Mrkání můžeme charakterizovat jako reflex, který naše tělo provádí 15× až 20× za minutu. Počet reflexů je samozřejmě závislý také na okolnostech, jako je například pláč, cizí těleso v oku, zánět oka, stres, alergie apod.
Mrkání oko čistí
Ve vzduchu je spousta drobných nečistot a předmětů (prach, ospalky, staré slzy, odumřelé buňky), které se snadno dostanou do oka. Mrkání napomáhá tato cizorodá tělesa z oka vyplavovat.
Věděli jste, že… Všimli jste si někdy, že při pláči mrkáte mnohem častěji než obvykle? Je to dáno proto, že oko se zbavuje přebytečných slz.
Mrkání oko zvlhčuje
Mezi další důležité důvody patří zvlhčování oční bulvy slzným filmem, který se uvolňuje při mrknutí.
- Oko tento slzný film potřebuje k tomu, aby člověk viděl ostře a ne rozmazaně.
- Slzný film však také zabraňuje tzv. suchému oku, které je velmi nepříjemné a bolestivé.
- Slouží rovněž jako „dopravní prostředek“ kyslíku k rohovce.
- Je důležitý při boji s bakteriemi.
I mozek potřebuje pauzy
V roce 2013 proběhla studie japonskými vědci, která dokázala, že během mrkání mozek odpočívá. I tak krátká doba je pro mozek nepostradatelná, během ní načerpá sílu, díky které se pak může lépe soustředit.
Vědci také zjistili, že k mrknutí dochází v různých intervalech při různých činnostech. Například při čtení někdo mrká až na konci každé věty, při poslouchání něčího výkladu dojde k mrknutí v době, kdy se řečník na chvilku odmlčí.
Mrkání z hlediska pověr a mystiky
Jistě jste si někdy všimli a zažili, že na vás někdo mrkl jedním okem. Mrknutí může mít hned několik významů. Především je to známka jistých sympatií, kdy zejména muži mrkají na slečny, které se jim líbí. Jenže i toto obyčejné mrknutí má svou historii.
Mrkání v dávných časech lidé považovali také jako připomenutí legendy o Odinově oku. Odin, bůh moudrosti, byl uctívaný v mnoha kulturách, jeho moc a prozíravost byla fascinující. Legenda praví, že se Odin nikdy nespokojil se svými vědomostmi a chtěl být stále moudřejší. Proto se rozhodl vydat na pouť ke studni Mimir’s Well pod světovým stromem Yggdrasil. Studnu hlídal duch, na kterého si jen tak někdo nepřišel. Odin se ho zeptal, zda by si mohl vzít trochu vody, ale duch přesně věděl, oč Odinovi jde. Duch pokývl na souhlas, ovšem výměnou za Odinovo oko. Pro Odina byla moudrost a tajemství tím nejdůležitějším, bez váhání své oko duchovi daroval.
Mrkání je především v germánských kulturách symbolika této legendy, odhaluje fakt, že my sami známe nějaké tajemství.
Mrkání napříč kulturami
Jak jsme již zmínili výše, mrkání má svůj důvod a také význam, který znamená pro každou kulturu něco jiného.
Latinská Amerika
Mrknutím si obyvatelé Latinské Ameriky vyjadřují své sympatie, projevují tak zájem ať už přátelství, romantiku nebo sexuální interes.
Indie
Indové prostřednictvím mrkání flirtují, ovšem tento způsob flirtu by měl probíhat pouze mezi manželi nebo párem, který spolu chodí. Když budete na ulici jen tak na druhé mrkat, jedná se o urážku a neúctu.
Západní kultura
V západní kultuře má mrkání mnoho významů, můžete někomu projevit sympatie nebo naopak nesympatie. Mrkáním si můžete napovídat při testu, hráči nebo sportovci mrkání využívají jako domluvu na herní taktice nebo mrknutím můžete dát dotyčné osobě najevo, že jí potřebujete něco důležitého sdělit.
Západní Afrika
Pokud nechcete, aby vás vaše dítě rušilo při návštěvě hostů, domluvte si s ním stejný znak jako v Nigérii. Tam mrknutí dítěti naznačí, že má opustit místnost, jeho přítomnost není žádaná.
Austrálie
S mrkáním byste rozhodně nepořídili v Austrálii. Tam je mrknutí považováno za neuctivé a nezdvořilé, občas se mrknutí muže na ženu považuje také za sexuální harašení.
Asie
V žádném případě v Asii na nikoho nemrkejte. Asiaté jsou co se týká očí velmi zdrženliví, zvláště v tomto případě.
Všimli jste si někdy, jak často mrkáte? Každý člověk totiž denně mrkne více než 14 000×!
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Symbolika kvítí: Víte, co která květina znamená?
Face baňky navrátí vaší pleti svěžest. Stačí vám 3 minuty denně