Středa , 05. 02. 2025

Dobromila

Kompostování je hit! Jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat?

V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
kompostování
Jak správně kompostovat? (foto: 123RF)

19. 05. 2021

Co je to kompostování? 

Jak správně kompostovat? Nejdříve je třeba si kompostování definovat. Mluvíme o biologickém pochodu, který probíhá v půdě. Je mylné se domnívat, že kompostování urychlí běh času. Jen se s bioodpadem nakládá jinak. Zmiňovaným pochodům v půdě se říká humifikace, kdy se rozkládají mrtvé organické hmoty rostlinného a také živočišného původu na humus – nejúrodnější a také přirozeně prohnojenou zeminu.  

Kompostér připravuje dokonalé podmínky pro to, aby mikroorganismy a bezobratlí živočichové co nejúčinnější pracovali na přirozeném rozkladu zbytků.  

Jak správně kompostovat? Pozor, do kompostéru nepatří všechno 

Stejně, jako je mylné se domnívat, že v rámci kompostování dojde k okamžitému rozložení zbytků, je mylné si myslet, že do kompostéru patří všechno. Mnozí lidé mají tendenci házet do těchto plastových kontejnerů vše, ale jsou věci, které zde nemají své místo.  

I když platí, že v rámci kompostování má být základ co nejpestřejší, vyvarujte se například kostem, rostlinám napadeným chorobami, dále olejům nebo tukům či větvičkám z tújí. Zakázány jsou i listy z několika stromů (například z ořešáku), které se rozkládají velmi problematicky a dlouho. Jsou tedy spíše na škodu.  

Za tabu se považují odřezky masa, dále pecky nebo slupky z tropického ovoce či popel z uhlí a cigaret. Stejně tak sem nepatří exkrementy masožravých zvířat či kov, sklo, plast a podobné materiály, které nejsou bioodpadem. 

Co do kompostéru patří? 

Abyste vytvořili co nejpestřejší základ pro kompostování, je dobré vědět, co sem naopak patří. Své místo zde má suchý a pevný odpad, jako jsou větvičky, piliny, také hobliny nebo kúra a papírové kapesníky. Co zde má také své místo, tak posekaná tráva, plevel nebo zbytky ovoce a zeleniny, případně staré pečivo a kávová sedlina.  

Další povolený bioodpad: 

  • Hnůj/močůvka 
  • Chlupy/vlasy 
  • Pytlíky od čaje (použité) 
  • Skořápky od vajec (co nejmenší kousky) 
K TÉMATU  Stylové retro potěšení gramofonu

Jakou velikost kompostéru vybrat? 

Jste přesvědčeni o tom, že kompostování je pro vás to pravé? Pak je načase pořídit si správný kompostér, protože bez něj to nepůjde. Zatímco pro domácí kompostování v interiéru si pořizujeme vzhledově velmi hezké boxy, pro venkovní kompostování volíme spíše velké plastové kontejnery, které zapadnou do vzhledu zahrady.  

O velikosti kompostéru většinou rozhoduje jedna věc, a sice jak velkou máte zahradu nebo jak velký máte interiér, kde chcete kompostér umístit. Při výběru pak předně hraje roli kvalita. U venkovního je důležité, aby co nejlépe odolal mrazu a nekroutil se na sluníčku, u domácích společníků dbejte na to, aby měl kvalitní konstrukci a nezapáchal.   

Ventilační otvory jsou důležitým kritériem 

V případě venkovního kompostéru pak pamatujte na jednu věc, a sice na ventilační otvory. Ty jsou při výběru důležitým kritériem. Ventilační otvory by měly být po všech stranách, horní víko by mělo být odklápěcí pro snadnou manipulaci.  

Jak založit kompost 

Prvním krokem při zakládání kompostu je důležité postavit ho na rovnou plochu. Aby bylo nastartování správné, je důležité do kompostéru vložit nalámané větve. Tak zajistíte dostatečný přístup vzduchu. 

Dalším krokem bude otevření větracích otvorů (pro provzdušnění kompostéru ho přeházejte vidlemi). Poté jen vhazujte biologický odpad, kdy čerstvý zelený materiál by měl být bohatý na dusík a měl by se kombinovat se dřevnatým materiálem. Poté se řiďte pravidlem, že na dva kbelíky kůry házejte jeden kbelík odpadu z kuchyně.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Osvětlení patří i na zahradu. Zásady, kterými se při výběru svítidel řídit

Doba pěstování se blíží! Vybíráme správné odrůdy brambor

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Konečně jsme s kamarády vyrazili oslavit to, že nemusíme sedět zavření doma a otevřeli se hospody. Vydali jsme se na párty a zábava nebrala konce. Pití teklo proudem. Bohužel se mi pak stalo něco, na co v životě nezapomenu, i když si to prakticky nepamatuju. Až s pomocí přátel jsem nakonec zjistila, co všechno se tu noc dělo.
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Jste milovníkem sluníčka a už se těšíte, až budete ležet na pláži a necháte sluneční paprsky prohřívat vaši pokožku? A opravdu víte jak se správně opalovat?
Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
Slovenský hokej zasáhla tragická zpráva. Ve věku 16 let zemřel talentovaný útočník Adam Uličný. Jeho úmrtí potvrdily kluby HK Havrani Piešťany a Gladiators Trnava.

Výběr článků

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.

Nepřehlédněte

Vlasy představují pomyslnou korunku krásy. Péče o ně je velmi důležitá. Zjistěte, jaké chyby ničí vaše vlasy.
Je zřejmé, že vnímání krásy a dokonalosti je hodně subjektivní záležitost. To, co je pro někoho úchvatné, je pro druhého nezajímavé a naopak. I přes odlišnosti vnímání jsme ale vlivem doby uvízli v bublině, která rozděluje společnost na krásné a ošklivé, asi tak jako v pohádkách, na které jsme se dívali odmalička.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek