Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

Digitální detox: Vypněte se na pár hodin denně. Prospěje to vám i okolí

Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
detox
Mobil nemáte k ruce přilepený, tak ho jednou za čas nechte stranou. (foto: 123RF)

17. 03. 2022

Málokdo z nás si uvědomuje, že nám technologie mohou ničit život. Máme je za výdobytek moderní civilizace, který nám ho ulehčuje. To bezpochyby pravda je, ale zároveň nám také škodí. A to nemalou měrou. Bez internetu už si téměř nedokážeme představit život. Co takhle alespoň částečně zkusit se závislosti na moderních technologiích zbavit? Anebo je zkuste alespoň trochu omezit. Jakým způsobem si předepsat digitální detox, to se dozvíte na následujících řádcích.

V čem nám digitální detox pomůže?

V první řadě nám omezení přísunu digitálních technologií sníží hladinu kortizolu. Co to znamená? Že budeme méně úzkostliví a rovněž budeme i méně ve stresu. Dále se nám také zvýší schopnost soustředit se a naše mysl bude bdělejší. Omezíte-li digitální technologie, tak vám půjde snadněji oddělit pracovní čas od toho soukromého. V neposlední řadě se vám zlepší dlouhodobá paměť.

Kdy je na čase dát si trochu „voraz“?

  • Pokud bez sociálních sítích nevydržíte déle než jednu hodinu.
  • Jestliže raději píšete zprávy a e-maily, než abyste dotyčného navštívili osobně.
  • Když si berete mobilní telefon i do postele.
  • Ráno po probuzení ihned saháte po mobilním telefonu.
  • Raději než knížku vezmete do ruky dálkový ovladač.
  • S přáteli si více píšete SMS zprávy a přes Messenger, než abyste se sešli osobně.

Jak na digitální detox?

V práci pravděpodobně používání počítače a mobilního telefonu omezit nemůžete. Ale ve svém volnu jste pány svého času a jen vy rozhodujete o tom, jak ho strávíte.

V první řadě berte do ruky telefon jen tehdy, když vám někdo volá, nebo když někomu potřebujete něco urgentně sdělit. V opačném případě nechte telefon v kabelce, případně ho umístěte do nabíječky a nechte ho tam. Máte-li chuť si se svými přáteli popovídat, pozvěte je na osobní setkání. To vám žádné esemeskování a chatování nenahradí.

Jste-li s přáteli nebo rodinou na večeři nebo večeříte společně doma, telefon mějte daleko od sebe. Rozhodně ho při společně trávených chvílích neberte do ruky. Nepotřebujete ho. Věnujte se své rodině a návštěvám. Zpočátku vám to sice může činit potíže, ale uvidíte, že si brzy zvyknete.

detox
Když jste s přáteli, věnujte se jim, ne mobilu. To podstatné se děje kolem vás. (foto: 123RF)

Na toaletu telefon nepatří. Radši si tam vezměte knihu nebo časopis, když už nevíte, co si počít. Ani do koupelny si ho neberte a už vůbec ne do ložnice. Maximálně si na něm nařiďte budík. Na noc si nastavte telefon do leteckého režimu, aby vás nerušila žádná oznámení. Bojíte se, že propásnete životně důležitý telefon? Pak si alespoň na telefonu zrušte všechna oznámení, která vám přicházejí prostřednictvím sociálních sítí.

K TÉMATU  Překvapivé zdroje omega-3 mastných kyselin. Jen rybami to nekončí!

Víkend patří jenom vám. Zapomeňte alespoň na dva dny v týdnu na veškeré zprávy a novinky ze sociálních sítí a internetového zpravodajství. Dva dny bez nich vydržíte, i když si možná myslíte, že ne.

Realita není to, co vidíme na sociálních sítích

Víte o tom, že neustálé sledování sociálních sítí nás utvrzuje ve vlastní malosti a zbytečnosti? Utápíme se ve smutku a stresu kvůli tomu, že ostatní jsou tak úspěšní, bohatí, šikovní, ale zapomínáme na to, že jsou to jenom sociální sítě. V žádném případě neodrážejí realitu, jenom nám ukazují to, co jejich uživatelé chtějí, abychom viděli. A nic není černobílé. Jestli vidíte někoho na sociálních sítích smát se a užívat si drinkem na pláži v tropech, nemusí to hned znamenat, že je dotyčná osoba skutečně šťastná a vůbec to neznamená, že je úspěšnější nebo bohatší než vy.

Podívejte se do přijatých a odeslaných SMS zpráv, do Messengeru na Facebooku a dalších chatovacích aplikací. Kolik tam máte zpráv za poslední týden? Nebylo by lepší se setkávat osobně? Ani celodenní chatování s přáteli vám nenahradí hodinu osobního setkání nad kávou nebo vínem. Zvažte, jestli se raději se svými kamarádkami nechcete vidět osobně, než si neustále jenom neosobně psát.

Hrajete na telefonu hry? Zapomeňte na ně. Najděte si jinou zábavu. Hrajte hry stolní s přáteli nebo rodinou, čtěte si, luštěte křížovky, pište, meditujte, vyšívejte. Činností existuje nepřeberné množství.

Jděte na to postupně

Nepůjde to hned, ale zkuste si zprvu vyčlenit alespoň hodinu denně, kdy nebudete sledovat televizi, nebudete mít v ruce telefon a ani nebudete koukat do počítače. Po měsíci si dejte dvě hodiny denně bez moderních technologií a postupně přidávejte. Víkend byste měla ale skutečně využít jen pro sebe a své nejbližší. Když ráno a večer zkontrolujete internetové zpravodajství a sociální sítě, nic se neděje, ale v průběhu dne si najděte jinou zajímavou činnost.

K TÉMATU  Šance na lepší zrak. Nitrooční čočky! Jaké jsou současné možnosti a které si vybrat, abyste zase dobře viděly? Co vám hradí pojišťovna?

Škodlivé modré světlo

Věděla jste, že mobilní telefony, počítače a televize vyzařují takzvané modré světlo, které škodí našemu zdraví? Nejvíce nám však ubližuje večer. Vystavujeme-li se mu v pozdních hodinách, způsobíme si tím jedině to, že náš spánek nebude tak hluboký, jak by měl být. Ani naše tělo dostatečně nezregeneruje. A ke všemu může modré světlo způsobit i to, že nebudete moci večer usnout.

detox
Do postele mobil nepatří. (foto: 123RF)

Modré světlo nám také výrazně poškozuje zrak, pokud jsme mu vystaveni dlouhodobě. Na počítač bychom se proto měli dívat ze vzdálenosti alespoň 75 centimetrů, na mobilní telefon ze 40 centimetrů. Na televizi bychom pak měli koukat ze vzdálenosti 6 metrů. Hledíte-li do počítače celý den, pak si určitě pořiďte brýle se skly, které zabraňují modrému světlu, aby vám oči ničilo. Brýle filtrující modré světlo nemusí vůbec obsahovat žádné dioptrie, přesto si je můžete nechat vyrobit na míru v každé optice. Využijte toho, oči vám poděkují. Prodávají se i tzv. červené brýle, které modré světlo nepropustí.

Zapotřebí je před modrým světlem chránit i svou pleť. Ano, i jí prospívá digitální detox. Vybírejte si proto kosmetické produkty s antioxidanty, vitamínem C, E a A. Některé pleťové krémy, primery pod make-up či obličejové mlhy rovněž chrání před škodlivým modrým světlem.

Budete-li se modrému světlu vystavovat dlouhodobě, nejenže bude vaše pleť stárnout rychleji, ale také hrozí, že brzy budete muset sáhnout po dioptrických brýlích. A pokud už dioptrické brýle nosíte, může se vám i tak zrak zhoršovat nevídaně rychle. A to je dostatečný důvod k tomu, abyste používání moderních technologií omezili na minimum.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nezavírejte oči před nebezpečným modrým světlem

Psaní rukou mizí z našich životů. Dobrovolně se děláme chudší

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Výběr školní obuvi je klíčovou záležitostí pro každého rodiče. Správná obuv nejen že přispívá ke zdravému vývoji dětských nohou, ale také poskytuje potřebný komfort během dlouhého školního dne. Při výběru školní obuvi je nutné zohlednit různé faktory, jako je kvalita materiálu, podpora klenby, design a v neposlední řadě také cena. V tomto článku se podíváme na nejlepší nabídky školní obuvi pro chlapce a dívky, které splňují všechny tyto požadavky.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Všechny to známe. Kolikrát něco řekneme a přitom si myslíme úplně něco jiného. Často především v komunikaci s našimi drahými polovičkami nebo nejlepšími kamarádkami nemůžeme říct to, co doopravdy chceme, protože by to působilo, že jsme chladnokrevné, věčně nespokojené, arogantní nebo vypočítavé potvory.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Potrpíte si na zlato, stříbro nebo nerezovou ocel? Nosíte diamanty či perly? Pak je pro vás možná dobré vědět, jak správně byste měla o šperky pečovat, aby vám vydržely déle a stále vypadaly jako nové.
Jiří Lábus, jeden z nejvýraznějších českých herců, slaví 26. ledna 2025 své 75. narozeniny. Za svou kariéru ztvárnil desítky postav v divadle, filmu i televizi a jeho hlas známe z mnoha dabingů. I v 75 letech je stále aktivní.

Výběr článků

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.

Nepřehlédněte

Mnohokrát skloňované téma, které patří dlouhodobě na seznam globalizačních problémů v celém Západním světě. Věděly jste, že podle statistik z roku 2018 průměrný Čech ročně spotřebuje zhruba 785 kilogramů potravin a zhruba 200 kilogramů vyhodí? Statistiky Evropské unie mluví jasně. Každoročně se vyhodí zhruba 88 milionů tun jídla. Každá česká domácnost má tak ve své režii svoji vlastní spotřebu a záleží jen na nás, jak se k ní postavíme.
Máte v šatníku starší nebo málo využívané kusy oblečení? Tyhle nápadité módní vychytávky vás možná inspirují k tomu jim vdechnout nový život. Starší džínová bunda nebo košile po někom z rodiny, o kterých jste si myslela, že je už nikdy nevezmete na sebe? Přetvořte si je podle sebe.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek