Surfováním po internetu a hledáním těch nejzdravějších, nejdietnějších, nejzaručenějších potravin trávíme spoustu času. Málokdo si ale uvědomuje, že takzvaná hubnoucí jídla jsou mnohdy hrozba skrytá přímo pod naším nosem. Existují totiž potraviny a jídla, co považujeme v otázkách diety za neprůstřelné. Takové jídlo zdravé je, ALE! jen za určitých podmínek.
Sushi
Říkáte si sushi, co je na tom. Jde jen o zdravou rýži a nějakou řasu, která určitě nemůže v kombinaci s ní uškodit. Pozor, chyták! Oblíbená japonská pochoutka na jednu stranu spadá mezi hubnoucí jídla, na druhou je opak ve skutečnosti pravdou. Kdo by to řekl, že sushi může být taková kalorická bomba, ty malé porcičky? Základem je totiž bílá rýže, v níž je obrovské množství sacharidů. Často bývá obohacená semínky a majonézou, což je také velmi kalorické.
TIP: Semínkům se však vyhýbat nemusíte, jejich konzumací nepřiberete a navíc jsou zdravá po mnoha stránkách.
Pokud dochucujete sushi hlavně sójovou omáčkou, je dobré se jí vyhnout. Obsahuje totiž velké množství soli, což není pro náš organismus úplně ideální. Nejen pro hubnoucí. Není však třeba panikařit, pokud se nechcete sushi vzdát. Volte spíše menší obyčejné porce bez omáček a nebo vám jako alternativa sójovky poslouží kokosové aminos.
Sušené ovoce
Velká dietní chyba. Dost možná si říkáte, že pojídáním jakéhokoliv množství ovoce se vám nemůže nic stát. To je ovšem obrovský omyl. V čerstvém ovoci je nemalé množství cukrů, natož pak v tom sušeném, do kterého výrobci přidávají ještě více cukru pro zvýraznění chuti. Některé se v cukru přímo topí. Dietní je na něm jen slovo ovoce, jenž zůstalo v názvu.
Nejvíce obsažený je v sušených banánech, ananasu a brusinkách. Tyto druhy ovoce patří mezi ty nejsladší i v syrovém a čerstvém stavu. Sušeného ovoce se ale úplně vzdávat nemusíte. Dá se zařadit mezi hubnoucí jídla. Ovšem musíte si vybírat nedoslazované varianty a dávat si pozor kolik a v jakou denní dobu ho konzumujete.
Smoothies, džusy a ovocné koktejly
Oblíbené svačinky, které se tváří jako zcela nevinné a neškodné. Ale teď už víte, že i čerstvé ovoce obsahuje vysoké množství cukru. Čím sladší, tím je ho tam víc. Ve smoothies a džusech se sladkost ovoce ještě násobí, aniž bychom si to uvědomovali. Džusy jsou často opět doslazované, takže pokud hledáte hubnoucí jídla, tady spíš nápoje, měli byste se s nimi rozloučit.
Co se týče konkrétně smoothies, tak si uvědomte, kolik kusů ovoce obsahuje jedna čtvrtinka tohoto koktejlu. Tolik byste přece tolik za normálních okolností nesnědli. Jak je to možné? Důvod je prostý. Ve smoothie je ovoce ochuzené o vlákninu, která plní funkci nasycení. Jestliže si proto ovocné koktejly odmítáte dopřát, je daleko lepší a levnější si je udělat přímo doma, kde máte kontrolu nad tím, co všechno je v nich obsažené. Nebo si místo toho dejte ke svačině jablko.
Cereálie
Oblíbené cereálie především ve snídaňové podobě. Takové pochoutky se tváří jako velice zdravé, jsou totiž tvořené většinou ovesnými vločkami, ovocem, oříšky a semínky. To by nebylo tak moc hrozné, kdyby ještě navíc nebyly dochucovány přidaným cukrem, fruktózovým sirupem či medem.
Pak je z toho pořádná kalorická bomba. Vyhnout se tomu můžeme tak, že si podobnou snídani připravíme sami doma. Ovesné vločky s oříšky a ovocem můžeme smíchat třeba s mlékem či bílým jogurtem.
Sýry
Na sýry pozor. Ty jsou zdravé asi tak napůl, dalo by se říci. Není teď tím samozřejmě myšlený tradiční a oblíbený smažený sýr, který je velmi nezdravý. Jedná se spíše o plísňové a zrající sýry, které bývají ještě více tučné než ty ostatní. Nemusíme se však sýrům vyhýbat úplně, stačí pouze omezit jejich konzumaci a raději číst složení, kolik vlastně obsahují tuků. Výstraha platí i v případě nízkotučných sýrů, ty jsou totiž obvykle nastavené právě sacharidy.
Saláty
Ačkoliv se zdá, že zeleninové saláty jsou velmi dietní, opak bývá často pravdou. Zelenina sama o sobě je velice zdravá a neměla by chybět na každém talíři ve velkém množství. Pozor bychom si však měli dávat na míchané saláty, kdy jsou obohacené například majonézou, nebo nějakou zálivkou s cukry a emulgátory. To se potom ze zdravého salátu stává kalorická, a vlastně i nezdravá, bomba. Proto je nejlepší konzumovat zeleninu samotnou jen s trochou olivového oleje a když chcete dresing, připravte si doma vlastní.
Obecně vzato, měli bychom si při výběru dietního jídla dávat pozor na to, kolik čeho můžeme sníst, aby jídlo bylo opravdu zdravé. Složení na obalech výrobků přece není psané jen tak zbůhdarma a odhalí vám, která jídla se opravdu dají považovat za hubnoucí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT