Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
detox
Základem je čistá voda. Můžete ji doplnit například o čerstvou citronovou šťávu. (foto: 123rf.com)

05. 02. 2020

Nedostatek sluníčka nám neprospívá

Leden je pro mnoho lidí nejstresovějším obdobím roku. Vánoce jsou se svým kouzlem dávno pryč, na ulicích je šedo a smutno. Často týden nevidíte slunce, tělo nedostává dostatek vitamínu D. Člověk lehce podlehne špatné náladě a vůbec se mu nechce vycházet ven do takové nepohody. Zvláště když na vás na každém kroku někdo kýchne. A právě to je období, kdy je detox daleko důležitější, než na jaře.

Chraňte se, hýbejte se

Doplníte včas energii a tím zároveň podpoříte imunitní systém. Prvním – a velmi náročným krokem – je po návratu do zaměstnání neskončit v křesle. Dejte si maximálně trochu čaje a jděte se hýbat. Hodinová procházka, jóga nebo jiná vybraná pohybová aktivita vám dodá potřebnou energii a pomůže zrychlit metabolismus.  

Teplé polévky zahřejí, vyživí a pročistí

První volbou pro zimní detox by měly být teplé polévky a sezónní zelenina. Nehoňte se za rajčaty a zeleným salátem. Vyrostly kdesi ve skleníku a nemají v sobě takové živiny, jako v plné letní sezóně. Dejte přednost regionálním produktům. Husté zeleninové polévky vás zahřejí, zasytí a zároveň dodají energii. Máte-li rádi dýni, dopřávejte si dýňovou polévku. Anebo je střídejte – uvařte si cibulačku, krémové zeleninové polévky z celeru, mrkve, brokolice, případně zeleninu různě zkombinujte.

Detox v zimě. Nastartuje metabolismus a dostane vás do rovnováhy
zdroj: 123RF.com

Výhodou je, že stačí dát do vody dostatek zeleniny, následně ji uvařenou rozmixovat, zakápnout smetanou, případně lžičkou másla či žloutkem. Bez jakýchkoli zahušťovadel získáte jídlo, které prospěje vašemu organismu také značnou dávkou vitamínů.
Nezavrhujte ani vývary. Ne nadarmo se říká, že slepičí polévka je nejvhodnější pokrm pro zvýšení imunity. Vhodnými polévkami jsou také zelňačka či boršč, plný zelí, červené řepy a další zeleniny. Takové polévky plně zastoupí hlavní jídlo.

K TÉMATU  Zdravé opalování: co to znamená? A jak toho dosáhnout?

Saláty ze zimní zeleniny dodají vitamíny a cenné živiny

Vycházejte ze stejných surovin, jako při vaření polévky. Jen je použijte v syrovém stavu. Stačí nakrouhat mrkev, celer, přidat jablko. Milujete coleslaw? Kupte jednu hlávku, nakrouhejte a budete ho mít velkou mísu. Vydrží několik dnů. Tedy pokud vám ho rodina nesní na posezení.

Stejné to je s červenou řepou. Ideální je carpaccio z červené řepy. Na tenko nakrouhejte, připravte zálivku, dejte do sklenic a postupně ujídejte. Můžete ho mít v lednici měsíc i více. Samozřejmě základem zimní stravy je kysané zelí. Nevařte je. Stačí jen krátce prohřát, aby se neztratily vitamíny. Nebo z něj vyrobte salát. Přidejte třeba kapii, mrkev, cibuli, jablko, podle chuti křen.

Zelená doma v květináči

Zelené natě si můžete vypěstovat v každém bytě na okně. Dejte do květináče písek a do něj píchněte dvě cibule. Zalévejte a během pár dnů začnou růst zelené výhonky. Do skleničky s vodou postavte odříznutý kořen z řepy, křenu a celeru. Najednou tu máte spoustu zelené energie, která vám připomene, že jaro určitě přijde.

ANO semínkám a ořechům, NE alkoholu

Saláty posypte semínky dýně, slunečnice, chia nebo vlašskými ořechy. Jsou bohatými zdroji vitaminů, minerálů, esenciálních mastných kyselin, vlákniny, bílkovin či antioxidantů. Detox také vyžaduje vyřadit ze svého programu alespoň na měsíc alkohol. Organismus se začne odvodňovat a budete se cítit mnohem lépe. Zima nepřeje pití studené vody. Střídejte vodu s ovocnými či bylinkovými čaji, které lze popíjet vlažné i studené. Uvařte si je ze sušeného ovoce, bylinek nebo zázvoru. Zkoušejte a najděte si nejchutnější kombinaci.

Nerozhodujte se dlouho. Začněte hned!

Mnoho výživových poradců doporučuje začít detox malým půstem nebo odlehčovacím dnem. Podle toho, na co si troufnete. Při detoxikaci nejezte smažená jídla, pečivo, brambory, těstoviny, cukr, kávu ani sladkosti. První den byste měla vydržet ostřejší režim, aby se organismus nastartoval. Ráno vypijte teplou vodu s citrónem, snězte jablko, hrušku nebo banán. Zásadně nepijte šťávy z citrusových plodů. Tento televizní zvyk se stal módou, ale ve skutečnosti nemají ráno takové nápoje na stole co dělat. Okamžitě překyselí prázdný žaludek a někteří vědci dokonce tvrdí, že naleptávají jeho stěny.

K TÉMATU  Léto přeje aktivitě klíšťat. Jak se preventivně bránit a jak správně postupovat, když už se zakousne

K obědu si dejte dušenou zeleninu nebo salát. Pokud vykonáváte fyzickou práci a nestačí vám takový oběd, doplňte zeleninu rýží natural. K večeři se hodí zeleninová polévka. Podobný režim si můžete rozplánovat na tři dny, avšak maximálně na týden. Postupně můžete přidat kousek ryby nebo libového masa.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Přečtěte si příběh ženy, která si uvědomila, že ke svému muži již nechová žádné hluboké city. Stali se přáteli a jejich milenecký vztah šel do ústraní.
Když se řekne jóga, každému z nás se vybaví vyrovnanost, sebejistota, harmonie, správné držení těla. Jóga není jen cvičení, ale je to celkově životní styl, kterému propadli miliony lidí po celém světě. Chcete s jógou také začít, ale nevíte jak?
Chtěli byste si domů pořídit malé kotě nebo jste jeho čerstvým majitelem? Máme pro vás praktické rady, které vám pomohou v péči o nového člena rodiny. Tohle se bude hodit.
Možná trápí i vás, jen o tom nevíte, nebo jste si toho ještě nevšimli. Ačkoliv jsou sklivcové zákalky považované za projev ”stáří” a zhoršujícího se vidění, ve skutečnosti se mohou objevit už kolem třicátého roku života.
Nestihli jste si před Velikonocemi umýt okna? Ano, počasí nepřálo, bylo moc práce s pečením beránků a malováním vajíček. Máte tedy jedinečnou příležitost se do toho pustit právě teď.
Přemýšlíte nad různými formami pracovních poměrů a přemýšlíte, zda by práce na poloviční úvazek byla pro vás výhodná? Náš článek "Druhy pracovního poměru: Vyplatí se pracovat na poloviční úvazek?" se věnuje této otázce s důrazem na různé druhy pracovních poměrů a výhody či nevýhody práce na částečný úvazek. Přinášíme vám ucelený pohled na možnosti, které máte k dispozici, a zaměřujeme se na to, zda flexibilní pracovní doba může přinést vyváženější životní styl. Připojte se k nám a najděte odpovědi na otázky ohledně pracovního nasazení a jeho vlivu na váš každodenní život.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?

Výběr článků

Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Život není pokaždé procházka růžovým sadem a občas nastávají situace, do kterých se nikdo z nás nehrne. Hádka nebo nepříjemné životní situace, do kterých se dostaneme se sourozenci, pak obzvláště bolí.
Také jste čekala na sluneční paprsky, až vám prozáří každý den? Konečně jaro! Ale jen do té doby, než sluníčko zasvítí přes zaprášená okna a vy najednou vidíte svůj byt v mnohem jasnějších konturách. Chtělo by to jarní úklid? Neztrácejte čas a jděte na to hned. Zvažte, jestli zapojit rodinu. Někdy si opravdu důkladně uklidíte jedině sama!

Nepřehlédněte

V současné době často slýcháme, jak některé ženy zasílají peníze lidem, které ani neviděli. Jednoduše proto, že chtějí najít nějakou spřízněnou duši. Seznamování není jednoduché a má svá pravidla. Štěstí většinou nečeká na každém kroku.
Jíst zdravě a prospět svému zdraví - to je hlavní úkol mnohých z nás. Dnes si stále více lidí uvědomuje fakt, že zdraví máme jenom jedno a že ho můžeme podpořit (nebo také zcela zruinovat) tím, co jíme. Pokud do jídelníčku zařadíte pečivo či smažené pokrmy, budete se cítit unavení a zdraví začne skomírat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek