Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Jak pečovat o ruce během mrazivých dní?

Možná i u sebe můžete s nástupem zimy pozorovat přeměnu svých rukou. Najednou někam zmizí hebká a na dotyk příjemná pokožka a ruce se stanou nevzhlednými a drsnými. Z kůže se mohou olupovat drobné šupinky, může praskat a některá místa mohou být bolestivá na dotyk. Co si s tím tedy počít?
jak pečovat o ruce
Jak pečovat o ruce během zimy? (zdroj foto: www.123rf.com)

24. 12. 2020

Měli bychom na vzhled rukou dbát a věnovat jim náležitou pozornost. A že je jí nyní v zimě zapotřebí opravdu hodně. Jak tedy správně pečovat o ruce, když venku panují nízké teploty?

Ruce hrají velmi důležitou roli v našich sociálních kontaktech. Snad tomu zase tak bude, ale běžně si lidé při setkáních podávali ruce (snad je změna kvůli koronaviru jen dočasná). Leckdy se při rozhovorech někoho dotýkáme, případně mu něco rukama ukazujeme, gestikulujeme.

Prevence nade vše

V těchto dnech jsou naše ruce zatěžovány především mrazy, prudkými přechody ze zimy do tepla, ale také častým umýváním a používáním dezinfekce. Ideální je, když se vám povede omezit neblahé vlivy všeho zmíněného a ruce ochránit.

Noste rukavice. I když jdete ven jen na chvilku a bez rukavic byste to jistě zvládli, i tak si je nasaďte. Můžete je sladit se svým outfitem, aby vám nepřišly jen jako vyloženě obtěžující součást oblečení. Dobrou náladu vám mohou dodat i různé rukavice hýřící barvami.

Pokud pracujete s úklidovými prostředky, vezměte si na práci gumové rukavice. Po úklidu nebo třeba mytí nádobí si ruce namažte krémem.

Hydratace a opět hydratace

Zakupte si kvalitní hydratační krém a ruce si důkladně několikrát denně promazávejte. Pokud jste celý den v pohybu, dejte si malé balení do kabelky. V kanceláři umístěte krém na viditelné místo a používejte ho – kdykoliv si jen vzpomenete.

Krémy mohou být na bázi emulze vody v oleji nebo oleje ve vodě. První zmiňovaný typ je mastnější a obvykle obsahuje méně konzervantů, jelikož je přirozeně stabilnější. Emulze oleje ve vodě se lépe vstřebává, snadno se vsákne do pokožky, ale konzervantů tu najdete o poznání víc.

Pokud máte opravdu citlivou pokožku se sklonem k ekzémům nebo trpíte některým kožním onemocněním, volte raději krém zcela bez parfemace a konzervantů. Do krémů vhodných pro zimní období se často přidává např. bambucké máslo, včelí vosk, mandlový olej nebo kyselina hyaluronová.

K TÉMATU  Zima se blíží. Co si obout v dešti a v mrazu a jaké zimní boty jsou trendy

Ruce čas od času hýčkejte

Pravidelně dopřejte svým rukám nadstandardní péči v podobě masky nebo zábalu. Stačí, když si na ruce nanesete silnější vrstvu krému a nasadíte si igelitové rukavice. Přes ně můžete ještě dát bavlněné rukavice, aby se ruce prohřály a krém se snadno vstřebal. Po zhruba 20 minutách rukavice sundejte a zbylý krém z rukou otřete.

Můžete si dopřát i olejový zábal. Olivový olej mírně zahřejte a na chvíli do něj ruce ponořte. Pak je můžete osušit.

Důležitost vyvážené stravy

Péče o ruce ale také zahrnuje starost o naše zdraví zevnitř. I v zimě myslete na stravu s dostatkem veškerých důležitých látek a adekvátní pitný režim. Ne nadarmo se říká, že pokožka je ukazatelem našeho celkového zdraví. Jen stěží budete mít ruce příjemně hebké a hydratované, pokud tělu nedodáte potřebné množství tekutin.

Ve stravě by neměly chybět vitamíny skupiny B, vitamín E, D, železo a vápník. Do jídelníčku zařaďte potraviny s vysokým obsahem mastných kyselin a kolagenu. Vaše ruce se vám za takovou péči brzy odvděčí.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zimní péče o pokožku: Hydratace je klíčem ke krásné pleti

Roušky stojí za problémem jménem maskné. Co to je a jak tomu předejít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Jste-li ve věku 55+ a hledáte zaměstnání, můžete se s tím běžně setkat. Věková diskriminace při žádosti o zaměstnání je v naší zemi poměrně běžná. Způsobů, jak ji prokázat a jak se jí bránit, není bohužel mnoho. Ale jsou.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Ve světě kosmetiky najdeme celou spoustu zajímavých produktů. Zatímco některé jenom oživí naši unavenou pleť, jiné toho umí daleko víc. Mluvíme kupříkladu o ricinovém oleji, který je tím, co ženě nesmí chybět v koupelně.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Ekologická a přátelská vůči přírodě. Přesně taková je udržitelná móda, která se za poslední roky stala doslova hitem. Co vlastně představuje a v čem má tento alternativní přístup k módě své kouzlo?
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Víte, že práce na poli, házení lopatou nebo pochod Praha-Prčice je pro naše tělo méně škodlivé než nesprávné sezení? Sezení je totiž pro páteř tou nejnamáhavější činností. Jak sedět, je zásadní pro vaše zdraví.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Jaro je období nových začátků, a to nejen v přírodě, ale i v našem těle. Po zimních měsících plných těžkých jídel a minimálního pohybu je ideální čas dopřát si jarní detoxikaci. Tento článek přináší 10 tipů, které pomohou obnovit energii, podpořit imunitní systém a naladit se na zdravější životní styl.

Výběr článků

Rozchod dvou lidí, kteří se milovali, přátelili a byli spolu rádi, je vždy bolestivý. Často lidé setrvávají v partnerství jen proto, že se bojí kritické situace, kdy druhému řeknou, že chtějí jít dál. Ale být s někým, kdo vám už nic nedává, nemá smysl. Prostě někdy nastává čas se rozejít.
Zázvor je v podstatě všelék. Jakmile cítíme příznaky nachlazení, je dobré po něm sáhnout a uvařit si z něj čaj, zlepšuje také trávení a využívá se v orientální kuchyni, kde se cení zase jeho výrazná chuť. Snad všichni známe zázvor čerstvý, ale i sušený nebo ve formě koření. I když nám zcela jistě prospívá, nic se nemá přehánět, a i zázvor může být někdy nebezpečný. Kdo by si na něj měl dávat pozor a v jakých případech skutečně škodí?

Nepřehlédněte

Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
Sedět doma se zdá jako nuda, nebo dokonce otrava – když se ale na tento problém podíváte z jiného úhlu pohledu, dá se volný čas doma využít docela plodně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek