Neděle , 13. 07. 2025

Bořek

Mýty o kráse: 10 největších z nich, kterým stále věříme

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
mýty o kráse
V čem se mýlíme v souvislosti s krásou? (foto: 123RF)

24. 06. 2021

24. 06. 2021

Občas tu a tam něco zaslechneme, třeba i mýty o kráse. Když je to jednou, mávneme nad tím rukou. Jakmile to ale slyšíme na každém rohu (protože přeci na každém šprochu, pravdy trochu), postupně si okolní názory a poznatky osvojíme natolik, že jim sami věříme, přestože nemáme žádný podložený důkaz v rukou.

To samé se dotýká také oblasti krásy, která je snad vůbec nejvíc spojená s nejrůznějšími mýty různého charakteru. A nutno uznat, že některé z nich v závěru mohou napáchat více škody, než užitku. Ovšem ve chvíli, kdy sami víme, jak krása dá pořádně zabrat, se chytáme každého stébla, což se nám ale nakonec nemusí zrovna dvakrát vyplatit.

Proto se pojďme podívat na několik nejčastějších mýtů, které je vůbec nejlepší jednou pro vždy pustit z hlavy. Podívejte se mýtům do očí!

MÝTUS: Častým stříháním vlasy sílí a rychleji rostou

To jsme si svého času mysleli snad všichni, ovšem když zjistíme, jak pracuje vlasová cibulka, folikul i samotný vlas, rázem nám dojde, že je vše tak trochu jinak. Ano, pravidelným zkracováním vlasů získáte jeden velký benefit – konečky nebudou tak roztřepené a suché, ovšem na sílu a délku vlasů to nemá vůbec žádný vliv. Pro podporu vlasů je totiž důležité cílit na vlasovou pokožku a její výživu, nikoli na konečky. 

MÝTUS: Pravidelným holením budou chloupky silnější

Mezi mýty o kráse patří i ty o holení. Chloupky po holením v žádném případě nezesílí a to z jednoduchého důvodu. Při holení totiž zkracujete koncovou slabší část nad povrchem pokožky, nijak tedy nezasahujete do vlasového folikulu a jeho silnější části. Vše je tedy optický klam způsobený tím, že když chlup roste, široká část povyroste, proto chlup vypadá na pohled hrubší.

K TÉMATU  Přírodní prostředky na kruhy pod očima? Zabere citron, brambora nebo okurka!

MÝTUS: Každodenní mytí vlasů je mastí

O tom, zda se vlasy mastí více či méně, nerozhoduje četnost mytí, nýbrž typ vašich vlasů a také použitý přípravek. Pokud se vám vlasy více mastí, je to známkou mastnějšího typu pokožky, která si žádá kvalitní přípravek, jež snižuje produkci mazu vlasové pokožky. Vlasy si tedy myjte dle potřeby, a jak to vyhovuje vám.

MÝTUS: Make-up ucpává póry

Dnešní make-upy jsou vyrobené tak, aby neucpávaly póry. Ucpávají se však tehdy, pokud pleti po náročném dni nedopřejete kvalitní odlíčení. Zároveň také nezapomínejte na noční péči, která podpoří regeneraci pleti ve spánku.

MÝTUS: Suchou pleť vyřeší hydratační krém a pití velkého množství vody

Každá suchá pokožka potřebuje hodnotnou hydrataci, o tom není žádný pochyb. Ovšem pokud bojujete se suchou pletí, jen hydratační krémy a bohatý pravidelný pitný režim problém nevyřeší. Často za tím stojí vitamínová podvýživa a také nedostatek kožního tuku (lipidů), který produkuje v pokožce maz. K suché pleti je tedy nutné přistupovat vždy komplexně. 

MÝTUS: Při častější epilaci mi přestanou růst chloupky

Jediné, po čem můžete dát sbohem chloupkům, jsou metody (fotoepilace, laserová epilace,…), které zničí vlasovou cibulku. Klasickou epilací toho nedosáhnete, jelikož se tím nepoškodí cibulka, ale pouze se vytrhne chlup z cibulky, kde se časem vytvoří nový.

MÝTUS: Peeling zbytečně vysušuje pleť

Nikoliv, opět se jedná o mýty o kráse. Šetrný peeling negativně neovlivní stav pokožky, pouze jí efektivně zbaví všech nečistot a odumřelých buněk, čímž se stimuluje buněčná regenerace a prokrvení pokožky. Není vhodné jej však používat každý den. 

MÝTUS: Pasta na zuby odstraní akné a uhříky

V pastě se nachází několik aktivních látek, které jsou skutečné účinné v hojení, avšak má to jednu vadu na kráse. Pasty mimo jiné obsahují i řadu dalších složek, s nimiž si akorát můžete zadělat na velký malér – počínaje lehkým podrážděním až po tvorbu zanícených pupínků.

K TÉMATU  Dámy, víte, jak si vybrat tu nejlepší kosmetiku?

MÝTUS: Časté česání způsobí vypadávání vlasů

Vlasy mohou vypadávat z různých důvodů – vlivem hormonálních změn či nezdravého životního stylu. Časté používání hřebenu v tom nehraje vůbec žádnou roli.

MÝTUS: Kosmetika z vazelíny je zachráncem suché pokožky

Vazelína je dobrý sluha, ovšem někdy špatný pán. Při řešení kosmetických neduhů může být užitečná, ovšem vždy záleží na konkrétním problému. V opačném případě totiž může dojít k tomu, že hutná vazelína neumožní pokožce volně dýchat, což může být počátkem dalšího rozvoje problémů. Vždy se proto vyplatí konzultace s dermatologem. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hollywoodský úsměv snadno a rychle: nejúčinnější způsoby bělení zubů

Jak hydratovat pokožku? Možností je vícero

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Zase si potřebujete obarvit vlasy, ale návštěva kadeřnického salonu se vám teď do harmonogramu vůbec nehodí? Zkrášlete se v pohodlí domova – a navíc podstatně levněji. Schopnosti prostředků, které skrývá vaše kuchyň, vás prostě nadchnou!
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Taky jste to slyšela? Vyber si buď kariera, nebo dítě! Naštěstí dneska už jde zvládnout vše. Přinášíme 5 rad, jak hravě zvládnete obojí.
I letošní léto se neslo ve znamení barev v mnoha zahradách. Zatímco někdo pěstoval klasické růže, jiní se rozhodli pro takzvanou pupalku. Pupalka dvouletá se však i přesto netěší velké oblíbenosti. Je to velká škoda, je totiž tak zajímavá! 
Legendární kocour Garfield nesnášel pondělky, měl z nich deprese a úzkosti. Většinou se mu v ten den ani nic nedařilo. Lidé na tom jsou podobně. Také míváme úzkosti z některých dnů v týdnu. Z neděle především. Jedete v tom taky?
Orchideje patří k velice oblíbeným a krásným pokojovým rostlinám. Bohužel jejich velkou nevýhodou je poměrně náročné pěstování. Není to rostlina, kterou jednou za čtrnáct dnů zalijete a už se o ni nestaráte. Orchidej potřebuje trochu víc.
V našem aktuálním článku se zaměřujeme na problematiku překonávání emocionálních výzev v průběhu ledna, často označovaného za nejdepresivnější měsíc v roce. Přinášíme deset odborně podložených tipů, jak proaktivně zvládnout toto období, zahrnující strategie podporující duševní pohodu a vhodné metody copingového chování. Náš článek vychází z psychologických a sociálních aspektů, poskytujících čtenářům nástroje ke zlepšení svého emocionálního stavu v průběhu této často náročné fáze roku.
I když se Česká republika opět začíná otvírat veřejnosti, stále jsou mnohá místa zavřená nebo opředená přísnými hygienickými pravidly. I proto se stále řada rodičů ptá, kam vyrazit s dětmi, když mnoha místa jsou stále ještě veřejnosti nepřístupná. Naštěstí pro vás máme několik konkrétních tipů.
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.

Výběr článků

Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Že je příjemné líbání s člověkem, kterého milujete, není třeba víc rozebírat. Víte ale, že se jedná také o zdraví velmi prospěšnou činnost? Líbání je dokonce předmětem mnoha lékařských studií a vědci se intenzivně zajímají o jeho přínos.

Nepřehlédněte

Svatební obřad je sice hlavní program, uteče ale poměrně rychle. Pak přijde na řadu hostina. Právě ke svatební párty se upíná nejvíce pozornosti i plánování. Prohlédněte si honosné slavnostní stolování
Připravte se na příval roztomilosti. Rozpustilé kočičky si hrají, mazlí se a dovádějí, a vyvolají úsměv na tváři i u sebevětšího mrzouta. Proto milujeme domácí mazlíčky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek