Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
zdroj: 123RF.com

29. 03. 2019

Nedáme na to, co chce okolí a jedno dítě je naše rozhodnutí

Mnoho párů se rozhodne pouze pro jedno dítě. Často jsou to ty, kde si žena dlouho budovala kariéru a dítě počala později. Nebo prostě neměla to štěstí, aby potkala včas toho pravého. Další možností je, že se brzy po narození jednoho dítěte rozvedla a další partner již nepřišel. Je samozřejmé, že pokud se první dítě narodí ženě, která se blíží čtyřicítce, další dítě již pár většinou neplánuje. Jak čas běží, fyzické síly ubývají a vstávat několik let před padesátkou k miminku je mnohem náročnější, než ve třiceti k více dětem.

Čím více dětí máte, tím větší je šance na spokojené stáří

Jeden chytrý citát říká, že dítě máte jen půjčené, a když vyroste, musíte ho nechat jít žít si svůj život. Psycholožka Alice Vondrová k tomu dodává: „Když rodiče splní svou roli, z dítěte vychovají dospělého a samostatného člověka. To by měl být cíl každého rodiče. I ze sobeckých důvodů. Protože jednou přijde čas, kdy se role otočí a oni budou ve stáří potřebovat oporu a pomoc svých dospělých dětí. A té by se rozhodně od rozmazlených a nesamostatných nezralců nedočkali.“

Malá porodnost. Kdo za to může?

Celkové demografické údaje udávají pokles porodnosti, a to nejen ve vyspělých zemích Evropy, Asie nebo Severní Ameriky. V České republice jsou stále nejčastější rodiny se dvěma dětmi. Přesto narůstá počet bezdětných žen či párů. V různých zemích se snaží podpořit porodnost někdy až výstředními způsoby, nicméně trend posunu plození dětí do pozdějšího věku a méně dětí na jednu ženu se zatím nezastavil.

Mnohonásobní rodiče jsou pro společnost divní

Ještě v období před zhruba sto lety nebyly výjimkou rodiny s šesti a více dětmi. Dnes, pokud rodina má více než tři děti, často pociťuje z okolí údiv nebo nepochopení. Někteří lidé to vnímají tak, že matka není dostatečně inteligentní a „stačí“ jí mít děti. Že se nezaměřuje na svou kariéru. Nebo za tím lidé hledají náboženské důvody či možnost nároku na vyšší sociální dávky.

K TÉMATU  Jak mu šetrně sdělit, že chci dítě? Prozkoumejte terén a hlavně žádné podrazy

Není to ale pravda. Většina rodičů z mnohodětných manželství, pokud pomineme rodičovskou dovolenou, chodí do zaměstnání. Ženy si často nenechají vzít svou profesi či kariéru. A ne každé takové manželství se opírá o náboženské vyznání. Možná by se vysocí manažeři divili, jak dobrou manažerskou školou je právě více dětí v rodině.

Vícečlenné rodiny drží více spolu

Přesto, že rodiče čtyř a více dětí při dotazování uvádějí, že organizace rodiny je velmi náročná, většina z nich by stejný počet dětí volila znovu. Považují za mnohem důležitější pro své děti mít více sourozenců, společně si hrát, trávit čas a také budovat rodinné rituály a navzájem si pomáhat. Děti se učí od rodičů a sourozenců, ale zároveň i rodiče se učí od vlastních dětí. Faktem také zůstává, že u větších rodin často přetrvává mnohem větší rodinná soudržnost do dalších generací.

Ještě pár statistik. Jak je to s porodností u nás?

Jestli vás zajímají statistiky, přinášíme data z Českého statistického úřadu. Ty popisují, že trend v počtu porodů prakticky kopíroval vývoj počtu narozených dětí. Mezi roky 2005 až 2008 počet porodů narostl ze 100 546 na 117 429. Pak přišel určitý pokles. Konkrétně na 106 921 v roce 2011: Pak se opět začala porodnost zvyšovat až na 109 519, kterých dosáhla v roce 2015.

Vícečetné porody stoupaly do roku 2015

Celkový podíl vícečetných porodů měl v rozmezí let 2005 až 2010 spíše rostoucí tendenci, když se zvýšil z 1,93 % na 2,14 %. Absolutní většinu z nich (přes 99 %) tvořily porody dvojčat, zbytek byly porody trojčat kromě jednoho případu paterčat z roku 2013. Ve srovnání s počátkem 90. let 20. století (zhruba 1% podíl vícečetných porodů) došlo k výraznému zvýšení zastoupení vícečetných porodů, které souvisí zejména s vyšším podílem porodů z umělého oplodnění a také s vyšším průměrným věkem ženy při narození dítěte. V posledních letech však dochází opět k podstatnému snižování podílu vícečetných porodů až na 1,49 % v roce 2015. Stojí za ním pravděpodobně částečně i legislativa. Ta totiž motivuje ženy k rozhodnutí, že si nechají přenést pouze jedno embryo při umělém oplodnění.

K TÉMATU  Káva a pes: Co se stane s mazlíčkem, když si „lokne" hořkého nápoje

Co  na to říkáte vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hot jóga není bikram jóga. Mezi těmito jógovými praktikami je několik rozdílů, mnohé ale naopak mají společné. Proč hot či bikram jógu zkusit? Důvodů máte mnoho.
Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.
Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Šnečí sliz můžeme stále častěji vidět jako součást drahých kosmetických přípravků. Než se stal trendem pro podporu krásy, byl ve starověkém Řecku lékem na záněty. Mnoho žen o něm ještě neslyšelo a některé na něj jen nevěřícně koukají v obchodních regálech. Představíme si, co to šnečí sliz je a jaké má potenciální přínosy.

Výběr článků

Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Koronavirus decimuje naši populaci ve velkém. Denně se zveřejňují statistiky nakažených, vyléčených i těch, kteří svůj boj prohráli. Kromě jeho negativních dopadů na tělo se také stále častěji mluví o vlivu na psychiku. Čím déle pandemie a s ní spojené zákazy platí, tím více lidí upadá do deprese a zažívá stavy úzkosti.

Nepřehlédněte

Vánoce mají jedinečnou atmosféru, kterou miluje snad každý. Zdokonalte ji podle vašeho vkusu! Vánoční dekorace promění váš domov v kouzelnou pohádku. Zkuste to letos trochu jinak!
Kdo nemá sociální sítě, jako by nebyl. Poví vám jistě každý, když mu s radostí oznámíte, že nejste majitelem žádného profilu na takových platformách. V současné době mluvíme o velmi důležitém pomocníkovi každého úspěšného podniku. Je to fantastický marketingový nástroj a základ toho, že budete v kontaktu s rodinou i přáteli. Pojďme si více do hloubky rozebrat, proč to už bez sociálních sítí nejde.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek