou léčbu s tou alternativní, ale pouze po domluvě s vaším ošetřujícím lékařem.

K TÉMATU  Martin Chodúr vydává album vánočních písní a koled. Není to ale jen "další" album tohoto typu. Co o něm říká sám zpěvák?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tymián na kašel, heřmánek na zažívání. Jaké bylinky ulevují od bolesti?

Olivový olej je medicína. Dopřejte si ho každé ráno nalačno

Zdroje článku:
www.naturopati.cz, hradec.rozhlas.cz, www.zdravotnickydenik.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Čekáte na sólovku od zpěvačky Marty Jandové? Tak je tady! Konečně. Co se stalo, že Marta přichází se svým prvním sólovým albem až nyní?
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité.
Lidé zranění při pádu na zamrzlém či zasněženém chodníku musí o odškodnění bojovat dlouho, v 67 procentech déle než rok. Až ve třech čtvrtinách případů totiž obce a technické služby odmítají za zranění přijmout odpovědnost. Konečné odškodnění se přitom může vyšplhat na statisíce, průměr je 287 tisíc korun. Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích zodpovídá za náhradu škody, která vznikla při neprůchodnosti chodníku, město či obec. Jak se zachovat, když se vám to stane?
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Osoby narozené v tomto zemském znamení dokáží projevit lidskost, jako žádné jiné. Proto se řadí mezi ta znamení, jež jsou nejvíce starostlivá a pečující. Umí se zaměřit na nejmenší detaily. Se svou vysokou mírou praktičnosti berou život tak, že nic se neděje náhodně.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Nevěra je nepříjemná zkušenost, která dokáže zamávat i tím zdánlivě nejsilnějším vztahem. Mezi ženskou a mužskou nevěrou panují rozdíly. Jaké?
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.

Výběr článků

Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.

Nepřehlédněte

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek