Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
mentální anorexie
Poruchy příjmu potravy zahrnují i mentální anorexie. (foto: 123RF)

20. 09. 2021

Čím se mentální anorexie vyznačuje

Anorexii je někdy těžké identifikovat, protože svou roli hrají emoce. Někdy má člověk jen krátké období, kdy ho zaujme nějaká dieta nebo způsob stravování a nemusí se hned jednat o chorobné hubnutí. Nicméně je třeba brát v potaz, že anorexie může být smrtelná nemoc a je důležité jí včas zabránit. Mentální anorexie se vyznačuje následujícími faktory:

  • neutuchající touhou po hubeném těle,
  • chorobným strachem z obezity,
  • zkresleným vnímáním vlastního těla
  • výrazným omezením příjmu potravy.

Jaké dopady má na tělo?

Všechny výšeuvedené faktory vedou ke snižování hmotnosti, které je již pro okolí viditelné. Kromě snížené hmotnosti jsou příznaky, které anorexii provázejí, následující:

  • absence menstruace,
  • snížené libido,
  • pokles nálady až deprese,
  • poruchy spánku,
  • anemie,
  • vypadávání vlasů,
  • bolesti břicha a zácpa,
  • řídnutí kostí,
  • snížený krevní tlak a zimnice.

Výčet problémů, kterým je tělo vystaveno při takovém přílišném hubnutí nemusí být úplný. Avšak jedná se o nejčastější příznaky, které anorexii doprovázejí. Především si všímejte svého okolí a neberte na lehkou váhu svá podezření. Pravidelnější diskuze na téma stravování a vzhled těla, ale také vyslechnutí a porozumění mohou zachránit život.

Jsou vůbec nějaké předpoklady?

V zásadě se mentální anorexie vyvíjí u dívek a mladých žen, přičemž porucha obvykle začíná v dospívání. Svou klíčovou roli hrají u dívek nadměrné obavy o váhu, nicméně se spekuluje, že svou roli může hrát i určitá genetická predispozice. Nelze přehlížet ani rodinné a sociální zázemí. Mnoho pacientů patří do střední nebo vyšší socioekonomické třídy, jsou pedantští, náchylní k obsedantnímu chování a nastavují velmi vysoké standardy pro úspěch.

Jak pacient vlastně uvažuje?

Mentální anorexie může být mírná a krátkodobá, ale existují případy těžkého a neléčitelného onemocnění. Průběh je typicky takový, že většina pacientů obává, že trpí nadváhou nebo že některé části těla (třeba stehna) jsou příliš tlustá. Trvají na tom, že zhubnou, a to navzdory ujištění a varování přátel a rodiny, že jsou hubení nebo dokonce že jsou již podvyživení.

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Obavy o svou váhu se u pacienta však trvale objevují až se vyvine chorobně zkreslená představa o vlastním těle.

Pacient může:

  • studovat různé typy stravování, hledat nejméně kalorickou variantu,
  • hromadit, skrývat nebo vyhazovat jídlo,
  • omezování jídla spojit s přílišnou fyzickou aktivitou, která má sloužit ke snižování hmotnosti,
  • nebo naopak příjem potravy zmnohonásobit a skrývat následné zvracení. Daná problematika se nazývá bulimie a vyskytuje se u 30–50 % pacientů. Ostatní pacienti jednoduše omezují příjem potravy.

Jak s anorexií bojovat?

Většina procesů souvisejících s anorexií začíná především v hlavě. Proto je důležité pracovat s pacientem především v psychologické rovině a to dlouhodobě. Pacienti se mohou cítit dobře, avšak klíčem k diagnostice je identifikovat trvalé proaktivní úsilí, aby se zabránilo přibývání na váze a intenzivnímu strachu z obezity, který se s úbytkem hmotnosti nezmenšuje.

Co dělat s pokročilým stupněm anorexie?

V těžkých případech je naopak klíčové rychle nabrat zpátky úbytek hmotnosti. Při rychlém nebo silném úbytku hmotnosti, kdy je tělesná hmotnost snížena o více než 75% doporučené hodnoty, je nutné váhu okamžitě obnovit, a proto je třeba vzít v úvahu možnost hospitalizace pacienta. Jinak se pacient často léčí doma pod dohledem specialistů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Srdeční nemoci i nehody. Na co se v Česku nejčastěji umírá?

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Období prázdnin a letních dovolených je už definitivně za námi. Přestože meteorologové slibují poměrně slušný podzim, sychravé dny spolu s deštivým počasím už nedočkavě klepou na dveře. Pokud vám zbývá ještě pár dnů dovolené nebo prostě máte chuť vyrazit někam na teplem, rozhodně se vám budou hodit naše tipy na hřejivou podzimní dovolenou.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Jan Kačer, herec a režisér nové vlny českého filmu, zemřel ve věku 87 let. Smutnou zprávu potvrdila jeho dcera Adéla Kubačáková. Kačer, který začínal svou kariéru v Divadle Petra Bezruče a výrazně působil v Činoherním klubu a Národním divadle, se proslavil také jako filmový herec v dílech jako "Smrt si říká Engelchen" a "Údolí včel".
Miss krásy Kathy Zhu musela svoji korunku vrátit už následující den. Důvod je absurdní: před rokem si odmítla nasadit hidžáb. K tomu navíc zveřejnila nelichotivou statistiku o černoších. Přestože byla pravdivá, vedení soutěže jí titul okamžitě odebralo.
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
Také vám někdo v polovině vaší dovolené začne připomínat, jak se vám to krátí a že už brzy půjdete do práce? Kdyby to někdo udělal, asi byste se pěkně naštvala. Ale připomínat dětem, že brzy skončí prázdniny, připadá mnoha dospělým normální. Přitom i děti si potřebují odpočinout a ne myslet na povinnosti, které je čekají. Mají se vůbec děti o prázdninách učit?
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Rak je čtvrtým znamením horoskopu, které začíná vládnout 21. června a 22. července ho dále střídá Lev. Ale nepředbíhejme. Jedná se o vodní znamení, které je, jak název napovídá, reprezentováno rakem.
Že kondicionér svede divy jenom na hlavě? Co vás nemá! Rychlostí blesku „opraví“ ucpaný odpad, naleští kožené boty a pohodlně nahradí pěnu na holení. Ovšem pozor, dokáže vrátit do původní velikosti i sražené oblečení!
Mnoho z nás se dlouho vyhýbalo nošení bílých tenisek. A důvod je jasný – prostě se velice rychle zašpiní. Nicméně ať chceme, nebo ne, bílé tenisky jsou prostě IN, a tak se rychlostí světla dostaly do botníku prakticky každé z nás.

Výběr článků

Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Film Svatá režiséra Jiřího Stracha zaujal diváky svým silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Jiřina Bohdalová (92) v hlavní roli důchodkyně Olgy předvedla nezapomenutelný výkon, který si získal srdce publika. Vedle ní excelovala také Lenka Vlasáková (52), která ztvárnila její dceru. Diváci ocenili jak emocionální hloubku filmu, tak mistrovské herectví obou hlavních představitelek.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?

Nepřehlédněte

Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Blíží se začátek nového školního roku a pro tisíce prvňáčků i první cesta do školy. Trasa, která pohledem dospělého působí bezpečně, může ale pro dítě skrývat řadu nástrah.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek