Sobota , 11. 05. 2024

Svatava

Jarní detoxikace organismu: Jak na orgánovou očistu?

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
detoxikace
Probuďte po zimě své tělo. (foto: 123RF)

24. 03. 2022

24. 03. 2022

O možnostech jarní detoxikace jste už určitě četli mnoho. Existuje spousta variant, jak tělo očistit od všeho, co by v něm být nemělo. Tentokrát se ale mrkneme na očistu organismu trochu z jiného pohledu, a to ve smyslu podpory důležitých orgánů s vylučovacími schopnostmi. Právě ty se totiž výrazně podílí na přirozené detoxikaci organismu a správné funkci metabolismu. Pokud tedy vhodnou cestou podpoříte jednotlivé orgány, naberou dostatek síly na to, aby z vašeho těla vyloučily přebytečný odpad a zajistily celému organismu tu správnou harmonii. A přesně o to v rámci jarní detoxikace jde. Jak tedy na to?

Obecná příručka se vždycky hodí

Opakování je matkou moudrosti. Ještě než probereme, jak s jednotlivými orgány pracovat, je vhodné si shrnout pravidla účinné detoxikace. V rámci očisty se určitě vyhýbejte škodlivým látkám (alkoholu, kouření a podobně). Stejně tak tučným, smaženým, sladkým a chemicky upraveným jídlům. Dodržujte i poctivý pitný režim. Samozřejmostí by měla být také pravidelná pohybová aktivita a dostatek spánku. Proč je tohle důležité si připomenout, je jednoduché.

U každého orgánu uvidíte seznam potravin či bylinek, které jsou pro jeho podporu opravdu významné. Spolu s nimi a zdravě vypadajícím jídelníčkem pak vytvoříte přirozeně detoxikační stravu bez nutnosti podpůrných přípravků či půstu. Neznamená to ale, že když během dne podpoříte svá játra třeba citrónovou šťávou, tak si večer můžete s klídečkem dopřát dvojku vína. Snažte se proto dodržovat obecný manuál jarní detoxikace, ke které přidejte ty správné potraviny či bylinky pro podporu konkrétních orgánů.

Játra

Játra jsou mocným orgánem, který úžasně čistí i filtruje krev a mění škodlivé chemikálie v látky, které tělo snadněji vyloučí. Kromě těch špatných látek metabolizuje pochopitelně i ty dobré. Aby játra ve své činnosti mohla pokračovat a pracovat na očistě organismu, je vhodné se zaměřit na detoxikaci jater s pomocí hořkých jídel či potravin. Ty podporují produkci vnitřních antioxidantů v těle, zejména glutathionu.

Součástí jaterní očisty by měly být:

Zelí, brokolice, česnek, řepa, saláty, zelená jablka, citronová šťáva, hořké bylinky (pampeliška, žlutý dok), olivový olej, čekanka, mořské řasy, kapusta, ostropestřec mariánský či kurkuma.

K TÉMATU  Klára Kolouchová je první Češka, která zdolala vrchol hory K2. Její příběh teď natočí Jana Počtová

Ledviny

Úlohou obou ledvin je odstraňovat různé odpadní látky, které se tvoří v těle při zpracování potravin či práci svalů. Odstraňují také přebytečnou vodu, kterou přefiltrují do moči. Pro podporu jarní detoxikace je nutné vypít alespoň 2 litry vody denně. Vhodná je také konzumace zeleniny. Dále bylinek i čajů, které působí slabě diureticky, čímž podporují detoxikaci ledvin, aniž by jejich činnost vyvedly z rovnováhy. Zatímco některé potraviny ledviny spíše proplachují, další působí jako skvělé ledvinové tonikum, které vyplavuje přebytečné toxiny a zabraňuje hromadění bakterií.

detoxikace
Strava by v době jarní detoxikace měla být pestrá. (foto: 123RF)

Součástí ledvinové očisty by měly být:

Voda, petržel, koriandr, zelený čaj, kopřiva, vojtěška, brusinky, jalovcové bobule, zlatobýl, stračka révolistá, libeček, bříza, lichořeřišnice, šípek, jahodník, kopřiva, klikva a další.

Plíce

Plíce jsou orgánem, který je zodpovědný za filtrování oxidu uhličitého, výparů, plísní, alergenů i vzduchem přenášených toxinů. Dokáží se samy o sobě čistit za pomocí hlubokých nádechů a výdechů. Pro jejich správnou činnost je také důležitý zdravý spánek bez spánkové apnoe či nadměrného chrápání. Pro podporu funkce plic je vhodné dýchání slaného vzduchu (tak buď šup na pláž, nebo pro himalájskou solnou dýmku). Zatímco pro detoxikaci jsou nejlepší potraviny s pikantní/štiplavou chutí a kluzkou texturou. 

Součástí plicní očisty by měly být:

Černé semínko, hořčice, tuřín, ředkev, wasabi, kajenský pepř, hrozny, ananas, celer, mrkev, chlorella, oregano, lékořice, eukalyptus, máta a další.

Lymfa

Lymfatický systém úzce spolupracuje s krevním oběhem a spolu s ním odstraňuje z oběhu vedlejší produkty infekce, stejně tak bakterie, viry a další patogeny. Lymfatické uzliny se nacházejí v řetězcích po celém mozku i těle. Pokud zrovna odstraňují z těla infekci a toxiny, mohou být citlivé a oteklé.

Pro podporu lymfy je důležitý zejména pohyb, stimulovat jej však můžete i kardiovaskulárním cvičením, masáží prsou a pocením. Podle odborníků je pro dobrý pohyb lymfy vhodné pravidelně poklepávat na brzlík, který se nachází za hrudní kostí. Pro detoxikaci lymfy je ideální jemné masírování jemným kartáčkem nebo mořskou houbou, případně také krouživým čistěním pokožky od chodidel nahoru k srdci a od krku a konečků prstů až k srdci.

detoxikace
Co zvolíte? (foto: 123RF)

Součástí plicní očisty by měly být:

Zázvor, kurkuma, mandarinky, pomeranče, limetka, citron, grapefruit, mořské řasy, česnek, echinacea, kozinec blanitý, vodilka kanadská, měsíček lékařský, pampeliška, kopřiva, bříza a další.

K TÉMATU  Jak začít se zdravými návyky (a udržet si je)

Tlusté střevo

Také tlusté střevo dokáže vyloučit odpadní látky, aniž by byly recirkulovány do krevního řečiště. A aby se tělo takových toxinů zbavilo, je zapotřebí se pravidelně vyprazdňovat. V tlustém střevě ale sídlí i ochranné bakterie, které tvoří ekosystém těla, takzvaný mikrobiom. Pro pravidelný a správný odchod stolice je vhodné zvýšení příjmu rozpustné i nerozpustné vlákniny, vody, probiotik, jedlého bentonitového jílu či jemných bylinných nebo solných laxativ.

Součástí plicní očisty by měly být:

Čočka, fazole, chia semínka, ovesné vločky, lakto-fermentované potraviny (jablečný ocet, kysané zelí, kimchi), kořenová zelenina (batáty, řepa, tuřín), cibule, česnek, jablka, psyllium, aloe vera, pampeliška a další. 

Kůže

V rámci jarní detoxikace se o ní mluví mnohem méně, než o jejích orgánových parťácích, nicméně i ona je pro správnou očistu těla naprosto důležitá. Její rolí je samozřejmě detoxikace ve formě vypocení škodlivin. I pokožka dokáže absorbovat odpad a poté jej uvolnit prostřednictvím slaného potu nebo teplotou.

Ačkoli odborníci neznají všechny odpadní látky, které se vstřebávají nebo uvolňují z kůže, jedno je jisté. Je to nás největší živý orgán, který vyměňuje kyslík a odpad. Pokožce velmi prospívá zejména cvičení, čištění pokožky, koupele s epsomskou solí i saunování. Také je podstatný pitný režim, protože hydratace je klíčem ke zdravému pocení. 

Součástí kožní očisty by měly být:

Borůvky, fialové zelí, řepa, vlašské ořechy, slunečnicová semínka a másla, ovesné vločky, kopřiva, výhonky zeleniny, římský kmín, koriandr, kurkuma, jablka, citrusové plody, meloun a okurka.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Romantické knihy pro teplé jarní večery

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Ať už patříte mezi věčné dietářky nebo momentálně cítíte, že přišel ten správný čas shodit pár kil navíc, jistě přemýšlíte, jakou nejlepší cestou se vydat. Ve světě diet se objevuje řada možností, jak dosáhnout vytouženého cíle.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Znáte ji určitě všichni a mnozí ji máte i doma. Aloe vera, u nás velice zdomácnělý sukulent, který má mimořádné účinky na lidské zdraví a v medicíně se již dlouho využívá jak vnitřně, tak také k vnějšímu ošetření kůže.
Suchý únor se těší čím dál větší popularitě. Zatímco v zahraničí jede spíš ”dry january”, už proto že navazuje skvěle na novoroční předsevzetí, my Češi jsme spíš pro ten kratší měsíc bez alkoholu. I tak ty čtyři střízlivé týdny nemusí být žádná pruda, když si je zpříjemníte mocktaily.
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Jaro je ideální doba pro detoxikaci těla i mysli, obnovu energie a restart. V tomto článku přinášíme tipy, jak efektivně očistit organismus od nahromaděných toxínů a zároveň posílit psychickou pohodu. Nabídneme návody na zdravou stravu, doplněnou o cvičení a meditační techniky, které pomohou obnovit rovnováhu a vitalitu. Poradíme, jak se zbavit stresu a negativních myšlenek, abyste se mohli těšit z nové energie a optimismu, které jaro přináší.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.
Milování s partnerem už tak trochu není, co bývalo? Vezměte otěže do svých rukou a navraťte do vztahu ztracenou vášeň. Jak? Přece s pomocí špenátu, jablek a ovesných vloček! To jsou ty správné prostředky, které mohou oživit vaše libido.

Výběr článků

Zvlášť v přechodných obdobích typu jaro a podzim to na ulicích vypadá velmi pestře. Někdo má i přes podzimní období ještě dnes kraťasy a sandály, zatímco jiný už obléká péřovku a kulicha. Co je zdravější? Jaké oblečení zvolit v přechodném období?
Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?

Nepřehlédněte

Máte ráda ty večery, kdy si sednete s lahvinkou vína, přidáte nějakou dobrotu a pustíte si pořádný doják, u něhož si můžete pobrečet dojetím, aniž by vás někdo viděl? A co je ještě lepší, tak film, který je založen na skutečné události! Vybrali jsme pro vás ty nejdojemnější kousky, které nenechají jedno oko suché!
Modelace prsou představuje chirurgický zákrok, jehož účelem je změnit tvar prsou. Nejčastěji jde o zvednutí prsou, jejich zpevnění, a případně lze operaci kombinovat s vložením implantátů pro zvětšení prsou. Jde o zákrok, který může ženám pomoci nabýt zpět ztracené sebevědomí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek