Středa , 14. 05. 2025

Bonifác

Jak pěstovat balkónovky aneb velký přehled pravidel

Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
jak pěstovat balkonovky
Váš balkon nemusí zét prázdnotou. (foto: 123RF)

27. 05. 2021

Design a umístění balkonu

Jak pěstovat balkónovky? Na balkóně můžete pěstovat běžné květiny vhodné do zahrady, letničky a trvalky. Pro které konkrétně se rozhodnete, závisí na umístění neboli na straně, na které se balkon nachází (jižní strana nebo například východní strana). To souvisí s teplotami, větrnými podmínkami, ale především s množstvím světla.

Rovněž hraje roli to, zda je balkon uzavřený či otevřený. Ať je balkon orientován jakkoliv, dokáže na něm růst řada letních rostlin, pouze jejich kvetení nebude příliš bohaté.

Co mohu dát na balkon?

Téměř všechny vnitřní květiny mohou být vystaveny čerstvému vzduchu na jaře a v létě, ale vždy pamatujte na jejich specifické požadavky. Denní výkyvy teploty, dokonce ani 15–20 °C, nejsou pro mnoho tropických květin zničující, pokud si na ně rostlina postupně zvykne.

Dolní hranice teplotního koridoru jsou ale pro většinu z nich + 10–12 °C, proto lze pokojové květiny vyjmout na otevřený balkon pouze za teplého počasí v létě. Na noc je však noste dovnitř, dokud nenastane červen a s ním pravé teplé letní noci.

Chladná jara na krytém balkoně

Pokud je balkon nebo lodžie prosklená, pak mohou být vnitřní květiny na balkon přemístěny mnohem dříve – na konci dubna – začátkem března. Nejjednodušší možnosti zasklení balkonů (dřevěné rámy, bez izolace) vám umožní udržovat teplotu o 4-5 °C vyšší než venku a chránit rostliny před větrem a deštěm.

Musíme si však uvědomit, že je obzvláště nebezpečné snížit teplotu u zalévaných rostlin, ve kterých je kořenový systém ve vlhkém stavu, pak je teplota v květináči o 2–3 °C nižší než okolní vzduch.

Teplé dny na vysluněné lodžii

Někdy na jaře, v teplých dnech, venkovní teplota stoupne na 20–26 °C, ale na slunném balkonu se zavřenými okny a dveřmi do místnosti může vystoupit na 40 °C a vyšší. Pokud v tomto horku jsou květiny velmi dlouhou dobu, velmi tím trpí a brzy hynou. Proto jsou na takových balkonech květináče z tmavého (hnědého a černého) plastu kategoricky nepřijatelné. Nejlépe se hodí bílá až lesklá těžká keramika se středním až velkým objemem.

K TÉMATU  Vdechněte starým věcem nový život. Přinášíme dokonalé tipy do vaší domácnosti. Značka: upcykle

Balkónovky trpí na plísně

Společným rysem s květinami pěstovanými na zahradě je to, že balkonové květiny (zejména na nezaskleném balkonu) mají vyšší riziko napadení škůdci a patogeny než vnitřní květiny. Opatření k prevenci škůdců a chorob jsou poměrně často řešená různými postřiky.

Faktem je, že plísňové a bakteriální infekce se množí nejčastěji právě ve vlhkém prostředí, kterému přispívá zasklení a deštivé počasí. Aby vaše květiny nebyly zasaženy plísní a jinými chorobami:

  • kontrolujte často vlhkost v květináči – zda se na povrchu půdy netvoří plíseň,
  • napadenou zeminu odstraňte a nahraďte ji novou,
  • dbejte na provzdušnění hlíny a používejte fungicidy,
  • kontrolujte pravidelně listy rostlin,
  • napadená místa ihned odstřihněte.

Zalévání květin na balkóně

Zalévání balkonových květin má také svá vlastní pravidla. Jsou spojeny se skutečností, že kromě teploty se vlhkost vzduchu na balkoně velmi liší od vlhkosti v bytě. Za deštivého počasí je tedy vlhkost vzduchu venku 90–100 %, na zaskleném balkonu asi 60–70 % a v bytě 40–50 %. V souladu s tím půda v květináčích v bytě vyschne mnohem rychleji.

Pokud v bytě zaléváte květiny v tomto počasí každé 3-4 dny, pak na balkoně nejčastěji jednou týdně. Pokud odjíždíte na dovolenou využijte kapkovou závlahu, aby vám rostliny neuschly.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Pokojové rostliny, které přinesou do domu peníze a hojnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Skalka je ta část zahrady, se kterou si vyhrajete nejvíc. Tento prvek zahradní architektury napodobuje přirozenou skalní kompozici. Je na vás, kolik prostoru skalce dáte a jak velké kameny zvolíte. Stejně tak, jaké rostliny nebo přímo stromky zde zasadíte. Udělejte si ji podle svého!
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?
Napájecí zdroj je elektronické zařízení, které v rámci daného výkonu přeměňuje jeden typ elektřiny (nejčastěji střídavé síťové napětí) na jiný (nejčastěji stejnosměrné napětí). Každý zdroj je definován třemi základními parametry charakterizujícími napěťové úrovně a výkony. Jeho úkolem je dodat potřebnou elektrickou energii.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
V první řadě je dobré si říct, že v malém množství rozhodně neuškodí pivo ani víno. Dokonce má obojí pro náš organismus velmi pozitivní účinky. Čemu tedy dáte přednost vy?
Toužíte po zahradě? Nebaví vás prázdný a špinavý balkon? Poradíme vám, jak z vašeho balkonu nebo lodžie vykouzlit vlastní soukromou oázu klidu.
Když se v neděli dopoledne rozezněly varhany v bazilice svaté Ludmily na pražském náměstí Míru, bylo jasné, že půjde o výjimečné setkání. Nešlo o klasickou mši, ale o vzpomínku na zpěvačku Annu Julii Slováčkovou, která před několika dny podlehla vážné nemoci. Do kostela přišli nejen ti, kdo ji znali osobně, ale i ti, kterým byla blízká svou hudbou a otevřeností, s níž procházela těžkým životním obdobím.
Celý svět stále ještě žije koronavirovou pandemií. Ve večerních zprávách nevidíme nic jiného než pouze počet přibývajících nakažených či informaci o další mutaci zákeřeného onemocnění. Bohužel se pozornost odvrací od mnoha dalších nemocí, jež jsou tu mezi námi stále. Jednou z nich je také legionella. 
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Vlastní pleťový krém přizpůsobíte typu a stavu vaší pleti. Až vyzkoušíte jeden z těchto jednoduchých a rychlých receptů, budete mít chuť experimentovat s dalšími esencemi a vůněmi.

Výběr článků

Co říkají hvězdy na týden od 7. do 13. dubna 2025? Horoskop pro všechna znamení odhalí, kde čekají příležitosti, na co si dát pozor a jak nejlépe využít aktuální energii planet.
Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Koncem listopadu dorazí na pulty knihkupectví výpravná obrazová monografie Žít – Karel Svoboda. Spletité osudy slavného skladatele v ní jedinečným způsobem zpracoval jeho syn Petr Svoboda, který své vzpomínky doprovodil i desítkami unikátních fotografií. Mnohé z těchto snímků jsou publikovány vůbec poprvé. Kromě Petra Svobody zavzpomíná v knize na geniálního, i když svérázného umělce plejáda dalších osobností, jejichž vtipné, láskyplné, ale i nostalgické historky obraz Karla Svobody dokonale dotvářejí.

Nepřehlédněte

Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek