Sobota , 19. 04. 2025

Rostislav

Koitofobie: Strach ze sexu skutečně existuje. Jak se projevuje?

Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.
koitofobie
Koitofobie není jen obyčejné znechucení, je to silná panika ze sexuálního aktu.

11. 05. 2022

Už jste někdy slyšeli termín koitofobie? Nejspíš ne a pro mnoho lidí bude tento pojem jednou velkou neznámou. Většina z nás si zřejmě neumí představit, že by si měla dobrovolně odpírat sex, natož z něho mít fobii. Lidé, kteří trpí koitofobií, si zase neumí představit, že by se mu měli oddávat dobrovolně, natož si ho užívat.

Jsou to dvě strany mince, dva různé světy, které pro sebe nenachází pochopení. Věc, která někomu přijde naprosto normální, se jinému zcela příčí.

Co je to koitofobie?

Pojem koitofobie lze popsat jako abnormální a přetrvávající strach ze sexuálního styku. Lidé trpící koitofobií zažívají nepřiměřenou úzkost , protože jsou přesvědčeni o tom, že při pohlavním styku nějakým způsobem selhávají. Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá „genofobie“ či „erotofobie“. Je to už víc než pouhá nechuť nebo odpor.

koitofobie
Strach ze sexu nebo sexuální intimity se také nazývá genofobie či erotofobie.

Je to dokonce stav, který může způsobit intenzivní strach nebo paniku při pokusu o sexuální intimitu. U některých lidí může tyto pocity vyvolat i pouhé pomyšlení na milování.

Jak se projevuje?

Ještě před chvílí jste možná ani nevěděli, že nějaká fobie ze sexu vůbec existuje, natož abyste věděli, jak se projevuje. Koitofobie zahrnuje výraznější reakci, než že se vám prostě něco nelíbí nebo se něčeho bojíte. Strach ze sexu zahrnuje silný strach nebo úzkost. Způsobuje fyzické a psychické reakce, které obvykle narušují normální fungování.

Mezi typické příznaky patří:

  • okamžitý pocit strachu, úzkosti a paniky
  • vyhýbání se situaci, která vyvolává reakci strachu
  • pochopení, že strach je extrémní, ale zároveň neschopnost jej minimalizovat
  • nevolnost, závratě, potíže s dýcháním, bušení srdce nebo pocení

Ke koitofobii se mohou pojit další fobie

Existují další fobie související s genofobií, které se mohou objevit současně. Pokud jedinec trpí vícero fobiemi naráz, může u něho docházet k o dost silnějším reakcím a příznakům. Koitofobie se bohužel velmi často objevuje také s:

  • heterofobií čili strachem z opačného pohlaví
  • gymnofobií neboli strachem z nahoty
  • nosofobií čili strachem z onemocnění nebo přenosu virů
  • haphefobií neboli strachem z doteku
  • tokofobií čili strachem z těhotenství
K TÉMATU  10 komplimentů, které muži nechtějí od svých partnerek slyšet

Osoba může mít také obecný strach nebo úzkost z toho, že bude emocionálně blízko s jinou osobou. 

Proč fobie z milování vzniká?

To se bohužel dost přesně neví. Není vždy jasné, co způsobuje fobie, dokonce ani specifické fobie. U každého to může být něco jiného. Zatímco u někoho je důvod viditelný, u jiného se často musí pátrat po příčině, která strach ze sexu vyvolává.

násilí
Sexuální zneužívání nebo znásilnění je jednou z nejčastějších příčin negativního přístupu k intimitě.

Pokud existuje konkrétní zdroj, je důležité ho nejprve léčit. Různé příčiny koitofobie mohou zahrnovat fyzické nebo emocionální problémy.

Znásilnění a zneužívání

Sexuální zneužívání může způsobit posttraumatickou stresovou poruchu neboli PTSD. Tato zkušenost může ovlivnit způsob, jakým vnímáte intimitu nebo sex. Může také ovlivnit sexuální funkce. I když ne u každého, kdo zažil zneužívání nebo znásilnění, se rozvine PTSD nebo strach ze sexu či intimity, tyto věci mohou být součástí strachu.

Strach z podání nízkého sexuálního výkonu

Někteří lidé jsou nervózní z toho, zda jsou v posteli „dobří“. To může způsobit intenzivní psychické nepohodlí, což je vede k tomu, že se ze strachu ze zesměšnění nebo špatného výkonu úplně vyhýbají sexuální intimitě.

Vaginismus

Vaginismus je stav, kdy se svaly pochvy nedobrovolně sevřou při pokusu o vaginální průnik. To může způsobit bolest nebo dokonce znemožnit pohlavní styk. Vaginismus však může překážet také při zavádění tamponu. Není divu, že taková silná a konzistentní bolest dovede člověka ke strachu ze sexuální intimity.

Tělesný stud a dysmorfie

Stydět se za své tělo může negativně ovlivnit sexuální uspokojení a způsobit úzkost. Někteří jedinci s těžkým tělesným studem nebo dysmorfií, což je stav, kdy na své tělo pohlížíte jako na vadné, ačkoli pro jiné lidi vypadá normálně, se mohou sexuální intimitě vyhýbat nebo se jí úplně obávat kvůli nedostatku potěšení a intenzivního studu, který jim přináší.

K TÉMATU  Věci, které zaručeně dělat po ránu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

4 nejčastější fóbie, kterými trpí ženy

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Bez bezmezné důvěry žádný vztah fungovat nebude. Alespoň ne dlouhodobě. Jak to ale udělat tak, abyste si s partnerem takové silné pouto vypěstovala?
Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Současná komplikovaná doba COVIDU-19 přinesla s sebou mnohé změny, se kterými se musíme ve svých životech poprat. Jednou z těchto změn je i karanténa. Obzvláště náročná je v případě rodin s dětmi. Přinášíme vám několik tipů, jak děti během karantény zabavit.
V kostele Sv. Zdislavy v Prostřední Bečvě se dnes konalo poslední rozloučení s Helenou Zeťovou, ikonou české hudební scény, která zemřela 20. prosince 2024 ve věku 44 let. Událost přilákala nejen rodinu a přátele, ale také řadu známých osobností.
Single Vánoce. Také máte pocit, že o Vánocích jsou singles něco jako zvláštní druh? Všichni kolem mají pocit, že vás musí začlenit do společného veselí. Zvláště citlivý je Štědrý den. Ovšem ne vždy musí být taková snaha příjemná. Jak to přečkat se ctí a užít si to?
Vánoce se blíží a s nimi i stres z nákupu dárků. Pro mnoho rodin s omezeným rozpočtem může být toto období finančně náročné. Nebojte se, s několika chytrými tipy můžete ušetřit a zároveň potěšit své blízké krásnými dárky, aniž byste se zadlužili.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!
Také umýváte okna léta páně stejně? Máte své vyzkoušené metody, na které nedáte dopustit? Podívali jsme se za vás a vyzkoušeli, co nového lze na trhu najít. Umí toho technologie více než poctivá lidská ruka? Jak probíhal úklid oken?
Máte pocit, že vy nebo někdo ve vašem okolí tráví v práci mnohem víc času, než je zdravé? Je pro vás práce na prvním místě a to jediné, o čem dokážete mluvit, jsou pracovní záležitosti? Možná vás dostihl workoholismus, který dnes není nic výjimečného. V době, kdy lidé chtějí především uspět, něco dokázat a být bohatými se workoholismu poměrně daří. Lidé kladou profesní život na první příčku žebříčku priorit, rodinné záležitosti se odsouvají na neurčito. Jen málokdo si ale uvědomuje, že trpět workoholismem je špatně.

Výběr článků

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Neustálé pochybnosti o sobě. Kritika své postavy, kritika svého chování. Nedůvěra v dosažení stanovených cílů... Poznává se v tomto některá z vás? Přály byste si, ženy, mít se více rády? V dnešním článku si povíme, jak na to! Jak se mít ráda, jak zlepšit své sebevědomí a jak zkrátka zazářit!
Víkendové finále 13. řady StarDance ...když hvězdy tančí přineslo očekávaný souboj tří párů, který vyúzdil triumfem Oskara Hese a Kateřiny Bartuněk Hrstkové. Tento ikonický taneční projekt, který pravidelně přitahuje miliony diváků, opět předvedl dechberoucí choreografie a emotivní příběhy na parketu.

Nepřehlédněte

Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek