Pátek , 15. 11. 2024

Leopold

Finanční gramotnost je důležitá. Učte dítě už od školkového věku

Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je důležitá. (foto: 123RF)

04. 08. 2021

Finanční gramotnost je zkrátka důležitá, o tom není pochyb ani sporu. Peníze tu s námi budou už napořád a správné zacházení s nimi je klíčem ke spokojenému a bezproblémovému životu. Proto naučte i ty nejmenší tomu, aby s nimi zacházeli tak, jak se sluší a patří. Učit je můžete už od školkového věku.  

Během předškolního věku se děti s penězi seznamují 

Když začnou vaše ratolesti navštěvovat školku, je to pro vás signál povzbuzující vás k tomu, abyste začali s výukou finanční gramotnosti. V tomto věku se děti s penězi teprve seznamují, je však dobré jim do hlav vštípit to, jak s nimi mají zacházet nebo jaký k nim mají mít postoj.  

Nekupujte jim všechno, na co si ukážou. Dítě si už od útlého věku musí uvědomit, že peníze nepadají ze stromu. Proto jim už během školky zřiďte pokladničky a nabádejte je k tomu, aby si do nich něco spořily. Řekněte jim, že když budou mít v pokladničce dostatek, mohou si něco koupit. Dítě se naučí odkládat si peníze stranou a věcí, kterou si za své úspory koupí, si budou daleko víc vážit.  

S návštěvou základní školy přichází čas na kapesné 

Ve chvíli, kdy děti začnou navštěvovat základní školu, zaveďte kapesné. Možná si říkáte, že děti ještě neumí počítat. Pokud s výukou finanční gramotnosti začnete už v předškolním věku, dítě si bude moc dobře uvědomovat, jak k penězům přistupovat. Navíc poslechne vaše rady, které mu dáte.  

Z počátku je dobré dávat dítěti kapesné denní – částka bude zahrnovat svačinu a něco dobrého k tomu. Když si dítě koupí jenom svačinu a vyhne se sladkosti, uloží si peníze do prasátka. Ve chvíli, kdy začne ovládat počty (ideálně mezi třetí až pátou třídou), pozměňte datum vyplácení kapesného. Vyplácejte kapesné na týdenní bázi. Dítě se naučí s penězi disponovat a udělá vše proto, aby jim daná suma vyšla.  

K TÉMATU  Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?

Rodiče by kapesné neměli dávat příliš velké, ale na druhou stranu ani příliš malé. Mělo by být adekvátní vůči cenám ve školním bufetu. Pokud si nejste úplně jistí tím, kolik svačiny v bufetu stojí, můžete začít na konkrétní sumě a tu posléze navyšovat.  

Střední škola = vlastní debetní karta 

V okamžiku, kdy se dítě dostane na střední školu, je načase zavést debetní kartu. Dítě si už vydělává na brigádách, proto mu zřiďte osobní kartu. Na ni mu každý měsíc posílejte kapesné zahrnující jízdné, obědy a svačiny. Už nepreferujte kapesné týdenní, ale naučte dítě tomu, aby si rozplánovalo své výdaje. Uvidíte, jak se vynasnaží proto, aby vyšlo.  

Pokud bude mít pocit, že nevychází, jelikož penězi zrovna dvakrát nešetří, bude to pro něj popud k tomu, aby si našel ke škole i nějakou brigádu navíc.  

Obecné zásady, jak dítě naučit finanční gramotnosti 

Hlavně jděte příkladem 

Pokud bychom měli zmínit obecné zásady toho, jak dítě naučit finanční gramotnosti, zmíníme jednu věc, a sice jděte dítěti příkladem. Dítě neposlechne vaše rady, když nepůjdete příkladem. Ukažte dětem, jak se správně dělit nebo jak nakupovat věci kvalitnější, které déle vydrží.  

Finanční gramotnost doma v praxi 

Zatímco ve škole bude to, jak k penězům přistupují ryze na dětech, doma by měly vidět na první pohled, jak se k financím chovat. Jinými slovy se v domácnosti chovejte ekonomicky. Učte děti tomu, že půjčky nejsou řešením. Stejně tak není správné, když se obklopí přemírou hraček. Naučte je také šetřit energiemi i vodou a vštěpujte jim do hlavy to, že plýtvat s potravinami se nemá.  

Chybami se člověk učí 

Rozhodně není nutné na děti řvát ve chvíli, kdy utratí veškeré své kapesné dříve nebo kdy se dopustí jiné podobné finanční chyby. Ne nadarmo se říká, že chybami se člověk učí. A kdyby všechno dělaly správně a bezchybně, nikdy by se finanční gramotnosti nenaučily. Proto k nim přistupujte otevřeně, ale nesnažte se jejich chyby lepit. Z každé takové lekce musí vzejít poučení.  

K TÉMATU  Ten je tak roztomilý! Rozpustilá zvířecí miminka dostanou i ty největší bručouny. Tihle mazlíčci jsou prostě k nakousnutí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kdo vás může okrást o peníze? Pozor si dejte na mechaniky i policisty

Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.
Proč nakupovat nové, když lze kreativně použít věci, které se nám již nelíbí. Pojďte se povídat na dokonalé tipy, jak si váš domov zkrášlit pomocí upcyklovaných věcí. Jdeme starým věcem dát nový život. Budete zírat, co vše se dá vytvořit! Do upcykle!
Jméno Sofie Švejdová si dobře zapamatujte, protože o ní ještě hodně uslyšíte. Kdo to je, čemu se věnuje a co byste o ní měli vědět?
Ženské sexuální touhy v průběhu života kolísají. Může za to začátek nebo konec vztahu. Příčinou mohou být i velké životní změny – těhotenství, menopauza nebo zdravotní komplikace. Nízkou sexuální touhu způsobují i některé druhy léků.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Středa přeje odpočinku. Co všechno ještě dnes slibují hvězdy? Napsala pro vás astroložka Naďa Šmídová.
Amarant zní tak trochu mysticky a připomíná nějaké zaklínadlo. Jedná se však o potravinu, kterou můžete použít jako přílohu nebo si z něj udělat kaši. Vyzkoušejte ho a třeba si právě u vás v rodině najde v jídelníčku své stálé místo.
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Úsměv se podílí na dobrém prvním dojmu. Pakliže máte zuby zažloutlé a nehezké, nemůžeme se divit tomu, když lidé odvrací zrak při rozhovoru s námi. Pokud chcete mít zuby krásně bílé jako perličky, je načase zjistit, díky čemu bílého chrupu dosáhnete.

Výběr článků

Od letošního roku existuje státní podpora bydlení pro mladé do 36 let a částky, které lze získat při velmi nízkém úročení, nejsou zanedbatelné. A již 25 let pomáhá v pořízení bydlení také stavební spoření, které je díky dlouhodobě zaručeným nízkým úrokovým sazbám sázkou na jistotu.
Přemýšlíte nad tím, kam byste si s partnerem, anebo sama mohla vyrazit na prodloužený víkend? V tom případě pro vás máme pár tipů, které dozajista oceníte. Poznejte ta nejkrásnější evropská města, do kterých se budete velmi ráda vracet, a na která vám (pro začátek) bude stačit jen pár dní volna.
Jak už název “ugly shoes” napovídá, tyto boty nejsou na první pohled žádnými krasavci. Přesto si je módní svět zamiloval a už několik sezón vévodí žebříčkům největších trendů. V čem tkví jejich kouzlo a proč si je vůbec lidé pořizují, když jsou vlastně ošklivé?

Nepřehlédněte

Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek