Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Vyrobte si domácí repelent
zdroj: 123RF.com

04. 07. 2019

Sprej proti hmyzu s esenciálními oleji

Esenciální oleje jsou skvělé proti hmyzu. Repelent z nich je velmi účinný. Hmyz odpuzuje jakákoli kombinace těchto esenciálních olejů: citronella, geranium (muškát), estragon, citron, tymián, cedr, levandule, badyán, eukalyptus citronový,  rozmarýn, máta.

Vyrobte si vysoce účinný repelent

Můžete použít například tento poměr: 30 kapek muškátu, 30 kapek citronelly, 20 kapek eukalyptu, 20 kapek levandule, 10 kapek rozmarýnu. Oleje nakapejte do lahvičky s rozprašovačem. Přidejte 1 polévkovou lžíci vodky nebo lihu a dobře protřepejte. Přilijte půl hrnku vilínové vody a znovu protřepejte. Přidejte 1 lžičku glycerínu a protřepejte. Nakonec přidejte půl hrnku vody a znovu protřepejte. Místo vody můžete použít také ocet, který účinkuje silněji. Protože voda a oleje mají tendenci se od sebe oddělovat, protřepejte dobře před každým použitím.

Nemáte esenciální oleje? Zkuste bylinky

Varianta s bylinkami je sice trochu méně účinná, ale většinu věcí budete mít doma po ruce. A tak si můžete výrobu repelentu vyzkoušet třeba ještě dnes. Stačí 240 ml (hrnek) destilované vody, půl hrnku vilínové vody (případně lihu) a sušené nebo čerstvé bylinky, například v kombinaci levandule, máta, rozmarýn, tymián, šanta kočičí, několik hřebíčků. Vodu svařte se 4 polévkovými lžícemi bylinek, rozmixujte, přikryjte a nechte vychladnout. Poté sceďte a smíchejte s vilínovou vodou.

Experimentujte a najděte si svůj oblíbený repelent

Proti hmyzu pomůže i kombinace podobných ingrediencí. Stačí ocet, voda nebo 40% líh, vílínová voda, rostlinný glycerin, nebo místo něj kokosový olej a bylinky. Mimochodem, Vilín virginský je okrasný opadavý keř podobný lísce, který hojně používali již indiáni jako kouzelnou bylinu. Je součástí mnoha lékopisů i dnes, protože má prokazatelně silné léčivé účinky. Působí jako antioxidant, je silně protizánětlivý a používá se také v léčbě ekzémů a lupénky.

K TÉMATU  Příběh Kristýny (33): Borelióza a já. Změna pohledu na můj handicap mi zachránila život

Voňavá a účinná je vanilka. Smíchejte vilínovou vodu s vanilkovým extraktem a je hotovo. Jako rychlý pomocník poslouží, když si na pulsující části těla (za uši, na krk, do podpaží) natřete rozemnutou čerstvou levanduli, mátu nebo bazalku. Účinný je také vavřínový nebo levandulový olej.

Nezapomeňte na kožní test

Repelent, stejně jako jiné domácí přípravky, nejprve otestuje na menší části kůže, třeba na noze. Pak je teprve používejte na ostatní místa na těle. Některé oleje nemusí být pro citlivou pokožku příjemné. Stříkejte je tedy na oblečení a ne na holou kůži. Dopřejte ochranu proti klíšťatům dětem, když jdete do lesa. Jestliže si vyjdete do přírody nebo k vodě, odlijte repelent do malé lahvičky a přestříkejte se jednou za dvě až tři hodiny.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Sedavé zaměstnání a nedostatek pohybu se v současné době podepisují na zdravotním stavu velkého procenta populace. Tyto každodenní návyky přinášejí mimo jiné i bolestivé otoky nohou a podporují vznik křečových žil. Jak se s těmito běžnými, avšak velmi nepříjemnými problémy vypořádat?
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.
Jestli jste si zamilovali žvýkání žvýkaček, máte je neustále v kabelce nebo na pracovním stole, jistě nyní čekáte jednoznačnou odpověď „Ano!“. Bohužel tak úplně jasné to není, dají se totiž najít pro i proti. Pojďme se na ně podívat.
Obnošené džíny, které už nosíte méně, ale vyhodit je nechcete. Pád snadných tipů a z vašeho odloženého kousku se může stát opět oblíbené oblečení. Tyhle chytré vychytávky vám ukážou, jak džíny vylepšit nebo využít na něco úplně jiného.
Blíží se narozeniny vašeho dítka a vy nemáte žádnou představu, jak zorganizovat oslavu? Máme pro vás pár tipů, které zaručí, že si narozeninovou párty děti užijí a vy z ní vyjdete bez újmy na zdraví. 
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Pravý deštivý a sychravý podzim se pomalu začíná hlásit o slovo, a tak není divu, že v tomto zrádném počasí více stonáme my i naše děti. S nižšími venkovními teplotami a nedostatkem sluníčka se navíc zvyšuje riziko nachlazení, chřipky a v dnešní době bohužel i dalších virových onemocnění. Právě v tomto období je tedy více, než kdykoliv jindy v roce důležité myslet na posílení imunity, která hraje zásadní roli v naší přirozené obranyschopnosti a odolnosti proti bacilům. Efektivním způsobem, jak můžeme posílit imunitu sobě i svým blízkým, je za pomoci pěti přírodních pomocníků. Jaké to jsou?
Všechny to známe. Místo toho, abychom si užívaly adventní čas, sháníme dárky, uklízíme, pečeme cukroví, v práci doháníme resty a nemáme ani čas si zapálit adventní svíčky. O Vánocích jsme pak ve stresu z toho, že jsme na něco zapomněly, jestli se budou dárky líbit, cukroví chutnat a zdali máme skutečně pořádně naklizeno. Co takhle to letos udělat jinak?

Výběr článků

Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.
Podzimní sychravé dny a déšť nás často nutí zůstat doma, což by mohlo být idylické, kdybychom neměli děti, které potřebují neustálou pozornost. Jak tedy zvládnout tyto dny, aniž bychom se zbláznili? V tomto článku přinášíme netradiční tipy, jak projít podzimními dny s úsměvem, trochou ironie a hlavně bez ztráty nervů.
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.

Nepřehlédněte

Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek