MFFKV přitahuje ročně tisíce návštěvníků, a to nejen od nás, ale i z širokého zahraničí. Prvotním středobodem zájmu bývají filmové projekce, nicméně je to též místní architektura a osobnosti, jež se festivalu účastní a jsou pod drobnohledem okolí, tisku obzvlášť. Stejně tak jako se vyvíjí naše historie a politická scéna, tak se vyvíjí i filmografie, a tím pádem celá tato akce.
Počátky filmového festivalu
Roku 1946, ještě v tehdejším Československu, se konal vůbec první filmový festival, který byl ale na rozdíl od festivalů posledních let pořádaný nejen v Karlových Varech, ale ještě také v Mariánských Lázních. Promítaly se zde nejen filmy domácí, ale taktéž ty ze Západu. Událost, přestože nesoutěžního charakteru, zaznamenala značný úspěch a slibovala si každoročně opakující se a stoupající ohlasy.
MFFKV a komunismus
Československý komunistický převrat ale slibný start MFFKV uvedl do pozadí a jeho podobu proměnil na stinnou scénu. Sovětský svaz určoval jeho vývoj a průběh po dalších dlouhých čtyřicet let. Diktoval si filmy, které se zde měly a směly promítat, a to samé platilo i s udílením a předáváním ocenění. Promítaly se tedy pouze filmy, s nimiž souhlasily státy Sovětského svazu, a jejichž ideologie byla orientována na budování socialismu a naprosté opovrhování kapitalismem. Filmy ze Západu byste zde nenašli.
Ocenění do roku 1948 udíleny nebyly, to až komunisté je začali hojně rozdávat. Od této doby má tedy filmový festival soutěžní charakter. Tohoto roku se začala předávat cena, jejíž udílení trvá dodnes. Jedná se o Křišťálový glóbus. Vůbec poprvé byl předán za film s názvem Osvětim. V roce 1953 a 1955 se festival nekonal.
Uvolnění
Po roce 1956 se komunistický režim pomalu rozvolňoval a filmový festival začal účastníkům nabízet širší rozsah zahraničních snímků. V roce 1956 získal nálepku A-festival, což ho zařadilo na seznam nejkvalitnějších mezinárodních filmových festivalů. Od této doby se do naší země sjíždí řada významných zahraničních tvůrců, herců a celebrit.
MFF v Moskvě
O 2 roky později Sovětský svaz založil svůj nový festival, a to přímo v Moskvě. Tím bylo zároveň rozhodnuto, že se Moskva bude s Karlovými Vary střídat. Proto byl festival u nás v jednu dobu konán pouze ob rok.
1968
Toto období bylo pro Mezinárodní filmový festival zatěžkávající. Politická scéna událost uvedla opět do podoby roku 1948. Tématiku diktovali politici, a proto hlavní program spočíval ve filmových snímcích o budování režimu. Tehdejší věhlasnost události se nejenže znovu upozadila, ale její kvalita rapidně poklesla. Lidé přestali mít o festival s takovými filmy zájem.
Revoluce
Na lepší časy se MFFKV, stejně jako celé naší zemi, začalo blýskat až s převratem roku 1989. Již žádné diktované politické směry, ideologie, tématika a snímky. Ačkoli se mohlo zdát, že úroveň festivalu začne stoupat, tomu tak zcela nebylo. Nebo takhle, úroveň se začala zvedat, ale stejně tak i u dalších mezinárodních festivalů.
Zlomový rok 1994
Po revoluci se promítaly filmy, které před ní byly zakázané. Jenže po jejich zhlédnutí přestali mít návštěvníci o festival zájem a účast opět klesala. Změna byla nevyhnutelná. Proto se Karlovy Vary jako město sneslo na uzavření dohody s Grandhotelem Pupp a Ministerstvem kultury na sestavení nadace, která by si MFFKV vzala pod svá ochranná křídla.
Cílem této nadace bylo obnovit prestiž Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, a tím přilákat nejen větší množství diváků, ale zároveň lidí od filmu. Důraz se měl klást na kvalitní nabídku filmů, které zase přitáhnou celebrity, čímž se úroveň značně navýší.
Prezidentem celé nadace se stal velice populární český herec Jiří Bartoška. V této funkci setrvává až do dnešního dne. Na změně prestiže MFFKV se sám významně podílel. Avšak samozřejmě nejen on. S prací na festivalu se se jménem Jiřího Bartošky pojí další jméno – Eva Zaoralová. Byla to známá publicistka, která spoluprací s Jiřím Bartoškou dokázala události vdechnout nový život. Letos na jaře bohužel zemřela.
Každoroční úspěch
S vytvořením této nadace se festivalu velice daří. Každý rok je za něj právem sklízený úspěch. Na MFFKV se promítají kvalitní a vyžadované snímky, sjíždějí se na něj zvučná jména, jako Leonardo DiCaprio, Morgan Freeman, John Travolta, Johnny Depp, Michael Douglas,…) a celkově je to jedna z největších kulturních akcí celého roku konaného v naší krásné republice.
Sledovali jste letos dění na tomto festivalu?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT