Čtvrtek , 17. 07. 2025

Martina

5 přírodních pomocníků na podporu imunity. Co skutečně pomáhá?

Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
na podporu imunity
Přírodní pomocníci na podporu imunity. (zdroj foto: www.123rf.com)

09. 11. 2020

09. 11. 2020

Echinacea

Co funguje na podporu imunity? Kouzelná rostlina echinacea! Známá také jako třapatka je z hlediska posílení imunity velmi cennou bylinkou. Nejenže potěší každého milovníka rozkvetlých zahrad a záhonů, ale také je velkým pomocníkem v oblasti lékařství. Existuje několik druhů echinacei, avšak v léčitelství je nejvíce používaná echinacea purpura – nachová nebo také purpurová.

Třapatka nachází uplatnění při léčbě infekcí močových a dýchacích cest, při nemoci z nachlazení a kožních onemocněních. Tato rostlina má schopnost podporovat imunitní systém. Další účinné látky, které třapatka obsahuje, jsou silice, kyselina kávová a vinná, polysacharidy a jiné cenné látky.

Echinacea je k dostání v mnoha různých podobách – například sušená, extrakt, tobolky, mast, ale také v podobě sirupů, které jsou chutné, což značně usnadňuje podávání těm nejmenším dětem. 

Rakytník

Také rakytník je v posledních letech vyhledávanou rostlinou na podporu imunity, která je typická svými oranžovými a trpkými plody. Právě ony se mohou pochlubit blahodárnými účinky na lidské tělo. V České republice je hojně pěstovaný rakytník řešetlákový.

Z dlouhého seznamu vitamínů obsažených v rakytníku stojí za zmínku vitamín B9, který podporuje krvetvorbu a růst i vývoj plodu miminka. Dále hojně obsažený vitamín C, jež je nezbytný k životu a udržení zdraví. Bohatě zastoupený vitamin D v plodech rakytníku přispívá ke správnému vývoji a růstu kostí. A v neposlední řadě vitamín E, který je velmi důležitým antioxidant.

Zpracování rakytníku má mnoho podob. Z bobulí lze připravit sirup či džem nebo je možné plody usušit, rozemlít a užívat denně jednu lžičku s medem. Listy jsou vhodné k přípravě netradičního rakytníkového čaje. Nejvíce účinných látek dodáte svému tělu při konzumaci čerstvých plodů bez jakékoliv úpravy.

Hlíva ústřičná

Na první pohled nepříliš vábná, ale přesto jedlá houba s léčivými účinky. Vyhledávaná mimo jiné pro své protizánětlivé účinky. Hlíva je vhodný přírodní doplněk stravy při virových onemocněních, ekzémech a popáleninách. Konzumace hlívy příznivě ovlivňuje i tvorbu červených krvinek a hladinu cholesterolu. Pravidelné užívání hlívy ústřičné pomáhá předcházet infekcím, zmírňuje průběh nemoci a celkově zlepšuje odolnost proti onemocnění.

K TÉMATU  7 tipů, jak zatočit s hemeroidy. Než zajdete k doktorovi...

Zázvor

V indické a čínské kuchyni hojně používané koření žluté barvy, známé svou velmi výraznou aromatickou chutí. V některých zemích důležitá přísada do pečiva, limonád i piva a v českých domácnostech velmi oblíbená přírodní pochutina, kterou v zimních měsících nakupuje do zásob jako prevenci před nachlazením mnoho hospodyněk.

Ve všech úpravách, ať už čerstvý, sušený, nakládaný nebo vařený, působí blahodárně na lidské zdraví. Zázvor je velmi ceněnou pochutinou hlavně pro své protizánětlivé a antibakteriální účinky. Léčí rýmu, chřipku, podporuje hubnutí a krevní oběh a dokonce zpomaluje určité druhy rakoviny.

Pomáhá od žaludečních a těhotenských nevolností. Pokud dáváte zázvor dětem je však vhodné řídit se radou: méně je někdy více. Při užití většího množství se mohou projevit i vedlejší účinky zázvoru, které nejsou mezi lidmi příliš známé. Některým lidem vyvolává bušení srdce, pálení žáhy a zažívací potíže. Proto je zázvor dobré užívat opravdu jen v omezeném množství.

Nedoporučuje se jeho užívání diabetikům nebo lidem, kteří užívají léky na srdce.

Kozí kolostrum

Nakonec si blíže představíme přírodní produkt s názvem kozí kolostrum, známé také jako mateřské mlezivo. Kolostrum je velmi cenná látka, která se tvoří u matek (nejen těch lidských) těsně po porodu. Je to nesmírně důležitá látka výrazně působící na rozvoj imunity dětí. I proto se miminka přikládají matce k prsu ihned po narození.

Nedostatek této látky může zapříčinit slabý imunitní systém a následně náchylnost k onemocněním. Obsahuje vysokou koncentraci imunoglobinu, je bohaté na proteiny a lipidy. Látek obsažených v kolostru je velké množství. Za zmínku stojí minerály, vitamíny i cytokiny. Látky jsou obsažené v kolostru v malé koncentraci, ale nejdůležitější je celkový vliv prospěšných látek. Proto je kolostrum považováno za jedinečný přírodní produkt.

Kolostrum je díky doporučení lékařů stále vyhledávanějším doplňkem stravy nejen pro svůj cenný obsah, ale i díky šetrnému způsobu zpracovávání sušením mrazem, které uchová maximum aktivních látek v kolostru. Nejčastěji se s kolostrem setkáte ve formě prášku. Kolostrum se vyznačuje krémově bílou barvou a jedinečnou mléčnou chutí.

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Imunita teď hraje prim. Toto jsou potraviny, které posílí obranyschopnost vašeho organismu

Starejte se o svůj nejdůležitější imunitní orgán

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem miminka se ženě naprosto změní život. Najednou je zde někdo, kdo vás zcela potřebuje, je na vás zcela závislý. S tím se pojí i změny v soužití partnerů. Některý muž je na velkou změnu z postu partner na povolání otec schopen pružně reagovat. Někdo naopak odmítá novou roli přijmout a zarputile si jede ve starých kolejích. K čemu taková situace vede? A proč je tak nebezpečná?
Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Tento týden bude Slunce ve znamení Blíženců, což přináší energii a komunikativnost. Připravte se na dynamické a inspirativní období, které bude obohaceno úplňkem ve znamení Kozoroha 21. června a letním slunovratem. Úplněk přináší vyvrcholení určitých procesů a může vám pomoci dosáhnout dlouhodobých cílů. Podívejte se, jak tato planetární postavení ovlivní vaše znamení a co vás čeká v nadcházejících dnech.
Umělecký svět znovu smutní. Ve věku 77 let po těžké nemoci zemřel Vlastimil Harapes. Tuto informaci potvrdil tiskový mluvčí Národního divadla, Tomáš Staněk.
Koronavirová pandemie se nakonec ukázala jako velmi plodná. I když ztroskotal nejeden byznys, v jiných aspektech života to bylo o něco pozitivnější. Vezměme si porodnost. Nových přírůstků přibylo, rodiny se rozrostly a zájem o podnikání na mateřské zesílil. Jenže nakonec se k tomuto kroku odhodlá pouze málokterá maminka. Důvodem jsou lži, které kolem tohoto způsobu podnikání kolují.  
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?
Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?
Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Ať už jste milovníci módy, nebo jde toto trochu mimo vás, stojí za to si připomenout pár kousků, ze kterých postavíte skvělé outfity.

Výběr článků

A je to tady zase! S blížící se menstruací se pleť mnoha z nás změní v pastvu roztodivných kožních problémů, za nimiž stojí změna hladiny hormonů. A i když jsme si pubertou a kožními problémy prošly už dávno, hormonální akné umí potrápit v jakémkoliv věku.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Nápoj původem z Jižní a Střední Ameriky je u nás považován za halucinogenní drogu. Ovšem američtí šamani na něj mají úplně jiný názor. Lidé proto neváhají utratit desetitisíce korun, aby podstoupili rituál, který jim má změnit celý život.

Nepřehlédněte

Že narození nového člena rodiny zamíchá dosavadním denním harmonogramem je asi samozřejmé. Nicméně někdy může miminko naplno zasáhnout i takové aspekty života, ve kterých by to žena neočekávala. Nebo alespoň ne tak razantně.
Máme tu nový rok, nejspíš jste si stanovili různá předsevzetí a jedno z nich může být právě cvičení. Možná jste se ale pokoušeli cvičit už dřív, ale moc dlouho vám to nevydrželo. Anebo jste se k tomu nakonec ani neodhodlali. Čím to vlastně je? A jak to jednou provždy vyřešit a doopravdy se cvičením začít? Pojďme si o tom něco povědět!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek