Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Jak se bránit agresivnímu chování

Agresivita zahrnuje komplex jednání, které patří do lidské společnosti. Nelze ji ze života vyloučit, protože má nejen své negativní, ale také pozitivní stránky. Pomáhá nám přežít i překonat různé překážky. Pokud se však projevuje ve formě destrukce a násilí, do společnosti nepatří.
jak se bráni agresivnímu chování
Agresivní chování se projevuje stále více i u žen. (foto: 123RF)

23. 04. 2021

Co vše patří k agresi

Jak se bránit agresivnímu chování a jak vlastně vypadá? Častým projevem agrese je šikana. Šikanování je všudypřítomné a může nás doprovázet celý život. Začíná v rodině, ve školce, pokračuje na všech úrovních školního vzdělávání, v zájmových skupinách, v zaměstnání, v partnerských vztazích a končí třeba týráním seniorů.

Jednou z forem šikany je mobbing. Jde o systematické intrikování, pomluvy či zlomyslné jednání na pracovišti, jehož cílem je poškodit druhého. Podobný je i bossing, jen s tím rozdílem, že jej používá vedoucí proti svému podřízenému.  

Častá je v současné době kyberšikana, využívající sociální sítě a další komunikační prostředky. Patří sem i stalking, cybergrooming (zmanipulování oběti k osobní schůzce, jejímž výsledkem má být fyzické násilí nebo sexuální zneužití), podobný je i childgrooming zaměřený na zneužití dětí.

Jak se bránit agresivnímu chování a napadení na veřejnosti

Agrese tedy může mít mnoho různých podob. Proti některým je obrana velmi těžká a neobejde se bez pomoci profesionálů. Pojďme tentokrát probrat, jak se zachovat, když vás někdo napadne na ulici.

Napadení může být slovní, fyzické, ale i kombinované. Co dělat, když půjdete po ulici a někdo po vás plivne, začne vám nadávat, bude do vás neúměrně strkat v dopravním prostředku spolu se slovním napadáním?

Než se začnete bránit, měli byste rychle zvážit případné následky. Obrana totiž musí být vždy přiměřená. Jestliže se vám zdá, že agresor je pod vlivem narkotik, chová se jako duševně nemocný, je třeba přemýšlet, zda jej svou obranou nevyprovokujete ještě více. A zda tím nebudete riskovat své zdraví. Obrana může být v takovém případě kontraproduktivní a laik těžko rozpozná, zda jednat tak či raději ustoupit.

Policie každopádně nedoporučuje brát právo do svých rukou. Pokud jste napadeni na veřejném místě, je nejlepším řešením zajistit svědky, zdokumentovat agresivní jednání a přivolat policejní hlídku.

K TÉMATU  Eva Urbaníková v rozhovoru o svém novém filmu: "Nic v životě není černobílé"

Pasivní jednání znamená vyhnout se konfliktu

Ne vždy je čas nebo vhodná doba na volání policie. Málokdy totiž násilník čeká na místě, až se dostaví hlídka. Pokud není někde poblíž, může to být problém. Právě tak se svědky. Všichni někam spěchají a zůstat stát s násilníkem bez možné obrany může znamenat krutou konfrontaci, na kterou doplatí vaše zdraví.

Pokud u vás nemá napadení fyzické následky ve formě zranění, poškození oděvu či věcech, které s sebou nesete, zvolte pasivní přístup. Ignorujte jeho jednání a rychle pospíchejte pryč. Třeba vystupte z tramvaje o stanici dřív, raději počkejte na další. Přejděte na druhý chodník. Cílem je v podstatě utéct. Když zůstanete na místě, může i pasivní přístup, jako je mlčení a nereagování, u některých agresorů vyvolat reakci ve formě dalšího napadání.

Po útěku zůstává pachuť ublížení

Když se agresivitě z nějakého důvodu na místě nepostavíte, zůstává ve vás možná pocit, že vám bylo ublíženo. Že s vámi bylo nespravedlivě jednáno. Staré přísloví „Kdo uteče, vyhraje“ je ale v tomto případě dobrou radou.

Snažte se sama sobě vysvětlit, že jste si vlastně pomohla. Zabránila jste rozvoji agresivity a možná jste si uchránila zdraví. Věnujte chvilku meditaci, pomodlete se, pusťte si oblíbenou hudbu. Věnujete se prostě své oblíbené činnosti a sama se sebou se smiřte. Ne všemu zlému, co vás ve světě potká, totiž dokážete zabránit. A kdybyste agresorovi odpověděla stejným způsobem, stal by se v podstatě agresor i z vás.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a šikana: jak pomoci svým dětem ji překonat?

Online svět vašich dětí. Jak poznat, že je na internetu vaše dítě závislé?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Všichni mluví o tom, že předehra je důležitou součástí dobrého sexu. Ale jak na tu nejlepší předehru, aby vaše žena byla úplně hotová? Protože milostná předehra přichází v různých podobách, a pro někoho může být matoucí, nebo dokonce stresující se v této změti zorientovat. Ale žádný strach, proto jsme tu my, abychom vám pomohli.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Fascinují vás příběhy lidí s všemožnými podivnými chorobami či tělesnými deformacemi? Připadáte si kvůli tomu jako lidské hyeny? Nezoufejte si, podle amerických psychologů to je naprosto normální.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Dnešní společnost často klade na ženy tlak ve smyslu partnerských vztahů, ačkoliv mnohé z nás volí cestu svobody a samostatnosti. Proč je ale tak často stigmatizováno být single, zejména když se jedná o vlastní rozhodnutí? V dnešním článku na Dámské Lize prozkoumáváme realitu života jako single ženy a zkoumáme, jak to, že jsme samy, může být prospěšné a osvobozující rozhodnutí, nikoli něco, co bychom měly vnímat jako nedostatek
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.

Výběr článků

Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek