Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
kombucha
Kombucha je zdravá, jen se to s ní nemá přehánět. Jako se vším.

28. 04. 2022

Koupíte ji v obchodě i na internetu, s mnoha příchutěmi, s cukrem i bez cukru. Někdo na ni nedá dopustit, pro jiné jde o nejodpornější nápoj, který kdy ochutnali. Ale co by člověk pro zdraví neudělal, že? Na co je ta kombucha vlastně dobrá?

Žaludeční potíže nejsou výjimkou

Téměř nikdo vám ale neřekne, že kombucha vám může způsobit nepříjemné a někdy i dost závažné potíže. U některých konzumentů se totiž sem tam objevuje alergická reakce, ale také nevolnost, zánět svalů, překyselení žaludku a dokonce i jaterní problémy.

Je však důležité upozornit na to, že u kupované kombuchy, kterou vyrábějí ověřené značky, se vám nic z toho stát nemůže. Samozřejmě je také nutné ji správně skladovat, ale podstatnější je, že zdravotní potíže nejčastěji nastávají po výrobě domácí kombuchy.

Doma se může fermentovaný nápoj snadno kontaminovat nežádoucími organismy. Často totiž lidé používají nesprávnou nádobu na její pěstování.

Obsahuje alkohol

Při fermentaci tohoto nápoje také vzniká alkohol a kyselina octová, glukonová a rovněž i mléčná. Výsledná kombucha pak obsahuje 0,7 – 1,3 % alkoholu. Zároveň ale najdete na českém trhu i kombuchu připravovanou speciálním fermentačním procesem, která žádný alkohol neobsahuje.

Delší fermentace rovná se více cukru

Možná jste nevěděla ani to, že když se do nálevu přidá více cukru a kombucha se bude fermentovat déle, vznikne mnohem silnější nápoj, obsahuje mnohem více alkoholu a je také perlivější.

Kofein je její běžnou součástí

Stejně tak kombucha obsahuje menší množství kofeinu. Jste-li na kofein alergická, neměla byste ji vůbec pít. Případně se také nedoporučuje pít ji na večer, kdy vám alkohol narušuje hluboký spánek. Přes den ale funguje podobně jako například klasický energetický nápoj. Dodá vám sílu, zbystří mysl. Zkrátka vás nakopne.

K TÉMATU  Zářivý úsměv bez drahých produktů? Přírodní přípravky, které zabírají, najdete i doma

Není to žádná houba

Mnozí lidé si rovněž myslí, že kombucha je houba. A to rozhodně není. Sice svou rosolovitou konzistencí trochu houbu nebo sliz připomíná, ale je to jen živá kolonie bakterií a kvasinek, která drží pohromadě pomocí celulózy. Svým vzhledem se proto spíše než houbě podobá lišejníku.

Dáte si kombuchový koktejl?

Výrobci přicházejí stále s novými typy kombuchy. Proto už dnes můžete v mnoha barech a restauracích narazit na nápoj kombinující například prosecco s kombuchou či koktejly obsahující tento fermentovaný čaj. Komu klasická kombucha nechutná, je tohle ideální varianta, jak si ji dopřát.

Můžete po ní přibrat

Žádné maximální nebo minimální denní množství zkonzumované kombuchy, aby fungovala, neexistuje. Pokud jste ji ale ještě nikdy nezkoušeli, raději pijte zpočátku jen jednu lahvičku či plechovku denně, tedy maximálně zhruba 350 ml. Když se kombuchou „předávkujete“ a vaše tělo na ni není zvyklé, může se stát, že budete mít krátkodobé problémy se zažíváním.

kombucha
Nápoj z kombuchy připomíná perlivou limonádu.

Navíc po kombuše, která obsahuje velké množství cukru, můžete i přibrat. Nicméně kvasinky by měly veškerý dodaný cukr sníst. Právě z něj žijí. Určitě byste ji však neměli užívat jako náhradu sladkých limonád. Přistupujte k ní jako k doplňku stravy nebo léku.

Je nebezpečná pro těhotné ženy?

Nealkoholickou kombuchu mohou pít i těhotné ženy. Ovšem pouze v menších dávkách (kvůli obsahu kofeinu). Možná ale stojí za zvážení, zdali nezkonzultovat její užívání s ošetřujícím lékařem. Můžete si tím ušetřit spoustu starostí.

Pomáhá proti kocovině

Pomáhá i na kocovinu. Skutečně. Potvrzuje to jedna z mnoha ruských legend pocházející z oblasti Kargasok. Její obyvatelé se totiž vždy těšili velmi dobrému zdraví a nikdo dlouho nevěděl proč. Pak se ovšem přišlo na to, že každý den užívali zkvašený čaj.

K TÉMATU  Důvody, proč byste měli jíst více bílých potravin. Jakou moc má květák, tofu nebo česnek?

Ke všemu lidem pomáhal vyrovnat se i se skutečně velkou kocovinou. Ostatně kombucha má svou tradici také v Číně, kde se údajně pila už před dvěma tisíci lety. V Japonsku si ji zase pochvalují od pátého století.

Ochrání před rakovinou

Nové výzkumy také potvrdily, že je kombucha dobrým nástrojem v boji proti některým formám rakoviny a kardiovaskulárním onemocněním. Obsahuje totiž polyfenoly neboli silné antioxidanty, které v našem těle bojují proti volným radikálům a zároveň mají schopnost obnovovat poškozené buňky. Zároveň obsahuje i flavonoidy, které rovněž účinně bojují s rakovinou.

Kombucha je bezpochyby zdravá a našemu tělu prospěšná, jen se to s ní nesmí přehánět. A než si nějakou kombuchu koupíte, zkontrolujte si, kolik alkoholu a kofeinu obsahuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Jak dostat tělo opět do formy po užívání antibiotik?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Plastická chirurgie v posledních letech zažívá výraznou proměnu. Už dávno nejde pouze o honbu za dokonalostí podle nereálných ideálů. Dnešní trend zdůrazňuje přirozenost, harmonii rysů a především propojení tělesné spokojenosti s psychickou pohodou. Odborníci, jako je český plastický chirurg Ondřej Měšťák, ukazují, že kvalitní zákroky mohou pomoci nejen vzhledu, ale i sebevědomí a kvalitě života.
I když venku panuje nebezpečný koronavirus, to neznamená, že žádné jiné nemoci neexistují. S příchodem nového typu koronaviru nedošlo k odstranění ostatních onemocnění, což je dobré mít na paměti. Stále jsou rizikem i jiné choroby, jako je rakovina nebo chřipka. Mnohé nemoci číhají i na ty nejmenší. Prozraďme si nejčastější dětské nemoci, které jsou rizikové pro naše malé ratolesti.
V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Také vám někdy připadá, že se všechny každodenní povinnosti nedají skloubit dohromady? Chodíte spát pozdě a ráno brzy vstáváte, a přesto jste každý den ve skluzu? Nejspíš něco děláte špatně.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Letní počasí láká ven nejen lidi, ale také velké množství různých zástupců hmyzí říše. Ať narazíte na komára, včelu, vosu, klíště, muchničku, mravence nebo třeba ováda, ne vždy taková blízká setkání třetího druhu dopadnou dobře. Podívejte se, jak si po bolestivém seznámení správně „olízat rány“.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Letos se konal již osmadvacátý ročník hudebních Cen Anděl. Uděluje se celkem čtrnáct ocenění ve čtrnácti kategoriích. Hned tři interpreti získali každý po dvou soškách, takže letošní ročník nemá jasného vítěze.

Výběr článků

Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Začátek školního roku bývá pro děti náročný. Především přeladit se z prázdninového módu do toho studijního vyžaduje mnoho úsilí. Nenáročným způsobem, jak se děti můžou začít učit, aniž by si to uvědomovaly, jsou naučné filmy a seriály. Jen posadit děti před obrazovku ale nestačí. Důležité je s nimi o pořadech mluvit. Jak na to?
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky

Nepřehlédněte

Mytí vlasů může být stejnou rutinou jako samotná ranní hygiena. I při rutině však můžete dělat několik chyb, kterými kvalitu vlasů ničíte. Abyste takovým problémům předešli, naučte se vnímat nejčastější chyby a vyvarujte se jim. Naučte se správnou techniku mytí vlasů a už nikdy se nebudete trápit kvůli lámavým konečkům nebo mastnotě.
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek