Z čeho se henna vyrábí?
Celopřírodní henna představuje drcené suché listy rostliny Lawsonia, a to bez jakýchkoli přísad. Listy se sbírají z keře pocházejícího z zemí s horkým a suchým podnebím. V Indii a Pákistánu, severní Africe a na arabských územích se historie používání henny datuje již tisíce let – používá se k barvení látek a vlny, malování těla, posilování a tónování vlasů.
Odtud se henna rozšířila do celého světa a stala se barvivem číslo jedna pro mnoho žen.
A jak to tedy vlastně celé funguje?
Skutečné barvivo na hennu je tedy zcela přirozeným produktem, avšak odrůda se liší od odrůdy. Za sytost barev je pak zodpovědná právě konkrétní odrůda. Právě světle zelený prášek je nejvhodnější pro barvení vlasů. Listy se sklízejí v létě a rychle se suší na slunci, takže mají vysoký obsah chlorofylu. Ve spojení s taninem (žlutým pigmentem) vytváří pak chlorofyl charakteristické zarudnutí henny, přitom čím více pigmentů, tím jasnější odstín.
Jak funguje henna oproti chemické barvě
Trvalá chemická barviva bezpochyby působí agresivně na vlasy, zvlášť těhotné ženy se chemickému barvení vyhýbají jako čert kříži Pro ně je pak henna ideální volbou. Chemická barva sice vydrží delší dob a má své přednosti, pokud však raději volíte zdravější a přírodnější varianty, je henna něco pro vás.
Nevýhodou je, že se henna rychleji vymývá a musíte se tedy častěji barvit. Krásný vizuální efekt zmizí relativně rychle, po 2–3 týdnech jasná barva znatelně zmizí. Avšak barvení se doporučuje až jednou za 2 měsíce.
S hennou se nežertuje
Pokud se vám však obarvení nebude líbit a rozhodnete se barvu ihned smýt, nebudete mít úspěch. V každém případě nebude odstranění henny již po jednom omytí fungovat – ani v salonu, ani doma. Než si tedy vlasy obarvíte hennou, zvažte její výhody a nevýhody. Zároveň ne každý si může dát hennu na vlasy nanést.
Nemůžete použít hennu na chemicky barvené vlasy, stejně tak jako nemůžete aplikovat chemickou barvu na hennu. Podstata je stejná – rostlinné a chemické produkty se nekombinují, není možné předvídat novou barvu.
Jaké odstíny dává henna
Přesný výsledek nelze nikdy předvídat, a to ani pro přirozené kadeře. Intenzita charakteristických červených odstínů henny se velmi liší. Konečný tón závisí na různých faktorech jako je vaše barva vlasů, jejich stav a doba barvení. Například pro blond a šedé vlasy můžete získat zlaté i mrkvové odstíny, pro světle hnědé vlasy až červený oheň, pro kaštanové vlasy zas načervenalý odstín.
Hennou se můžete i tetovat
Před tetováním na tělo musíte zjistit, jaký druh henny na tetování použít. Ve specializovaných prodejnách najdete obrovský sortiment. Každá z barev se liší odstínem, trvanlivostí a má své vlastní pracovní charakteristiky. Rozdíly jsou ale velmi malé. Hlavní je si zvolit složení barviva. Přírodní barva má nápis „100% henna“. Pokud si nejste jisti, vždy si můžete nechat poradit.
Jak trvanlivá jsou tetování hennou?
Je nemožné jednoznačně odpovědět na otázku, jak dlouho tetování hennou trvá. Doba, po kterou vzor zůstává viditelný na pokožce, závisí na mnoha faktorech jako jsou místo tetování, intenzita barvy, zvolený vzor, typ pokožky, následný kontakt s vodou a čistícími prostředky, kvalita a složení barviva nebo i aplikační technika. V průměru však toto tetování vydrží na těle zhruba 3 týdny.
Můžete to zkusit i doma
V salonu se můžete nechat tetovat hennou profesionálním tatérem, který má zkušenosti, určité dovednosti v práci s hennou a umělecké schopnosti. To však není jediný způsob. Na rozdíl od permanentních tetování je snadné se takto natetovat i sám. K tomu budete potřebovat vysoce kvalitní vybavení ale také znalosti, jak se tetování vůbec provádí.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT