Úterý , 26. 11. 2024

Artur

Exotické druhy ovoce: jak a které prospívají našemu zdraví?

Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
ovoce
Vitamíny a minerály. Kdy víc si dopřát jejich nálož než právě v zimě. (foto: 123rf.com)

21. 12. 2021

Exotické druhy ovoce jsou poměrně netradiční, i když mnohé z nich již považujeme za naše stálice, které z nabídky supermarketů nezmizí v žádné části roku. Tudíž je o to příhodnější, abychom se na některé z těchto zaoceánských sladkostí podívali zblízka.

Asijské liči uleví od kašle i žaludečních vředů 

Pravděpodobně nejmenší exotické ovoce, které z obchodů známe, je liči. A tím náš seznam otevřeme. Liči je asijský pamlsek, který se někde považuje za ovoce, jinde zase za druh oříšku. Důvodem je především chuť této zdravé dobroty.  

I když se liči konzumuje v čerstvé podobě, také se z něj připravuje sirup. Vždy se však odstraňuje nehezká vroubkatá slupka a zbytek (až na pecku) se konzumuje. Nikdy nedochází k tepelné úpravě ovoce ani k jeho vaření, tím by došlo k narušení všeho, co s sebou liči přináší. 

Je to velmi malé ovoce, ale o to víc zdraví prospěšné. Používá se jak proti kašli, tak při léčbě žaludečních vředů (a to by se po Vánocích mohlo obzvlášť hodit). Ze slupek, které se jinak nekonzumují a vyhodí, lze dokonce připravit i čaj. Ten pak ulevuje od nepříjemných průjmů.

Maracuja na nervy 

Maracuja také patří mezi exotické ovoce. Má mnoho druhů, ale u nás se setkáme jen s minimem. Přesto se z ní začíná stávat celoroční záležitost, podobně jako v případě banánů. A je to ostatně dobře, vitamíny nadupaného ovoce není nikdy dost.

U nás se jí také říká mučenka. Její kořeny sahají až do daleké Austrálie nebo na Floridu. Pěstuje se ostatně i v Brazílii, Africe nebo na Madeiře. Je pro ni typická šťavnatá dužina, kterou uvnitř doplňuje velká spousta semínek.

Ať už ji přidáte do dezertů nebo ji budete jíst jen tak u vánočních pohádek, uklidní vaše nervy, a to díky velkému množství vitamínů skupiny B, hořčíku a vápníku.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na úterý 25. 9. 2018. Den bude pěkně bouřlivý! Upusťte páru, bude vám líp

Pomelo nejen proti kocovině 

Opomenout nelze ani citrusy. Exotické ovoce na nás číhá připravené ke konzumaci. Mezi ním poměrné velké a šťavnaté pomelo. Říká se o něm, že zahání kocovinu, což se během silvestrovských oslav bude určitě hodit. Kromě toho ale zahání chuť k jídlu, respektive zabraňuje přejídání. Na vaší štědrovečerní tabuli by proto nemělo chybět.

Mimochodem věděli jste, že pomelo je největším citrusem vůbec? Má silnou kůru a nahořklou dužinu. Většinou se pojídá bez úpravy, ale někteří lidé si ho sloupnou i z „blány” obklopující dužinu, aby se ona hořkost co nejvíce eliminovala.

V každém případě je vynikajícím zdrojem vitamínu C, který nejenže upevňuje imunitní systém, ale také je skvělým podporovatelem kolagenu, respektive podporuje jeho přirozenou tvorbu.

Kaki pro posílení imunity

Velkou porci vitamínu C, podobně jako citrusy, přináší i kaki. Malé žluté ovoce pocházející z Číny se u nás rovněž stalo poměrně běžným. Slupka ovoce se vždycky loupe, pod ní se nachází vynikající sladká dužina, která se často také suší. Díky zmiňovanému obsahu vitamínu posiluje imunitní systém, což se během chladné zimy víc než hodí.

Mango místo antibiotik 

To nejlepší nakonec? Za zmínku stojí i vynikající oranžové mango, které člověka dostane svou chutí. Ta připomíná něco mezi mrkví a pomerančem zároveň. Věděli jste, že pochází z Indie? Právě odtud k nám ovoce s velkou peckou připutovalo. Mnozí chuť manga přirovnávají k broskvi.

Co se týče zdraví prospěšných látek, mango má dokonce až antibiotické a také antiparazitální účinky. Vděčí tomu hlavně díky svému složení – ukrývá se v něm velká porce vápníku. Pokud však z tohoto exotického ovoce chcete vymáčknout co nejvíc, myslete na to, že zabraňování vápníku brání kofein a nebo kyselina citronová zvaná též jako E330.

K TÉMATU  Imunitní systém: dýně, bylinky, domácí sirupy a další naše tipy, které podpoří vaše tělo na podzim

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy. Jsou opravdu vymačkané šťávy lepší než pojídání ovoce a zeleniny? Lékaři varují, že ne!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Šestý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se nesl ve znamení hudební kapely Tata Bojs. V KVIFF.TV Parku proběhl rozhovor se členy kapely, který vedl Čestmír Strakatý. Následovalo představení kapely v Domě ČT a premiéra dokumentu tata_bojs.doc v Puppu. Den zakončili koncertem. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohli těšit na vystoupení Pam Rabbit a Dana Bárty, parkurovou show týmu IN MOTION, debaty s filmovými tvůrci a projekce soutěžních filmů.
Legendární český herec Karel Heřmánek zemřel ve věku 76 let. Smutnou zprávu na sociálních sítích oznámilo Divadlo Bez zábradlí, které založil a kde působil jako principál. Heřmánek byl známý především svou rolí v pohádce „S čerty nejsou žerty“ a zanechal po sobě pět dětí.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Nestíháte sníst banány včas a pak vám doma zčernají? Myslíte si, že přezrálé a již na první pohled nehezké banány už se nedají jíst? Možná už vám nebudou chutnat jen tak, ale můžete si z nich připravit dezert nebo třeba zmrzlinu. Jak můžete zužitkovat přezrálé banány? Určitě na mnoho způsobů, vyzkoušejte tyto recepty. A využít pak můžete i samotné slupky, které byste za normálních okolností vyhodili.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Vodu používáme všichni každý den. Aniž i to uvědomujeme, spotřebujeme jí obrovské množství – o čemž mnohdy ani nevíme. Zjistíme to, až nám přijde roční vyúčtování a začnou se nám nad ním protáčet panenky. Nicméně existují způsoby, jak vodou v domácnosti šetřit, aniž by nás to nějak omezilo, A hned bude pohled na každoroční vyúčtování veselejší. Jak v domácnosti šetřit vodou?
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Letošní podzimní móda je opravdu pestrá a barevná. Vedou úplety, pláštěnky, kožené kabáty, umělé kožešiny, svetry, šaty a sukně, včetně asymetrických.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?

Výběr článků

Slyšeli jste již někdy pojem hypermobilita? Hypermobilitou mnohem častěji trpí ženy než muži a jde o nadměrnou pohyblivost, která se týká zejména kloubů. Při pohybu pak dochází k uvolnění kloubů nad hranici normální fyziologické meze. Jak vlastně vzniká a jak se s ní dá žít v běžném životě? Existuje nějaká léčba?
To, co mnozí dávno tušili, se 1. října 2019 stalo realitou. V 80 letech zemřela pěvecká legenda a české národní bohatství Karel Gott. V anketách Zlatý slavík a Český slavík získal celkem 42 ocenění, nicméně ne všechno se mu v životě povedlo. Proč byl terčem pomluv i vtipů?
Dnešní den věnujte své pleti. Je třeba si také chránit kolena. Večer si dopřejte aromaterapii. Co radí astroložka Naďa Šmídová pro dnešní den?

Nepřehlédněte

První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?
Na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary proběhla světová premiéra filmu Jiřího Mádla "Vlny". Tento dobový thriller se věnuje událostem kolem Československého rozhlasu v srpnu 1968. Čtvrtý festivalový den přinesl také premiéry filmů "Mosty", "Ještě nejsem, kým chci být", "Oslava", "Xoftex" a "Cesta na pokraj války". Na tradiční UniCredit party se letos opět objevily největší hvězdy festivalu, včetně manželů Bartoškových.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek