Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Menopauza se nedá obejít. Jak zharmonizovat tělo a cítit se skvěle

Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
hubnutí
Nevzdávejte boj se svým tělem. Zhubnout se dá v každém věku. (foto: 123RF)

03. 01. 2020

Kdy přichází menopauza

Menopauza, také označovaná jako přechod nebo klimakterium, je lékařský termín pro poslední přirozené menstruační krvácení. Dochází k menší produkci ženských hormonů, vyhasíná činnost vaječníků a mizí menstruace. Už po 40. roce života se může objevit menstruace nepravidelně. Toto období se označuje jako premenopauza.

Tři čtvrtiny žen má potíže

Podle odborníků má až 75 % žen v tomto období tělesné, zdravotní a psychické potíže. Z toho u 45 % žen jsou to obtíže velice nepříjemné nebo těžké. Až u 60 % žen se objevují potíže především psychické. Může to být nespavost, nesoustředěnost, podrážděnost, úzkostnost, i deprese. Jen zhruba 25 % žen projde přechodem bez obtíží.

Potíže mohou trvat i několik let

Měnící se hladiny hormonů způsobují řadu příznaků, které mohou trvat měsíce i léta. Z fyziologických potíží jsou nejčastější návaly horka, pocení a výkyvy nálad. Snižuje se pružnost kůže, v intimních oblastech dochází k vaginální suchosti, svědění a pálení.

Mohou přijít také výrazné zdravotní potíže, mezi něž patří osteoporóza, neboli řídnutí kostí. Zvyšuje se možnost srdečního onemocnění, vysokého krevního tlaku a zvýšení cholesterolu.

Menopauza má vliv i na psychickou rovinu. Často dochází k poruchám spánku, protože klesá hladina estrogenu. Tím dochází k narušení některých chemických procesů v mozku, mezi něž patří i regulace spánkového hormonu – melatoninu.

Lékaři doporučují hormonální terapii

Užívání léků, které obsahují estrogen a progesteron, má nahradit funkci vaječníků. Přestože je hormonální terapie účinná při léčbě návalů horka, výkyvů nálad, suchosti sliznic i nespavosti, má stejně jako každá jiná léčba, několik vedlejších příznaků. Bývá to například nevolnost, otoky dolních končetin, a také nárůst tělesné hmotnosti. Jestliže chcete jít jinou cestou, poohlédněte se po přírodních preparátech.

Psychika a tělo v harmonii

Nejprve si ovšem položte základní otázky: Jak kvalitní je vaše stravování? Máte dost pohybu? Odpočíváte dostatečně? To jsou totiž často ty nejlevnější a nejdostupnější léky na mnoho problémů.

K TÉMATU  Nejlepší taneční kompilace na internetu. Podívejte se, jak se umí lidé nečekaně odvázat

I když jste třeba právě v zaměstnání na vrcholu, nezapomínejte na sebe. Vždyť zdravý životní styl, a zvláště dostatek pohybu, je přímo úměrný vaší výkonnosti i dobré náladě. Navíc úpravou jídelníčku můžete předejít i zdravotním potížím, které by vás mohly čekat třeba právě v podobě osteoporózy.

Vyzkoušejte zdraví z přírody

Pozitivní vliv má užívání přírodních preparátů obsahujících takzvané fytoestrogeny. Tyto látky, podobné v ženském těle přirozeně se vyskytujícím estrogenům, naleznete v obilovinách, zelenině, luštěninách i některých bylinkách. V organismu mohou působit jako slabá forma estrogenu a některé z nich mají dokonce pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Výhodou přírodních doplňků stravy je vysoká bezpečnost, minimum vedlejších účinků a překvapivě vysoká účinnost.

Které bylinky pomohou?

Ploštičník hroznatý pomáhá při návalech horka či suchosti vaginální sliznice. Třezalka tečkovaná účinkuje na výkyvy nálad a zklidňuje psychiku. Květy červeného jetele slouží k prevenci osteoporózy a pomáhají předcházet nemocem kardiovaskulárního systému. Ženšen uleví od výkyvů nálad a poruch spánku. Navíc má velmi pozitivní vliv na kvalitu sexuálního života. Kořen anděliky vyrovnává hladinu estrogenů, zmírňuje křeče během PMS, ulevuje od návalů horka a může zmírnit bolesti pánve v menopauze. Čajem ze šalvěje zmírníte návaly horka a pocení. A konečně chmel, z něhož nemusí mít radost jen milovníci tohoto zlatého moku. Má uklidňující účinky a pozitivní vliv na psychické potíže.

Bylinky a jejich užívání konzultujte s odborníky

Než začnete užívat bylinky, které jste si nasbírala v přírodě, určitě se poraďte se svým gynekologem i praktickým lékařem. Je třeba ověřit možné interakce s léky, které užíváte. Nikdy neužívejte více preparátů nebo bylin najednou bez konzultace s odborníkem.

A jak se s menopauzou vypořádáváte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.
Designový doplněk nebo praktický zařizovací předmět. To všechno mohou plnit designová zrcadla. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů. Trocha inspirace k zařizování domova.
Když nefungují semafory, musí dopravu usměrňovat policisté. Někteří si práci zpestří tancem, kterým pobaví chodce i řidiče. Tady je deset policistů ze všech koutů světa, jejichž taneční kreace zachytili kolemjdoucí.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Termín mamahotel se používá hlavně pro syny, kteří bydlí u svých matek či rodičů dlouho, samostatně vydělávají, nicméně na vedení domácnosti se příliš nepodílejí. Ale i mladé slečny mohou svým dlouhodobým bydlením s rodiči plnit definice mamahotelu. Kdy je ten správný čas dětem naznačit, že se mají stěhovat a mamahotel končí? A naopak, není příliš brzy, když chtějí odejít ve 20?
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.

Výběr článků

Letní dovolená je obdobím, kdy mnoho párů tráví více času spolu, což může přinést jak radosti, tak výzvy. Přestože je společně strávený čas skvělý pro posílení vztahu, může také vést k ponorce. Zde je několik tipů, jak udržovat zdravý partnerský vztah během tohoto období.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.

Nepřehlédněte

Vždycky se myslelo, že nevěra je smutnou vizitkou kolabující vášně a vyhaslé intimity ve vztahu. Jenže pozor, do jiné postele může zadaného poslat i to, že je závislý na příjmech svého partnera, nebo že jeho věk končí číslem devět!
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek