Úterý , 01. 04. 2025

Hugo

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Dopravní nehody opravdu nejsou tou nejčastější příčinou smrti, i když to z televizních reportáží často tak vypadá. Jsou až na pátém místě žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás. Jaký důvod smrti obsadil první příčku?
na co se umírá
Jaké jsou nejčastější příčiny smrti u nás? (zdroj foto: www.123rf.com)

07. 01. 2021

Kardiovaskulární onemocnění obsadila první místo 

Každým rokem u nás umírá několik desítek, ne-li stovek tisíc lidí. A podle statistik se počet úmrtí každoročně zvyšuje. Na co se u nás nejvíce umírá? Jak bylo zmíněno, většina lidí se domnívá, že za smrtí stojí dopravní nehody. Tak to alespoň vypadá díky televizním reportážím, které o jiných důvodech smrti nemluví. Jenže nehody jsou až na pátém místě žebříčku.  

První příčku žebříčku nejčastějších příčin úmrtí u nás obsadila kardiovaskulární onemocnění čili nemoci srdce. Každým rokem bohužel usmrtí třetinu všech zemřelých u nás. Co je však pozitivní, tak je fakt, že se počet zemřelých na nemoci srdce nezvyšuje, ale stagnuje už posledních deset let. Dokonce někteří odborníci tvrdí, že se lehce snižuje.  

Nejčastější kardiovaskulární nemocí, na kterou se v České republice umírá bývá chronická ischemická choroba srdeční. V tomto případě dochází k nedokrvení srdečního svalu. Dále stojí za smrtí Čechů infarkt myokardu a klasické selhání srdce. To však většinou úzce souvisí se zmiňovanou chronickou ischemickou chorobou srdeční, konstatují lékaři.  

Rakovina na druhém místě 

Na co však Češi každým rokem umírají víc a víc je rakovina, respektive zhoubné novotvary. Říká se, že rakovina dřímá v každém člověku a je jen otázkou spekulací, jestli se u člověka objeví či nikoli. Statistiky mluvící o úmrtích u nás tuto domněnku potvrzují.  

Abychom však byli trochu konkrétnější, za největší počet úmrtí na rakovinu může nádor plic. Ten se každoročně objevuje nejvíce, a to jak u mužů, tak i u žen. Více však na nádor plic umírají pánové, ženy naopak více umírají na rakovinu prsu, což se zase mužů příliš netýká.  

Velkým problémem jsou také nádory tlustého střeva a konečníku. I na tento typ rakoviny každoročně umírá velké procento lidí.  

K TÉMATU  Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Mezi nejčastější příčiny smrti patří také cukrovka 

Diabetes neboli cukrovka – to je velice závažné onemocnění, při kterém se ani plnohodnotně nežije, ale na druhou stranu ani neumírá. Tak to tedy tvrdí mnozí odborníci. A i když se někomu může jevit cukrovka jako banální onemocnění, opak je pravdou. Právě na toto onemocnění v České republice každoročně umírá velké množství lidí.  

Podle posledních statistik na cukrovku umírá stále více a více pacientů. Za posledních deset let se tato příčina smrti dostala z osmého místa žebříčku na čtvrtou pozici, což je opravdu razantní a znatelný skok. Cukrovka před deseti lety tvořila asi dvě procenta všech úmrtí u nás, aktuálně jsou to čtyři až pět procent.  

Pozor na chřipku a zánět plic 

Když doputoval koronavirus do České republiky, najednou se vytasily statistiky mluvící o počtu zemřelých na klasickou chřipku. Díky statistikám jsme si mohli uvědomit, že chřipka opravdu není tak banální onemocnění, jak se o ní mluví nebo jak si řada lidí myslí. V žebříčku nejčastějších příčin úmrtí obsadila šesté místo čili octla se těsně za dopravními nehodami.  

Úmrtí na chřipku, případně zánět plic, každoročně tvoří tři procenta všech úmrtích u nás. K úmrtí na chřipku dochází většinou během zimy, nejvíce pak v únoru.  

Co je velice zajímavé, tak je fakt, že na chřipku nejvíce umírají svobodné ženy. Jak je to možné, to se neví. Dále jsou také velice ohrožené děti ve věku od jednoho do devíti let. I ty bohužel na chřipku nebo záněty plic velice často umírají.  

Chronická onemocnění na konci žebříčku 

Mezi deseti nejčastějšími příčinami úmrtí u nás bychom našli také chronická onemocnění. Že jsou chronická onemocnění příliš velkou kategorií? Pak si ji pojďme trochu zkonkrétnit.  

K TÉMATU  Zahrňte do pitného režimu jablečný džus. Posílí vám imunitu a podpoří srdeční kondici

Nejvíce se u nás umírá na chronická onemocnění jater. S tímto mají problém především pánové, a to ve věku od pětatřiceti do čtyřiapadesáti let či pánové po rozvodovém řízení. Dále se umírá na chronické nemoci dolní části dýchacího ústrojí. Na toto se umírá opět především v zimě. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Těhotenská cukrovka. Co vás všechno může potkat?

Sezení nebo špatná ústní hygiena. Co dalšího ještě může mít vliv na vaše srdce? To jste možná netušily!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Česnek je jedna z nejzdravějších potravin na světě. Odhání bacily, viry i upíry a je ceněným čističem cév a celého těla. I když se situace už hodně zlepšila, opravdu kvalitní česnek je na českém trhu stále poměrně nedostatkovým zbožím a pokud už je kvalitní, bývá velmi drahý
Všimli jste si, jak se doba s každým rokem mění? Takové proměny najdete všude – v jídle, módě i v kosmetice. A zatímco ještě nedávno platilo, že čím víc kosmetiky jste si nanesli na pleť, tím jste byli více cool, dnes už se vše zase vrací zpátky k jednoduchosti.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
V dnešní době mnoho z nás hledá způsoby, jak se zbavit stresu a o své tělo se řádně starat během rušného života. Často kvůli tomu pátráme na sociálních sítích po osobách, které by nás inspirovaly a my nechali jimi (ne)vědomě ovlivnit náš životní styl. Chceme vědět, jak zdravě žít, nechat se vést nebo poznat nepoznané.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Prospívají zdraví, prodlužují věk. Prostě dělají dobře našemu tělu, mozku i kondici. Opravdová definice pro superpotraviny ale neexistuje. Do této kategorie se zařazují potraviny, které mají ve srovnání s podobnými podstatně vyšší obsah zdraví prospěšných látek. Které to jsou?
Dara Rolins, ve svých 51 letech, opět dokazuje, že krása a šarm neznají věkové hranice. Po nedávné plastické operaci se objevila na veřejnosti s novým vzhledem, který ihned zaujal a vzbudil nadšení mezi jejími fanoušky. Navzdory kritice ze strany některých hejtrů Dara září sebevědomím a ukazuje, že důležité je cítit se dobře ve své kůži.
Červený koberec umí být nemilosrdný. Některé hvězdy zářily sebevědomím a skvělým vkusem, jiné ale svou volbou outfitu překvapily nebo dokonce lehce šláply vedle. Podívejte se na 20 hereček, které včera vzbudily největší rozruch!

Výběr článků

Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.
Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?

Nepřehlédněte

Svou kamarádku Pavlínu znám už deset let. Seznámily jsme se na letním táboře, kam jsme obě jako děti jezdily. Od té doby jsme se staly nerozlučnou dvojicí. Chvíli jsme společně i bydlely, jenže loni v létě si Pája našla přítele a zanedlouho se přestěhovala k němu.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.