Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Čtivo na dlouhé zimní večery. 10 knih, které vás nenechají chladnými

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
večery
Díky knihám můžete prožít cokoliv na světě. (foto: 123RF)

03. 02. 2022

Poupátka (Hana D. Lehečková)

Nezačínáme příliš zlehka, ale jestli nějaká kniha vyplní zimní večery, pak tahle. Je o vážném tématu, ale čte se kupodivu neskutečně lehce. Hlavní hrdince je jedenáct let a miluje školní divadlo. A především se zhlédla v muži, který tento kroužek vede. Problém je ovšem v tom, že už léta je veřejným tajemstvím, že onen vedoucí divadelního kroužku sexuálně zneužívá nezletilé dívky. Někdy budete při čtení nechápavě kroutit hlavou, jak je možné, že dospělí nezasáhnou. Jindy vám bude smutno z toho, jak dospívající dívky rychle přicházejí o své iluze, sny i plány.

Mráz (Bernard Minier)

Z téhle knihy vám skutečně bude běhat mráz po zádech. Příběh se odehrává ve francouzských Pyrenejích a hlavní postavou je Martin Servaz, čtyřicetiletý kriminalista, který se nikdy nesetkal s tak brutální vraždou, jakou musí řešit nyní. Jenže to není tak obyčejná vražda, mnohé nesedí, a to, co do sebe zapadá, ve skutečnosti sedí jen zdánlivě. Ne nadarmo se o knize říká, že to je jeden z nejlepších thrillerů-detektivek, který kdy byl napsán. Strašidelné zločiny se střídají s mrazivou atmosférou a věřte, že až do konce absolutně netušíte, jak to všechno dopadne.

Queenie (Candice Carty-Williams)

Kniha sice představuje hrdinku jménem Queenie, ale na růžích ustláno rozhodně nemá. Potýká se s každodenními problémy souvisejícími nejenom s její barvou kůže, ale také s tím, co běžně řeší každá žena po dvacátém roku života. Chce si udržet dobrou práci a mít po svém boku někoho, kdo ji bude milovat. Queenie však obojí ztrácí a své trable řeší sexem s každým mužem, který jí zkříží cestu. Později se začne utápět v depresích a panických atakách. A cesta z tohoto tmavého tunelu je v nedohlednu. Romantické drama na zimní večery jako dělané.

Uranova (Lenka Elbe)

Píše se rok 1968 a Angličanka Angela se chystá do Československa, aby navštívila své příbuzné. Nikdy se však s nimi nesetká. Jen co překročí hranice Československa, doslova a do písmene se pod ní propadne zem a navždy zmizí v útrobách dolů v Jáchymově. Její snoubenec Henry se o mnoho let později, kdy už je ženatý a v důchodovém věku, vypořádá s minulostí tak, jak mu poradil jeho doktor. Musí se vydat na místo, kde jeho Angela zahynula a pořádně, z plna hrdla si zakřičet. Sice se mu nechce, ale nakonec do Československa i se svou manželkou odjíždí.

Jen po pár dnech pobytu v lázeňském městečku zjišťuje, že se tu dějí skutečně prapodivné věci. Jak to, že hodinky, které Angele před smrtí daroval, nosí úplně cizí člověk? A kdo je žena-lékařka, která pracuje v lázeňském hotelu, v němž je ubytovaný, a do níž se postupně zamilovává? Tato kniha vás na dlouhé a nevlídné zimní večery určitě zabaví.

Zvrácený osud (Tung Si)

Wang Chuaj má vskutku bídný osud. Žije na venkově, a aby se mohl každý den s manželkou a synem najíst, málem se udře k smrti. Pro svého syna chce ale lepší osud, a proto se s ním vydá do čínského velkoměsta, které v posledních letech zažívá obrovský rozmach. Wang Chuaj se snaží dostat svého syna na univerzitu, aby mu zajistil vzdělání, které on nemá a je schopný za to položit svůj život. Leč ani jeho synovi nebylo dáno do vínku příliš štěstí, respektive mu nebylo dáno vůbec žádné. Kniha popisuje hlavního hrdinu, který se potácí z bláta do louže, a aby toho nebylo málo, stane se otcem. A stejně jako jeho otec, i on je ochotný položit život za svého syna. Tohle je příběh o cestě za štěstím, která se odehrává v době, kdy v Číně bují obrovská korupce a bezpráví.

kniha
Vezměte si knížku a pohodlně se usaďte. (foto: 123RF)

Imaginární přítel (Stephen Chbosky)

Také se rády nejen v chladné zimní večery pohroužíte do příběhů, které představují kombinaci hororu, romantiky, tajemna a nadpřirozena? Tahle knížka je pořádná bichle, ale jakmile jednou začnete číst, nedokážete přestat. Christopher je malý chlapec, který se se svou matkou přestěhuje do města, které obestírá jedno velké tajemství. Realita se tu prolíná s děsivým imaginárním světem.  V tomto světě existuje zlo, které nikdy nemělo spatřit světlo světa a chce ovládnout všechny obyvatele malého městečka. Jakmile začnete slyšet hlasy, které nepatří vám, ani nikomu, kdo se poblíž vás zrovna nachází, víte, že je něco špatně. U téhle knihy rozhodně neusnete, a pokud ano, budou se vám zdát skutečně děsivé sny.

K TÉMATU  Vaření v jednom hrnci. Recepty na jídla, která připravíte s využitím jediné nádoby

Kde zpívají raci (Delia Owens)

Příroda Severní Karolíny je naprosto úchvatná. Ale také drsná. Ne však pro dívku jménem Kya, která v místních bažinách žije odmalička a vyzná se v nich lépe než kdo jiný. Pozná každou rostlinu i každého živočicha. Nic jiného jí ani nezbývá. Když se totiž jednou ráno probudí, je pryč její matka i sourozenci. Zůstává jen sama s otcem, který ji ale tyranizuje. Nic pro něj neznamená a tak se dospívající dívka o sebe musí postarat sama.

Mezi lidi do města raději vůbec nechodí, a když přece jen musí, aby směnila cokoliv, co uloví nebo vyrobí, za jídlo, dívají se na ni lidé skrz prsty. Až na chlapce jménem Tate, do nějž se zamiluje. Jejich láska je vzájemná, ale on brzy odjíždí studovat daleko od svého rodného domova. Sice si vzájemně slíbí, že na sebe počkají, jenže Tate svůj slib nesplní. O pár let později se Kya zamiluje do charismatického mladíka Chase Andrewse, nejlepšího místního sportovce. A když je jednoho dne jeho tělo nalezeno v bažině, všichni mají jasno o tom, kdo to udělal. Ne, tohle ale není detektivka ani thriller. Je to nádherná kniha o snech a touhách, o přírodě a hlavně o lásce k přírodě.

Cesta kolem světa v 80 vlacích (Monisha Rajesh)

Že nemůžete cestovat? Nebo na cestování nemáte peníze? To vůbec nevadí. Monisha Rajesh, britská novinářka, cestuje za vás, a své zápisky z cest píše tak živou a čtivou formou, že vás doslova strhne. Během šesti měsíců procestovala osmdesáti vlaky osmdesát tři tisíc kilometrů. Provede vás Kazachstánem, Ruskem, Mongolskem, Thajskem, Malajsií, Japonskem, Kanadou, Amerikou i Čínou. V každé zemi je něco, co stojí za to poznat, dozvědět se o tom víc. A Rajesh má neuvěřitelný talent to něco vyzdvihnout a čtenáři o tom poreferovat. Jakmile s ní nasednete do Orient Expressu, budete si myslet, že jste tam s ní a že i vy tímto legendárním vlakem cestujete.

K TÉMATU  5 nejlepších katastrofických filmů podle skutečných událostí

Cesty k Šumavě (Ondřej Fibich)

Ondřej Fibich je disident, kterému před sametovou revolucí nebylo dovoleno psát ani publikovat. Přesto se mu dařilo vydávat v samizdatu. A po revoluci se konečně svému řemeslu, které ovládal ze všeho nejlíp, mohl věnovat naplno. Nejraději psal knihy pro děti a texty o přírodě. V této knize kloubí své dva největší zájmy, lásku k šumavské přírodě a také k báchorkám, pověstem a mýtům, které tento kraj od nepaměti provázejí. Je to nádherná velkoformátová kniha plná nejen zajímavých textů, které jsou doplněny o texty písní, ale i fotografií, takže poskytne na zimní večery spoustu zajímavého čtení. Máte i vy rádi přírodu? Třeba právě tu šumavskou? Tahle knížka by vám v knihovně určitě neměla chybět.

Věci, na které nastal čas (Petra Soukupová)

Kdysi dávno se měli rádi. Ne, nikdy to nebyla ta horoucí, spalující vášeň, která většinu nových lásek provází, ale zkrátka k sobě měli blízko a rozhodli se vzít a zplodit spolu děti. V jednu chvíli se ale mezi nimi všechno změní. Po sedmnácti letech vztahu přece nemůže být nic tak, jak to bývávalo. Už je to jen manželská rutina. Alice se stará o domácnost a děti, Richard chce mít klid a místo výchovy svých dětí nebo běžného úklidu si dá sklenku vína, nebo se jede projet na kole. Zároveň je pro něj ale nesmírně důležité, aby domácnost i děti měly pevný řád.

Kája a Lola ovšem trpí spolu s rodiči. Ti je nevnímají a jenom rozkazují. Co doopravdy jejich malé děti chtějí, je nezajímá. Má vůbec cenu tohle manželství zachraňovat? Petra Soukupová je mistryní ve tvorbě zápletek týkajících se mezilidských vztahů. Píše jasně, stručně a bez zbytečných odboček a rozvitých vět. O to jsou její díla realističtější a tato kniha jakbysmet. Najdeme se v nich všechny a donutí nás zamyslet se nad tím, jak žijeme my samy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Kariéra se nenakopne sama, musíte tomu jít naproti

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?
Pokud sledujete televizní pořady, pak jistě znáte reklamní spot, ve kterém se hádá, jestli daný člověk trpí lupy nebo seboreou. V obou případech mluvíme o problémech, které umí člověka potrápit. A v obou případech mluvíme o potíži, která se projevuje svěděním pokožky hlavy. Že vás taky svědění pokožky trápí? Pak je načase zjistit, jestli je vaším problémem právě seborea nebo klasické lupy.
Ten pocit, když na pásu ne a ne se objevit vaše zavazadlo. Nepotěší nikoho. A dokáže zkazit třeba i celou dovolenou. Každý rok se ztratí až 25 milionů kufrů. Co máte dělat, když se tato nepříjemná situace stane vám?
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Ztráta blízkého člověka je jednou z nejbolestivějších životních zkušeností. Bezprostředně po úmrtí vámi může zmítat zmatek, chaos a šok. Nebudete tomu věřit. Přichází velký žal a truchlení. Je možné se s tím vůbec vyrovnat? A jak? Co přesně dělat a kdy?
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Za sny - tak se jmenuje nová audiokniha, kterou načetl zpěvák Richard Krajčo společně se svou manželkou - autorkou knihy, režisérkou a scenáristkou - Karin Krajčo Babinskou. Čtyřy a půl hodiny poslechu bude stát za to. Proč zná knihu zpěvák nazpaměť a jak souvisí s jeho písní Zůstaň se mnou?
V letní období někdy dostává smartphone zabrat. Na vaší dovolené musí telefon přečkat mnohem náročnější podmínky. Přečtěte si následující tipy a připravte svůj telefon i na tu nejdobrodružnější dovolenou.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Pokud ani nevíte, co to je, nemusíte si s tím vůbec lámat hlavu. Pravdou totiž je, že cascara byla ještě donedávna v celé Evropské unii zakázaná, respektive bylo zakázáno ji prodávat. Přitom jde o velmi zajímavou surovinu, která se používá nejenom při přípravě nápojů, ale například také moučníků.

Výběr článků

Když Karel Gott zemřel, byla to doslova národní tragédie. Mnoho lidí ukázalo velkou vlnu solidarity, která spočívala jak ve velkém množství vzkazů, které dostávala manželka Ivana.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Všude, kam se podíváme, vidíme nejrůznější způsoby stravování. Mezi ně samozřejmě patří krátkodobé diety jako takové, ale stejně tak trvalé formy, které už představují určitý životní styl. A právě mezi ně nepochybně patří stravování podle ročních období. V čem spočívá a má vůbec smysl?

Nepřehlédněte

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek