Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Co nás ve škole nenaučili aneb základy finanční gramotnosti

Pořád šetříte a nic neušetříte? Nebo snad nemáte z čeho šetřit, ačkoliv nevyděláváte úplně málo? V tom případě vám chybí finanční gramotnost. Že ani nevíte, co to je? V tom případě vám prozradíme, že je to to, co vás ve škole bohužel nenaučili.
finanční gramotnost
Finanční gramotnost je základ běžného fungování.

02. 03. 2023

Co je finanční gramotnost?

Finanční gramotnost by kromě bankéřů, ekonomů a podnikatelů měli ovládat i obyčejní lidé. A to z toho důvodu, aby dokázali efektivně využívat své vědomosti a dovednosti při zacházení s penězi. Peníze totiž nerostou na stromě, jak jistě všichni dobře víme, je nutné s nimi umět zacházet tak, aby se okamžitě nerozkutálely. Protože utrácet, hlavně za nepotřebné věci, umí každý.

První krok k finanční gramotnosti

Nevíte, jak začít? A přitom je to tak jednoduché. Stačí si vést týdenní a měsíční záznamy, které budou čítat nejenom peníze, které jste si vydělali, ale i ty, které průběžně utrácíte.

Základní pravidlo finanční gramotnosti zní: Nesmíte utrácet víc, než vyděláte.

Vytvořte si v Excelu tabulku, případně použijte obyčejný sešit, do něhož si nakreslíte tabulku se všemi příjmy a výdaji, tedy s penězi, které obdržíte od vašeho zaměstnavatele a zároveň si zapisujete veškeré výdaje za energie, potraviny, drogistické zboží, kulturu, sport, zkrátka za všechno, za co daný týden a měsíc utrácíte.

A co druhý krok?

Ve druhém kroku je dobré, rozdělit si všechny své vydělané peníze do třech hromádek.

  • První hromádku tvoří výdaje na domácnost
  • Druhá představuje finanční rezervu neboli ušetřené peníze, které každý měsíc dáváte stranou.
  • Třetí hromádka pak tvoří peníze, které utrácíte za své koníčky, případně například oblečení, kosmetiku, zkrátka peníze utracené za všechno, co nutně k životu nepotřebujete.
rozpočet
Vezměte notýsek a jeden měsíc si zapisujte své výdaje za všechno.

Jaký poměr při rozdělování peněz zvolit, je však velmi individuální. Finanční poradci ale obvykle radí, aby si lidé rozdělili peníze například v poměru 70 % (výdaje za domácnost) + 20 % (peníze ušetřené) + 10 % (výdaje na koníčky). Samozřejmě ale můžete zvolit i jiný poměr, pravdou ale nejspíš vždycky bude, že za domácnost utratíte, ať děláte, co děláte, vždycky nejvyšší částku.

K TÉMATU  Jak si z bytu či domu vytvořit harmonický domov. Deset tipů, které přinesou klid a vyváženost

Třetí krok?

Ke třetímu kroku teoreticky dojít nemusí, ale pokud na něj přece jen dojde, je dobré vědět, jak na něj. Třetí krok nadchází tehdy, když se dostanete do situace, kdy potřebujete nutně začít šetřit, ale nevíte kde a jak ušetřit. Na domácnosti se pochopitelně ušetřit dá, třeba tak, že budete méně jíst, méně svítit, méně se mýt nebo méně topit. Ale jde o dost nekomfortní záležitosti.

Proto se lidé obvykle rozhodují ušetřit na svých koníčcích, alespoň dočasně. Což je nejméně omezující a ze všech možných řešení nejpřijatelnější způsob. Jste zvyklí chodit do posilovny? V tom případě můžete ušetřit tím, že začnete posilovat doma, nebo si najdete nový pohybový koníček, který můžete provozovat doma nebo kdekoliv venku. Utrácíte hodně za knihy? Pak si je půjčujte od přátel nebo v knihovně, anebo si je kupujte z druhé ruky. Utrácíte za oblečení? I to se dá sehnat z druhé ruky a mnohem levněji.

kalkulačka
Nejlépe se dá ušetřit na zábavě, a tedy na koníčcích. Chvíli to přežijete.

Řešení existuje vždycky, stačí jen trochu zapřemýšlet. Také ale můžete omezit částku, kterou vkládáte například na spořicí účet nebo kterou investujete do nějakých fondů či umění. Spořicí účty bohužel v dnešní době už nemají příliš valnou hodnotu. Peníze se vám úročí tak nízko, že nepostačí ani na pokrytí třetiny inflace. To investice už bývají výnosnější, ale samozřejmě záleží na tom, do čeho investujete.

Pokud ale skutečně potřebujete šetřit, tak:

  • Raději omezte koníčky než finanční úspory. Alespoň na dva nebo tři měsíce. Jistota je jistota.
  • Případně si můžete zkusit najít druhou práci, kterou lze vykonávat třeba po večerech nebo víkendech z domova. Takových prací je nespočet.

Dobrá rada na závěr

Ta zní prostě, ale mnozí lidé se jí vůbec neřídí. Nikdy si neberte půjčku, pokud nebudete schopni ji splácet. Lidé vidí v půjčce řešení svých momentálních finančních problémů. Jenže si málokdy uvědomí, že společně s půjčkou příchází problémy nové. Půjčku musíte pravidelně měsíčně splácet a splatit musíte i úroky, za které jste si půjčku vzali. Jakmile jednou nezaplatíte, začne vám běžet penále. A penále znamenají další peníze navíc.

K TÉMATU  Je bio ovoce skutečně lepší? Odborníci radí, podle čeho si vybrat! Co je krásné na pohled, nemusí být zdravé!

Když si půjčku berete, musíte předem vědět, kolik budete měsíčně platit a také si musíte být jistí, že tato částka vám neudělá díru do rodinného rozpočtu. Navíc platí, že půjčku bychom si nikdy neměli brát na naše koníčky, na dárky ani na dovolenou, ale jen na to, co opravdu nutně potřebujeme. Jinak se vám snadno může stát, že se dostanete do spirály exekucí a už nikdy se z ní nedostanete.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Toužíte po levnějších energiích? Vyrábějte si je sami. Dnes už je to snadné

Přivýdělek na rodičovské: Co všechno se vyplatí vědět?

Zdroje článku:
www.platy.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Současná hygienická situace si žádá kooperaci nás všech. Je potřeba, abychom se chránili podle hesla, které bylo vytvořeno: „Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě.“ Roušku si můžete vyrobit mnoha způsoby.
Přejete si, aby z vašeho dítěte pomalu ale jistě rostla sebevědomá osobnost, která se v životě neztratí? V tom případě budete muset trochu přehodnotit své chování k vlastním potomkům. Když jim totiž dáte trochu nezávislosti a odpovědnosti, velmi jim tím pomůžete. Co by měly doma zvládnout předškolní děti?
Dnes, 24. června, slaví jedna z největších legend české hudební scény, Helena Vondráčková, své 77. narozeniny. Večer vystoupí na velkolepém koncertu v pražské O2 aréně, kde fanouškům připraví nezapomenutelnou "Dlouhou noc".
Čím můžete v jakémkoli věku svoje dítě zaručeně otrávit Když budete opakovat tyhle nejhorší rodičovské hlášky. Některé z nich jste určitě slyšely od svých rodičů a nesnášely jste je v dětství a mládí také. Zkuste se jich vyvarovat. I když vás to bude občas stát úsilí a ústa na zámek.
Znáte to? Bušení srdce, pocení, bolest v žaludku? Trápí vás tyto potíže pokaždé, když jdete do práce? Můžete mít co dočinění s ergofobií – tím nejzazší záhubou pracovního života.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Internet, sociální sítě a technologie dnes ovládají svět a my si jen těžko dovedeme představit současnost bez těchto nástrojů. Ty patří mezi nedílnou součást našeho pracovního, ale i osobního času. Jaký vliv mají technologie a sociální sítě na náš život? Je díky nim jednodušší a lepší nebo se jejich vlivem potýkáme s větším stresem?
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Voda je pro člověka jeden z nejdůležitějších prvků. Víte, že tvoří až 60 % těla dospělého jedince? Je nezbytná pro biochemické reakce, zásobování celého těla živinami, odstraňování odpadních látek a pro udržování krevního oběhu a tělesné teploty. Jak se ale v létě udržet správně hydratovaní, co se počítá, a co ne?

Výběr článků

Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.

Nepřehlédněte

Dnes by legendární český zpěvák Karel Gott, známý jako "Zlatý hlas z Prahy", oslavil své 85. narozeniny. Připomeňme si život a dílo tohoto výjimečného umělce, který získal 42 Zlatých slavíků a jehož písně a charisma ovlivnily generace fanoušků nejen v Československu, ale i po celém světě. Od jeho prvních pěveckých krůčků, přes mezinárodní úspěchy až po dojemné vzpomínky jeho kolegů, Gottův odkaz zůstává nesmrtelným.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek