Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Tibetský klenot cordyceps: Může začít parazitovat i na lidech?

V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
cordyceps
Hrozí lidstvu epidemie napadení cordycepsem?

01. 02. 2023

01. 02. 2023

Tématika Last of Us je probíraná křížem krážem, a to nejen z důvodu úspěchů, ale i proto, že některé děje jsou založené na faktických informacích. Ať už patříte k fanouškům téhle série, nebo ji sledujete jen z povzdálí, pak víte, že viníkem celého příběhu se stala parazitická houba zvaná cordyceps, kterou i u nás známe ve formě doplňků stravy. Jeho účelem je budovat imunitu a celkově zlepšovat zdraví.

Právě cordyceps ale v původní hře, a teď už i seriálu, hyzdí lidi a mění je na agresivní zombie lačnící po dalších živých duších, u kterých si po kousnutím zajišťuje svůj další život. Už jen fakt, že tahle houba existuje a má takový vliv především na mravence, spoustu lidí začalo náhle zneklidňovat. Může k takovému scénáři dojít?

Skutečná houba se zajímavou schopností

Co asi lidi (a dost pochopitelně) děsí nejvíce, je fakt, že cordyceps je reálně žijící houba, která ve světě přírody nejčastěji napadá mravence. Ti po napadení ztrácí kontrolu nad svým tělem, odplazí se pryč od své kolonie a čekají na smrt. Vzápětí houba pohltí mravencovo tělo, vydere se z jeho hlavy ven a uvolní spory do vzduchu. „Jsou to takové ponuré malé vánoční ozdoby v lese,” říká Ian Will, mykologický genetik z University of Central Florida, kde se právě tito “zombie” mravenci nacházejí.

Když útočí cordyceps.

Když vezmeme v potaz obsah Last of Us, tak nějak si člověk říká – co kdyby nám ten cordyceps jednoho krásného dne udělal totéž? Ostatně stačí si vzpomenout na premisu seriálu, kde se dozvíme, že v důsledku zvyšování teplot změnou klimatu houba převezme vládu nad světem a změní lidi na zombie ovládané parazity. „Fantastickým způsobem skutečně existují logické vazby, ale není pravděpodobné, že by se něco obdobného stalo v reálném životě,“ říká Will.

Ale zatímco vědci se neobávají, že by se houby vyvíjely tak, aby začaly lidi měnit na živé mrtvé, je pravdou, že globální teploty představují riziko v rámci rozvoje plísňových infekcí. Houba vytvářející zombie v The Last of Us je tedy opravdu skutečná, ovšem existuje mnoho dalších hub, kterých je třeba se obávat. Z 5 milionů druhů hub na světě je totiž údajně několik set nebezpečných pro lidský organismus.

Zajímavé odhalení přírodovědy

Tvůrce The Last of Us Neil Druckmann byl údajně inspirován přírodovědným videem, které ukazovalo, jak houba Ophiocordyceps unilateralis infikuje mravence. Cordyceps jako takový ve své podstatě představuje spojení houby a housenky, kde housnice čínská parazituje na larvách hmyzu. Ale pouze ophiocordyceps dokáže ovládat tělo svého hostitele. „Celkem u 35 hub typu ophiocordyceps je všeobecně známo, že umí změnit hmyz na zombie, ovšem může existovat až 600 takových druhů,“ říká João Araújo, odborník na parazitické houby v botanické zahradě v New Yorku.

K TÉMATU  Jak si vychutnat dobrý šálek kávy. Vyzkoušejte naše tipy

„První známky infekce jsou nevyzpytatelné, nejčastěji je patrné abnormální chování. Vědci si myslí, že parazit přebírá fyzickou kontrolu nad svým hostitelem pěstováním houbových buněk kolem mozku, které ovlivňují nervový systém hmyzu, a tím pádem i jeho svaly. Není jasné, jak přesně to dělá, ať už uvolněním chemikálie nebo změnou DNA chyby,” říká Will. Je to proces, který houba vylepšovala v rámci svého specifického hostitele již dávno předtím, než lidstvo existovalo. „Naše hypotéza je, že se společně vyvíjejí asi 45 milionů let,“ pokračuje Araújo.

mravenec
Útoku cordycepsu na lidi se prý nemáme obávat.

Opravdu nemůže infekce skočit na lidi?

Jak si ale můžeme být jistí, že cordyceps nebude infikovat lidskou populaci? Aby se houba přesunula na nějaké teplokrevné zvíře, vyžadovalo by to vážnou změnu v evoluci. „Pokud by houba skutečně chtěla infikovat savce, vyžadovalo by to miliony let genetických změn,“ zní z úst Araúja. Každý druh houby vytvářející zombie se vyvinul tak, aby odpovídal konkrétnímu hmyzu, přičemž ostatní jedinečné kmeny jsou vůči němu imunní. Například cordyceps, který se vyvinul k infekci mravence v Thajsku, nemůže infikovat jiný druh mravence na Floridě. „Pokud je skok z mravenčího druhu natolik těžký, je zřejmé, že přenos na člověka je skutečně sci-fi. Ale samotná myšlenka, že teplota hraje důležitou roli v rámci zhoršení plísňových infekcích, je jistě rozumná.“

Rostoucí teploty jsou hlavním problémem

Jakmile došlo k otevření tohoto tématu, vyplavalo z úst odborníků na povrch, že existuje spousta dalších hub, kterých je třeba se obávat. Odhaduje se, že na světě existují miliony druhů hub a o několika stovkách je známo, že jsou nebezpečné pro člověka.

Jedna věc, která nás chrání před vážnými plísňovými infekcemi, je naše tělesná teplota. Při přibližně 36,6 °C jsou lidská těla příliš horká pro většinu druhů plísní, čímž je znemožněno jejich šíření. Ideálně preferují rozsah 25 °C až 30 °C. Zapomeňte ale na to, co si myslíte, že víte o průměrné teplotě lidského těla. „Jedním z důvodů, proč máme kožní mykózy, je, že se houby mohou dostat mezi záhyby kůže. Jsou to taková ta mokrá, tmavá místa, která jsou o něco chladnější, což představuje živnou půdu pro množení hub,“ říká Shmuel Shoham, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins University School of Medicine.

K TÉMATU  Jak bojovat s mykózou - problémem, který je ženám tak dobře známý
cordyceps
Cordyceps má široké lékařské využití. Zejména ve východní medicíně.

Hrozivější jsou podle odborníků jiné houby

„Jak se Země otepluje, existují obavy, že změna mezi teplotou prostředí a tělesnou teplotou nebude tak dramatická,“ říká. Hypoteticky by to tedy usnadnilo houbám, které se vyvinuly tak, aby odolávaly teplejším venkovním teplotám, aby byly také schopné přežít uvnitř lidského těla.

Jedním z takových příkladů je houba Candinda auris, která infikuje lidi v důsledku globálního oteplování. Až do roku 2007 o ní věda ani nevěděla, ale v letech 2011 a 2012 byla náhle nalezena na třech různých kontinentech. „Přišlo to z ničeho nic,“ říká Arturo Casadevall, odborník na infekční choroby na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. „Myšlenka spočívá v tom, že tato houba byla venku a v průběhu let se přizpůsobila vyšším teplotám, dokud nemohla prorazit.“

„Jakmile se infekce dostane do krevního řečiště, houby vykazují příznaky podobné bakteriální infekci,“ poznamenává Shoham. Pro lidi se zdravým imunitním systémem není boj s houbami nijak velký problém. Mnozí však takové štěstí nemají. Centrum pro kontrolu nemocí odhaduje, že 30 až 60 procent pacientů infikovaných houbou zemřelo, ačkoli stále není jasné, jak velký podíl na tom měla právě Candida auris (s ohledem na jejich celkový zdravotní stav). Ale na otázku, zda je možné propuknutí plísní, které se budou masově šířit jako covid-19, Casadevall říká, že to není vyloučené. Vzhledem k této možnosti předpokládá: „Mám strach z neznámé nemoci, která se objeví a infikuje imunokompetentní buňky? Určitě ano.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Léčivé houby. Které vám pomohou s imunitou, které s pamětí a co dalšího ještě umí?

Děti by neměly jíst houby! Vysvětlíme proč

Zdroje článku:
https://www.nationalgeographic.com/science/article/parasitic-fungus-evolve-to-control-humans
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Trocha vzpruhy, když nám začalo to jaro, se vždycky hodí. Vyberete si svého favorita mezi svalovci i charismatickými krasavci?
Často nás trápí už od kolébky. Není ale žádnou výjimkou, že se objeví až v dospělosti. Jeho projevy jsou různorodé, ale pokaždé nepříjemné. Naštěstí se dá s atopickým ekzémem úspěšně bojovat.
Kanadská zpěvačka Céline Dion (56) se v novém dokumentu "Já jsem: Céline Dion" rozhodla odhalit svůj těžký boj se syndromem ztuhlého člověka. Tento syrový film ukazuje její každodenní zápasy s bolestivými křečemi a neschopností ovládat vlastní tělo, což mělo vážný dopad na její kariéru. Dokument získal na Rotten Tomatoes neuvěřitelných 100 %, což svědčí o jeho silném dopadu na diváky i kritiky.
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Každému je nejspíš jasné, že bez zdravé životosprávy a pravidelného cvičení je téměř nemožné si vypracovat štíhlou postavu. Dneska se zaměříme na cvičení. Protože víme, jak je těžké začít cvičit, tak aby nás to všechny bavilo, proto vám v dnešním článku přinášíme pět jednoduchých cviků, které vám zdokonalí vaši postavu.
Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy podporujících správné fungování imunity. Znáte to, viry na nás číhají na každém rohu a do toho se denně potýkáme s až příliš mnoho stresovými situacemi. Proč tedy nepodpořit svoje jediné zdraví? Jste přípraveni?
Rychlé odmítnutí rande je jediný způsob, jak muži na rovinu říci, že vás nezajímá. Jestliže opravdu nemáte zájem o osobní setkání, musíte mu říci své stanovisko co nejdříve a nekompromisně. Jak?
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Minulý týden jsme si zasoutěžili o dvoje krásná sluchátka. Dnes už známe vítězky naší soutěže. Kdo měl štěstí a krásná sluchátka Trust Norma do nás dostane?

Výběr článků

Předpokládá se, že do roku 2025 budou ženy ovládat dvě třetiny majetku v USA. Zde je několik skvělých investičních tipů šitých na míru ženám.
Amarant zní tak trochu mysticky a připomíná nějaké zaklínadlo. Jedná se však o potravinu, kterou můžete použít jako přílohu nebo si z něj udělat kaši. Vyzkoušejte ho a třeba si právě u vás v rodině najde v jídelníčku své stálé místo.
Umíte si představit vánoční svátky bez pohádek? Nemusíte být nutně dítě, abyste vyžadovali oblíbené příběhy na Štědrý den a všechny následující svátky. Užijte si volné sváteční dny a nezapomeňte na pohádky, které vám přinesou klid a krásnou atmosféru do vašeho domova.

Nepřehlédněte

Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Katce se v posledních týdnech změnil život úplně naruby. „Dřív jsem se svým dítětem měla skvělý vztah, v posledním roce začal být však můj šestnáctiletý syn odtažitý a nechtěl si se mnou tolik povídat. Myslela jsem, že je to jen životní období. Pak ale přišel s tou nenadálou větou: Jsem gay, mami! Nevěděla jsem co odpovědět, vůbec jsem to nečekala. Nejradši bych utekla a chvíli ho neviděla! Co mám dělat, když to neschvaluju?“ ptá se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek